فضاسازی منتقدان علیه کنفرانس بین المللی گرد و غبار

کنفرانس بین المللی گرد و غبار در حالی با حضور کشورهای مختلف و همکاری سازمان ملل در تهران برگزار می شود که برخی منتقدان آن را بی ثمر دانستند و به فضاسازی در این زمینه پرداختند. در حالی که تشکیل چنین کنفرانسی با توجه به بی مرز بودن پدیده ریزگردها، نیازمند دستیابی به اجماع و همکاری منطقه ای و بین المللی است.

پایگاه خبری محیط بان دماوند(DEWNA): به گزارش تهران- ایرنا-  کنفرانس سه‌ روزه بین ‌المللی مقابله با گرد و غبار از ۱۲ تیر در تهران با حضور «هائون لیانشو» معاون دبیر کل سازمان ملل متحد و «عبدالرحمن العوضی» دبیر اجرایی سازمان منطقه ‌ای حفاظت محیط زیست خلیج فارس و دریای عمان (راپمی) سیاستمداران و متخصصان علمی زیادی از کشورهای مختلف در حال برگزاری است که هدف این همایش بین‌المللی، فراخوان برای رسیدگی به چالش ‌های ناشی از توفان ‌های گرد و غبار و راهکارها و پیشنهادهای فنی و تخصصی برای حل این مشکل است که با صدور بیانیه ‌ای از طرف حاضران پایان می یابد و باید امیدوار بود، در آینده نه تنها استان هایی جنوبی ایران بلکه تمام خاورمیانه به دور از ریزگردها هوایی سالم را تنفس کنند.

حال با توجه به معضل ریزگردها که بر کشور حاکم است عده ای به دلایلی روشن دست به انتقاد از برگزاری این کنفرانس می زنند. در صورتی که با اندکی تامل و شناخت از فضای سیاسی حاکم بر خاورمیانه، این کنفرانس را باید به عنوان گامی مهم و اساسی به وسیله دولت یازدهم در نظر گرفت که برای حل معضل ریزگردها برداشته شده است. از این رو منتقدان آگاهی ندارند که هوای سیاسی خاورمیانه نیز سخت گرد و غبار دارد و تنفس در چنین هوایی بدون دیپلماسی هوشمندانه و تعاملی کار سخت و دشواری است.

دولت یازدهم در چنین فضایی توانسته توجه کشورهای مختلف را به این امر جلب کند و با حضور فرانسه، آلمان، ایتالیا، آمریکا، بلژیک، چین، کره جنوبی، قطر، عمان، کویت، پاکستان، ارمنستان، چاد، عراق، ترکیه، هند، اسلواکی و صربستان و … به فکر چاره ای برای حل این معضل باشد. از این رو نباید چنین تلاش هایی را نادیده گرفت و باید این آگاهی را در سطح جامعه ایجاد کرد که حل معضل پدیده ای همچون گرد و غبار که منشا خارجی آن چندین برابر منشا داخلی است نیازمند برگزاری چنین کنفرانس هایی در سطح منطقه و بین الملل خواهد بود تا در آینده ای نزدیک چنین معضلی به کلی از کشور دور شود.

پژوهشگر گروه اطلاع رسانی ایرنا به منظور پاسخ به این انتقادها و نشان دادن دستاوردهای کنفرانس گرد و غبار با «اسماعیل کهرم» مشاور رییس سازمان حفاظت محیط زیست و فعال محیط زیست و «مجید مخدوم فرخنده» عضو هیات علمی گروه برنامه ریزی و مدیریت محیط زیست دانشگاه تهران به گفت و گو پرداخت.

**نمایشی نبودن کنفرانس گرد و غبار
کهرم با اشاره به انتقادهایی که نسبت به کنفرانس گرد و غبار در ایران شده است، گفت: این کنفرانس که منتقدان درباره آن مسایلی را طرح می کنند، نمایشی نیست؛ زیرا برگزاری این کنفرانس نشان دهنده این است که دولت می خواهد به خواسته مردم پاسخ دهد. چرا که از مدتی پیش گرد و غبار و کمبود آب و برق در استان های جنوبی کشور زندگی مردم را با مشکل های زیادی روبرو کرده است. به همین دلیل مردم از دولت یازدهم توقع داشتند که برای حل این معضل چاره ای بیاندیشد. از این رو دولت با تخصیص بودجه ای خاص شروع به اقدام هایی برای حل معضل ریزگردها کرد.

مشاور رییس سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه افزود: برگزاری کنفرانس بین المللی گرد و غبار در ایران نیز اقدامی در راستای حل همین معضل ریزگردها محسوب می شود؛ زیرا دولت یازدهم یک دولت زیست محیطی است و هدف دولت این بوده که با کمک سازمان ملل شرایطی ایجاد کند که کشورهای شرکت کننده در این کنفرانس، قدم نخست همکاری و مشارکت را برای حل معضل ریزگردها بردارند.

**عزم جدی کشورهای مختلف برای حل معضل ریزگردها
مخدوم فرخنده نیز با اشاره به انتقادهایی که نسبت به برگزاری کنفرانس گرد و غبار در ایران می شود، تشکیل این کنفرانس در شرایط فعلی را بسیار مهم و حیاتی دانست و گفت: قبل از برگزاری این کنفرانس، در اواخر فروردین ۱۳۹۶ خورشیدی در آلمان کنفرانس مقدماتی دیگری در همین ارتباط برگزار شد که بنده نیز در آنجا شرکت داشتم. در آنجا برای جلوگیری از گرد و غبار در منطقه خاورمیانه مسایلی با نماینده عربستان مطرح شد که در آینده به سبب اتفاق های سیاسی همکاری های لازم صورت نگرفت.

عضو هیات علمی گروه برنامه ریزی و مدیریت محیط زیست دانشگاه تهران در ادامه افزود: برگزاری کنفرانس گرد و غبار در ایران و با حضور کشورهای مختلف جهان و منطقه نشان از عزم جدی این کشورها برای حل معضل گرد و غبار دارد و جای هر گونه نقدی نسبت به این مساله را از میان می برد. البته حضور معاون سازمان ملل در این کنفرانس نیز بسیار مهم و قابل تامل است.

**کنفرانس گرد و غبار؛ گام نخست برای حل معضل ریزگردها
کهرم حل معضل ریزگردها را نیازمند همکاری کشورهای سوریه، عربستان، ترکیه، عراق و ایران دانست و گفت: حل معضل ریزگردها باید از یک جایی شروع می شد که دولت یازدهم با برگزاری کنفرانس گرد و غبار گام نخست را برای حل این معضل برداشت و به نظر می رسد با تصویب قطعنامه، مقررات الزام آوری میان این کشورها به وجود آید که علاوه بر اینکه در آینده کنفرانس هایی دیگری برای حل این معضل برگزار شود هر کدام از این کشورها نیز برای حل بحران ریزگردها وظایفی داشته باشند. به همین سبب امید است این کنفرانس همکاری و همگرایی منطقه ای را افزایش دهد تا در چنین شرایطی معضل ریزگردها حل شود. از این رو نباید دولت یازدهم را به سبب برگزاری چنین کنفرانسی با انتقاد روبرو کرد. زیرا توانسته با همکاری سازمان ملل و نظر کشورهای مختلف را برای حل معضل ریزگردها جلب کند و این راه حلی است که در آینده و با ادامه این همکاری ها معضل ریزگردها حل شود.

**بی مرز بودن ریزگردها؛ نکته فراموش شده منتقدان
مخدوم فرخنده با اشاره به انتقادهایی که نسبت به نتایج کنفرانس گرد و غبار در شرایط سیاسی فعلی خاورمیانه می شود، اظهار داشت: ریزگردها مرز سیاسی و غیر سیاسی نمی شناسد و به صورت عملی بی مرز هستند و کسانی که می گویند در شرایط فعلی خاورمیانه، برگزاری این کنفرانس در ایران نمی تواند کمکی به حل مشکل ریزگردها کند سخت در اشتباه هستند؛ چرا که مشاهده می شود ریزگردها مشکل اساسی کشورهای ایران، عربستان، سوریه، افغانستان و … هستند و از این رو این کشورها باید فارغ از بحث و مشکل های سیاسی خود در این کنفرانس که پایه آن به وسیله ایران گذاشته شده به حل این معضل اساسی بپردازند. البته همه کشورها به سبب آسیب هایی که از ریزگردها می بینند حاضر هستند به دور از مسایل سیاسی به حل این معضل بپردازند و این انتقادهایی که صورت می گیرد شرایط سیاسی فعلی خاورمیانه اجازه حل این معضل را در سایه همکاری کشورها نمی دهد، صحیح نیست.

**کنفرانس گرد و غبار و شرایط فعلی خاورمیانه
کهرم یکی از جنبه های حل معضل ریزگردها مساله علمی و فنی آن دانست و گفت: این مساله هم نیازمند این بوده که دانشگاه ها و سازمان های علمی کشورهای مختلف در آن دخالت کنند. برای نمونه دانشگاه پرینستون در نیوجرسی حاضر شده برای حل معضل ریزگردها مدل سازی کند. به همین دلیل نباید تنها به انتقاد از دولت اکتفا کرد چرا که این کنفرانس در شرایط فعلی که وضعیت سیاسی خاورمیانه در حالت نه چندان مطلوبی قرار دارد، توانسته کشورهای مختلفی را در این کنفرانس گرد هم آورد تا به حل معضل ریزگردها بپردازند.

این فعال محیط زیست در پایان گفت: دولت یازدهم با برگزاری این کنفرانس نشان داد که عزم جدی دارد تا معضل ریزگردها را حل کند و به همین سبب تعدادی از دانشمندان و متخصصان کشورهای مختلف جهان را برای حل این موضوع دعوت کرده است تا در سال های آتی این مشکل حل شود.

**پتانسیل ایران برای حل معضل ریزگردها
مخدو م فرخنده همکاری های منطقه ای برای حل معضل ریزگردها را مهم و اساسی ارزیابی کرد و گفت: حل مشکل ریزگردها نیاز به دیپلماسی فعال و همکاری های منطقه ای دارد که دولت یازدهم با برگزاری کنفرانس گرد و غبار در ایران سنگ بنای آن را گذاشته است و ادامه این روند با همکاری کشورهای مختلف به نتیجه های مثبتی می رسد. ایران از نظر فنی و با وجود متخصصان، پتانسیلی قوی برای حل مشکل ریزگردها دارد و این پتانسیل در سایه همکاری و همگرایی میان کشورهای منطقه می تواند عاملی برای از میان برداشتن ریزگردها شود که برگزاری چنین کنفرانسی و در شرایط فعلی این همکاری ها را بیشتر می کند.

این استاد دانشگاه اظهار داشت: دولت یازدهم با کمک سازمان ملل در تلاش است که با ایجاد همکاری های منطقه ای برای حل معضل ریزگردها چاره ای بیاندیشد و در این زمینه هم موفق بوده است چرا که حضور معاون سازمان ملل در کنفرانس گرد و غبار، عاملی برای همکاری کشورها در حل معضل ریزگردها محسوب می شود.

You May Also Like

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید که ربات نیستید: *