عامل شکار بی رحمانه یک ماده آهو در پناهگاه حیات وحش میاندشت دستگیر شد

اخبار اخبار محیط زیست ایران

روز یکشنبه ۹۶/۴/۱۸ نیروهای یگان محیط زیست پناهگاه حیات وحش میاندشت حین گشت و کنترل در حاشیه شمالی منطقه متوجه یک موتورسیکلت شدند که با مشاهده مامورین اقدام به فرار نمود.

پایگاه خبری محیط بان دماوند(DEWNA): رئیس اداره حفاظت محیط زیست جاجرم خراسان شمالی در این باره گفت: محیط بانان به تعقیب موتورسیکلت پرداخته و متوجه شدند راکب موتور حین فرار کیسه ای را به درون یک نهر آب پرتاب نموده و سپس به سمت جارجرم متواری گردید.

حسین هراتی اظهار داشت: محیط بانان کیسه را برداشته و با آهویی مواجه شدند که بوسیله تعقیب با موتورسیکلت زنده گیری و سپس بر اثر شدت دوندگی و پرتاب شدن به درون نهر آب جان خود را از دست داده بود.

نیروهای محیط زیست که به هویت شکارچی متخلف پی برده بودند با هماهنگی قاضی کشیک همان شب وارد منزل وی در شهر جاجرم شده و متهم را بازداشت نمودند.

همچنین موتورسیکلتی که متهم بوسیله آن آهو را تعقیب کرده بود در منزل وی کشف و با دستور مقام قضایی توقیف و به پارکینگ منتقل گردید.

بر اساس نرخ جدید بهای جانوران وحشی به لحاظ مطالبه  ضرر و زیان وارده به محیط زیست، جریمه قابل پرداخت از بابت صید و شکار غیرمجاز هر آهو معادل یکصد میلیون ریال تعیین شده است. بنابراین متهمین می بایست این مبلغ را به حساب دولت واریز نمایند.

همچنین متهم در دادگاه به جرم شکار غیرمجاز جانوران وحشی حمایت شده محاکمه و بر اساس ماده ۱۲ قانون شکار و صید به حبس از سه ماه تا سه سال و یا جزای نقدی از یک میلیون و پانصد هزار ریال تا هجده میلیون ریال محکوم خواهد شد.

بر اساس ماده ۱۴ قانون شکار و صید، موتورسیکلت و ادوات کشف شده تا اتمام رسیدگی به پرونده و تعیین تکلیف از سوی دادگاه، توقیف و در اختیار اداره محیط زیست می باشد.

با توجه به اینکه موتورسیکلت مستقیما بعنوان ابزار جرم استفاده شده مقام قضایی می تواند با استناد به ماده مذکور و ماده ۲۱۵ قانون مجازات اسلامی نسبت به ابطال مجوز آن اقدام و دستور مصادره موتورسیکلت مربوطه به نفع دولت را صادر نماید.

موتورسیکلتی که شکارچی متخلف بوسیله آن اقدام به تعقیب و زنده گیری آهو کرده بود پس از توقیف و انتقال به پارکینگ

عده ای از متخلفین در شیوه ای بی رحمانه بوسیله موتورسیکلت در دشت به تعقیب گونه های دشتزی همچون آهو می پردازند. آهو پس از مدتی بر اثر دویدن زیاد و خستگی مفرط قادر به حرکت نبوده و در این زمان آهوی خسته توسط متخلفین کشته شده و یا بصورت زنده به مکانی دیگر منتقل می شود.

حتی در صورت زنده گیری نیز آهو به دلیل استرس و دوندگی بسیار زیاد دچار پارگی و خونریزی اندام داخلی از جمله طحال و ریه شده و پس از مدت کوتاهی از بین می رود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید که ربات نیستید: *