مشاهده یک قلاده یوز در جاجرم

اخبار اخبار محیط زیست ایران

رئیس اداره حفاظت محیط زیست جاجرم گفت: یک قلاده یوز در محل آبشخور ضامن آهو در پناهگاه حیات وحش میاندشت این شهرستان پنجشنبه شب مشاهده شد.

پایگاه خبری محیط بان دماوند(DEWNA): حسین هراتی جمعه در گفت و گو با ایرنا اظهار کرد: مشاهده این قلاده یوز توسط یکی از محیط بانان در یک آبشخور و از فاصله 200 متری انجام شده است.
وی گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون 8 مورد مشاهده یوز در این منطقه صورت گرفته که 3 مورد مشاهده یوز توسط همکاران این اداره و پنج مورد توسط مردم محلی به صورت مستقیم مشاهده شده است.
هراتی افزود: میاندشت، پویاترین و مولدترین زیستگاه یوز در کشور است که وجود امنیت خوب و طعمه کافی باعث افزایش جمعیت یوزها در این منطقه شده است.
پناهگاه حیات وحش میاندشت و پارک ملی ضامن آهو با مساحتی حدود 84 هزار و 435 هکتار در خراسان شمالی یکی از بهترین زیستگاه های یوزپلنگ آسیایی در کشور است.
پناهگاه میاندشت جاجرم در جنوب خراسان شمالی با پارک ملی گلستان 100 کیلومتر، با منطقه حفاظت شده قرخود در شهرستان مانه و سملقان 80 کیلومتر، با منطقه حفاظت شده خارتوران شاهرود 75 کیلومتر و با منطقه حفاظت شده سالوک اسفراین 30 کیلومتر فاصله دارد.
شهرستان جاجرم در فاصله 170 کیلومتری بجنورد مرکز خراسان شمالی قرار دارد که روزگاری یوزپلنگ کوشکی را در خود جای داده بود و اکنون برای حفاظت و زادآوری به تهران منتقل شده است.
* سایت خبرگزاری جمهوری اسلامی خراسان شمالی به نشانی http://www.irna.ir/nkhorasan و کانال تلگرامی این خبرگزاری به نشانی https://t.me/irnabojnurd در دسترس افراد برای اطلاع از آخرین اخبار و رویدادهای استان است.
نشانی ایرنای خراسان شمالی در اینستاگرام هم https://www.instagram.com/irnabojnurd است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید که ربات نیستید: *