جلوگیری از پیشروی خشکی در تالاب میانکاله با اجرای طرح احیا

مدیرکل محیط زیست مازندران گفت که با اجرای طرح احیاء وضعیت تالاب بین المللی میانکاله به عنوان یکی از ۶۰۰ ذخیرگاه زیست کره جهان در شرق مازندران تثبیت و مانع از پیشروی خشکی شد.

پایگاه خبری محیط بان دماوند(DEWNA): حسینعلی ابراهیمی کارنامی در گفت و گو با خبرنگارایرنا اجرای طرح احیاء و انتقال بخشی از آب تالاب محلی لپوی زاغمرز به تالاب بین المللی میانکاله را دلیل اصلی برای تثبیت وضعیت این ذخیرگاه زیست کره جهان اعلام کرد.
وی افزود : براثرخشکسالی و کاهش حق آبه ورودی به میانکاله، حدود ۲۰ درصد از مساحت این تالاب خشک شده بود که با اجرای طرح احیاء از پیشروی خشکی جلوگیری شد.
وی برداشت غیرمجازازحق آبه،عقب نشینی آب دریای خزروکم شدن آب کانال چپقلی و خزینی و در مجموع خلیج گرگان به عنوان تامین کننده بخشی از آب این زیستگاه را دلیل اصلی خشکی حاکم بر تالاب میانکاله درچند سال قبل دانست.
تالاب میانکاله با مساحت ۶۸ هزارهکتار در شرق مازندران قرار دارد که ۲۳۰ گونه پرنده و ۱۸۰ گونه گیاهی دراین منطقه وجود دارد واین تالاب به دلایل داشتن ذخیرگاه گیاهی ، جانوری و ابزیان به عنوان یکی از هشت ذخیرگاه زیست کره جهان به ثبت رسیده است.
* احیاء تالاب میانکاله مطالبه ملی 
وی اضافه کرد :احیاء کامل تالاب بین المللی میانکاله به مطالبه ملی و حتی جهانی تبدیل شد و با پیشنهاد سازمان محیط زیست کارگروه ملی احیاء با مسوولیت معاون اول رئیس جمهوری در کشور تشکیل شد.
مدیرکل محیط زیست مازندران افزود : دراین کارگروه برقراری حق آبه از منابع آبی بالادست، انتقال آب دریای خزر و لایروبی کانال خزینی و سایر منابع آبی انتقالی به تالاب میانکاله مصوب شد که در حال اجراست.
ابراهیمی اظهارداشت : دولت برای اجرای طرح احیاء اعتبار ملی اختصاص داده که بخشی از این بودجه نیز در اختیار مازندران قرار داده می شود.
وی هیچ اشاره ای به میزان اعتبار مصوب برای احیاء تالاب میانکاله نداشت.
خشکی تالاب میانکاله که از حدود یک دهه قبل شروع شد با بی اعتنایی مسوولان وقت تشدید یافت که با روی کارآمدن دولت یازدهم و برنامه زیست محیطی در این دولت، احیاء تالاب در دستور کار قرار گرفت.

You May Also Like

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید که ربات نیستید: *