رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان بهارستان: آبیاری اراضی کشاورزی جنوب شهرستان بهارستان با فاضلاب

روز گذشته رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان بهارستان جهت بررسی وضعیت آبیاری اراضی کشاورزی جنوب شهرستان از این منطقه بازدید کرد.

پایگاه خبری محیط بان دماوند(DEWNA): به گزارش سایت اطلاع رسانی محیط زیست استان تهران(سامات)،شیدا اکار با اشاره به اینکه آبیاری مزارع با فاضلاب در این مناطق توسط تعدادی از کشاورزان صورت می پذیرد، افزود: با توجه به کمبود منابع آب بویژه در بخش کشاورزی ، کشاورزان به استفاده غیرمجاز از فاضلاب خام برای آبیاری اراضی خود روی آورده اند که این مسئله ضمن ایجاد مشکلات زیست محیطی تهدیدی علیه سلامت و بهداشت مردمی نیز بحساب می آید.

وی اظهار داشت: انتشار بیماری های انگلی و روده ای، آلودگی منابع خاک و آبهای سطحی، مسمومیت گیاهان در اثر تجمع عناصر غیر ضروری با غلظت بالا از مشکلات مربوط به این موضوع می باشد.

اکار در ادامه نبود شبکه جمع آوری فاضلاب شهری در شهرستان، ورود فاضلاب شهری از بالادست شهرستان، شیب زمینی به سمت جنوب شهرستان و اراضی کشاورزی، در دسترس و رایگان بودن فاضلاب، سرپوشیده نبودن مسیر جاری فاضلاب را از علتهای اصلی این مشکل عنوان کرد و گفت: طرح های خوبی در بخشهایی از شهرهای شهرستان صورت پذیرفته اما کافی نبوده و در این زمینه اقدام موثر متولیان امر همچون شبکه بهداشت و جهاد کشاورزی در برخورد با کشاورزان متخلف، شهرداری ها و اداره آب و فاضلاب در ساماندهی وضعیت فاضلاب شهری و کانال ها و تسریع در روند اجرای شبکه و سیستم تصفیه فاضلاب را ضروری است.

وی تاکید کرد: محیط زیست نیز ضمن نظارت بر فاضلاب کارگاه های تولیدی و کارخانه ها در برخورد با واحدهایی که فاضلاب خود را به محیط طبیعی رها می کنند درکنار سایر ارگان های مسئول با کشاورزانی که با انتقال فاضلاب به اراضی کشاورزی موجبات آلودگی محیط زیست را فراهم آورده اند برخورد خواهد نمود

You May Also Like

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید که ربات نیستید: *