اقدامات اجرایی در حوزه احیای خلیج گرگان باید با پشتوانه علمی صورت پذیرد

معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست تاکید کرد که اقدامات اجرایی در حوزه احیای خلیج گرگان باید بر اساس مطالعات و پشتوانه علمی صورت گیرد.

پایگاه خبری محیط بان دماوند(DEWNA): به گزارش ایرنا، پروین فرشچی یکشنبه شب پس از پایان بازدید یک روزه از خلیج گرگان و جزیره آشوراده اظهار داشت: هر چند در خصوص احیای زودتر خلیج گرگان از سوی جوامع محلی، نهادها و سمن های محیط زیست و دانشگاه ها و متخصصان تحت فشار هستیم اما با توافقی که با کارگروه استانی و ملی انجام شده است، راهکار های اجرای کوتاه مدت آن نیز با پشتوانه علمی اجرایی خواهد شد.
وی خاطرنشان کرد: تجربه نشان داده است، اقدامات غیر علمی علاوه بر اینکه مشکلی را حل نمی کنند بلکه باعث معضل و حتی بحران می شود.
فرشچی با بیان اینکه بخش زیادی از پسروی تالاب میانکاله و خلیج گرگان متاثر از نوسانات دریای خزر است، اقدامات احیای خلیج گرگان را به دو بخش کوتاه مدت و دراز مدت تقسیم کرد و افزود: علاوه بر راهکارهای کوتاه مدت، برنامه جامع مدیریت خلیج گرگان و تالاب میانکاله را بطور جدی در دستور کار داریم.
به گزارش ایرنا، معاون سازمان محیط زیست همراه با خانم لنی هارت مدیر مرکز سگ های آبی کشور هلند و دکتر شیرازی نماینده مرکز هلندی در ایران با حضور در جزیره آشوراده از مرکز بازتوانی فُک خزری دیدن کردند.
فرشچی در این رابطه اظهار داشت: برای حمایت و نجات فُک خزری (گونه ای از سگ آبی) مشارکت همه کشور های حاشیه دریا را می طلبیم.
وی گفت: فرهنگ نادرست در برخی از مناطق کشورهای حوزه دریای خزر و بهره‌برداری بی‌رویه از این ‌گونه پستاندار و نوع رویکرد و نگاه آنها به مقوله تنوع زیستی از جمله دلایل اصلی کاهش جمعیت فُک خزری است.
فرشچی ادامه داد: طی دهه های اخیر جمعیت فُک خزر از یک‌ میلیون به کمتر از صد هزار رأس کاهش یافته است.
شبد** ۲۷۲۹/۷۳۳۳**۹۱۲۲**انتشار دهنده: مهدی نعمتی

You May Also Like

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید که ربات نیستید: *