زاد‌آوری یک هزار پرستوی دریایی در تالاب‌های چهارمحال و بختیاری

مدیرکل حفاظت محیط زیست چهارمحال و بختیاری گفت: یک هزار قطعه پرستوی دریایی در تالاب‌های استان تخم‌گذاری و زاد‌آوری کردند.

پایگاه خبری محیط بان دماوند(DEWNA): به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست چهار محال و بختیاری،شهرام احمدی اظهار کرد: در‌حال حاضر حدود ۳۰ هزار پرنده آبزی و کنار‌آبزی‌ شامل ۳۵ گونه مانند چنگر نوک قرمز، لک لک، مرغابی سرسبز، حواصیل، کشیم بزرگ، کشیم کوچک، اردک سرسبز و اردک سرحنایی در تالاب‌های چهارمحال و بختیاری تابستان گذرانی می‌کنند.

وی از شناسایی ۴۳ قطعه از پرنده کمیاب و حفاظت‌شده گونه حواصیل شب در تالاب گندمان و چغاخور خبر داد و افزود: برای اولین بار نیز پرنده خودکا در تالاب‌های استان تخم‌گذاری کرده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست چهارمحال و بختیاری وضعیت آب‌گیری تالاب‌های استان را مطلوب ارزیابی و اضافه کرد: امسال بیش از یک هزار پرستوی دریایی نیز در تالاب گندمان و چغاخور زاد‌آوری کردند.

احمدی تعداد پرندگان ثابت موجود در تالاب های استان را ۱۵ هزار پرنده در طول سال بیان کرد و گفت: با توجه به وضعیت تالاب‌های گندمان و چغاخور تعدادی از این پرندگان مهاجر تا اواخر تابستان در این مناطق سکنی می‌گزینند.

وی افزود: تالاب بین‌المللی چغاخور و گندمان و تالاب‌های علی‌آباد و سولقان (سولگان) در شهرستان بروجن، با توجه به وضعیت آب و نسبت اراضی غرقابی، مرغزار‌ها و گستره آبی از مجموعه‌های بزرگ از نظر زیست‌شناسی در استان و کشور محسوب می‌شود.

گفتنی است؛ تالاب چغاخور از تالاب‌های بین‌المللی کشور است که در حوزه شهرستان بروجن قرار دارد، فاصله این تالاب تا مرکز استان چهارمحال و بختیاری، حدود ۶۰ کیلومتر است.

تالاب بین المللی گندمان در نزدیکی شهر گندمان و تالاب بین‌المللی چغاخور، در شهرستان بروجن قرار دارد و دارای ۹۸۰ هکتار وسعت و دو هزار و ۲۱۹ متر ارتفاع از سطح دریا است.

این تالاب یکی از ۱۰ تالاب برتر ایران است که در دفتر بین‌المللی تحقیقات پرندگان آبزی « لندن – ۱۳۵۲ » به ثبت رسیده است و یکی از ۱۰۵ زیستگاه مهم پرندگان کشور به شمار می‌رود.

You May Also Like

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید که ربات نیستید: *