رئیس اداره حفاظت محیط زیست ورامین: برگزاری اولین نشست کمپین نه به پلاستیک در ورامین/استفاده از محصولات پایه گیاهی جایگزین محصولات پلاستیکی در ادارات شهرستان می شود

با پیگیریهای صورت گرفته و همکاری متقابل این اداره با دفتر امور بانوان فرمانداری شهرستان ورامین در خصوص راه اندازی کمپین نه به پلاستیک ، اولین نشست کمپین یاد شده در پایان هفته گذشته مصادف با روز جهانی بدون پلاستیک با حضور فرماندار شهرستان و مدیر کل آموزش و مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست ، مدیر کل مرکز تحقیقات کشاورزی استان تهران و جمعی از روسای ادارات و مراکز فروشگاهی و دارو خانه ها در سالن اجتماعات فرمانداری این شهرستان برگزار شد.

پایگاه خبری محیط بان دماوند(DEWNA): به گزارش سایت اطلاع رسانی محیط زیست استان تهران(سامات) منصور گل محمدی  با اعلام این خبر گفت: در این نشست به معضلات و مشکلات زیست محیطی انواع پلاستیک ها اشاره شد و قوانین و مقررات منع استفاده از کیسه های پلاستیکی در سطح بین الملل بررسی گردید.  انواع پلاستیک ها به ویژه پلاستیک های خرید در عرض مدت کوتاهی که از اختراعشان میگذرد تبدیل به یکی از بزرگترین معضلات زیست محیطی در سطح بین الملل تبدیل شده اند به همین دلیل از ۱۵ سال پیش تا کنون کشور های مختلف قوانین مختلفی جهت منع استفاده و یا کنترل استفاده از این مصنوعات پلیمری کرده اند .

وی افزود:  مقرر شده است در هیچ کدام از جلسات داخل مجموعه فرمانداری از پلاستیک ها استفاده نگردد و همچنین طی بخشنامه ایی  استفاده از محصولات پلاستیکی در تمامی ادارات این شهرستان ممنوع و محصولات پایه گیاهی جایگزین آن شوند .

گل محمدی گفت: در ادامه نیز به به صورت خاص و ویژه به وضعیت حال تالاب بند علیخان واقع در منطقه حفاظت شده کویر اشاره شد، و با توجه به اهمیت وجود ریزگرد ها و اثرات سوء آلودگی هوا و نیز مجاورت منطقه حفاظت شده کویر با پایتخت و اهمیت کنترل و مهار آلودگی هوا و ریز گرد ها مقرر گردید کمپین ویژه ایی با مشارکت این اداره و دفتر امور بانوان فرمانداری جهت رفع معضلات زیست محیطی تالاب بند علیخان شروع به کارکند .

وی با اشاره به اینکه تالاب ها، سازه های دست ساخته انسان نیستند که هر وقت اراده ای وجود داشت، احداث و یا نابود شود، اظهار داشت:یکی از مهمترین تهدیدهایی که سلامت استان تهران را با خطر جدی مواجه ساخته، خشک شدن تالاب ۲۵ هزار هکتاری بندعلیخان در دشت ورامین است، تالابی که سدی مستحکم در مقابله با کویر و ورود ریزگردها به ورامین و استان تهران محسوب می شود و اگر تالاب بندعلیخان خشک شود، برای جبران نابودی آن و خطری که مردم استان تهران را تهدید می کند ده ها برابر این اعتبارات نیز نمی تواند پاسخگو باشد.

فرماندار شهرستان ورامین در این نشست گفت: خطرات ناشی از خشک شدن تالاب بندعلیخان به اطلاع رییس سازمان حفاظت محیط زیست، رییس سازمان منابع طبیعی، رییس سازمان امور عشایری و رییس سازمان مدیریت بحران و هر کسی که ضرورت این موضوع را درک می کند، رسانده شده است.

وی تأکید کرد: احیای مجدد بندعلیخان از عهده شهرستان ورامین و اعتبارات استانی خارج است بلکه باید عزمی ملی برای گذر از بحران خشکی این تالاب به کار بسته شود و تا زمانی که به بحرانی نظیر دریاچه ارومیه نرسیده ایم، چاره ای اساسی اندیشیده شود.

فرماندار ورامین با اشاره به این که بیش از ۸۴ هزار هکتار اراضی مرغوب کشاورزی ورامین در معرض نابودی است افزود: اگر اعلام می شود که با نابودی دریاچه ارومیه ۱۰ استان از خطرات ریزگردهای این دریاچه متأثر می شوند باید اظهار کرد که با نابودی تالاب بندعلیخان سلامتی جمعیتی بالغ بر ۱۴ میلیون نفر در معرض خطر قرار می گیرد.

وی تصریح کرد: مردم تهران برای سلامتی خودشان هم که شده باید برای احیاء مجدد تالاب احساس مسئولیت کنند و با کاهش مصرف روزانه یک لیتر آب شرب و اختصاص آن به احیاء بندعلیخان، استان تهران را از خطرات ناشی از این نابودی نجات دهند.

یوسفی گفت: استان خوزستان و اهواز بیشترین منابع آبی و رودخانه ها را در اختیار دارند ولی با ورود ریزگردها که ناشی از خشک شدن تالاب های این منطقه است ، دیگر جایی برای زندگی باقی نمی ماند و بسیاری از زیرساخت ها از جمله نیروگاههای برق با تعطیلی مواجه شدند.

وی افزود: اگر امروز برای رفع مشکل تالاب بندعلیخان چاره ای اندیشیده نشود، فردا برای گذر از این بحران دیر است.

فرماندار ورامین اظهار داشت: احداث کارخانه، اتوبان و اجرای فعالیت های عمرانی خوب است ولی اگر قرار باشد با توسعه این امکانات، محیط زیست آسیب دیده و سلامتی مردم به مخاطره افتد، این امکانات نمی تواند باعث پیشرفت کشور شود.

You May Also Like

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید که ربات نیستید: *