معاون سازمان محیط زیست:حمایت از فُک خزری نیازمند همکاری کشورهای حوزه خزر است/کاهش نود درصدی جمعیت فُک​های خزری/اقدامات اجرایی در حوزه احیای خلیج گرگان باید با پشتوانه علمی صورت پذیرد

معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: نجات و حمایت از فُک خزری نیازمند مشارکت کشورهای حوزه دریای خزر است.

پایگاه خبری محیط بان دماوند(DEWNA): به گزارش روابط عمومی حفاظت محیط زیست گلستان، پروین فرشچی در مراسم افتتاحیه نمایشگاه «برای فُک خزری» که در گرگان برگزار شد، اظهار کرد: طبق آمار دهه ۹۰ تعداد یک‌میلیون فُک خزری در دریای خزر زندگی می‌کردند اما طبق آخرین سرشماری‌ها آمار آن‌ها به کمتر از صد هزار رأس می‌رسد.

وی با اشاره به دلایل کم شدن تعداد فک‌های خزری افزود: فرهنگ نادرست مردم مناطق کشورهای حوزه دریای خزر و بهره‌برداری بی‌رویه ازاین‌گونه پستاندار و نگاهشان به تنوع زیستی است.

معاون دریایی سازمان محیط‌زیست کشور در رابطه با اقدامات محیط زیستی برای نجات این یگانه پستاندار دریای خزر اظهار کرد: طبق هماهنگی‌های انجام‌شده با صیادان چنانچه فُک خزری در تور صیادان به دام افتاد آن را زخمی رها نکنند و یا آسیبی به آن نرسند بلکه با تحویل فُک به شیلات هزینه‌ای را دریافت کنند.

مردم نقش مهمی در حفاظت از محیط زیست دارند

فرشچی بابیان اینکه در دنیا هیچ حرکت محیط زیستی بدون کمک مردم به سرانجام نمی‌رسد، گفت: این امر بستگی به فرهنگ مردم منطقه به‌ویژه ماهیگیران دارد تا نگذارند که این‌گونه پستاندار زخمی در دریا رها شود.

وی ادامه داد: در منطقه‌ای که ما زندگی می‌کنیم دریای خزر از شمال، جنوب، شرق و غرب با کشورهای دیگری مشترک است و ازآنجایی‌که فُک خزری تنها پستاندار دریای خزر است یک کشور به‌تنهایی نمی‌تواند ازاین‌گونه پستاندار حمایت کند.

فرشچی گفت: نتیجه بخشی فعالیت‌های ما بستگی به همکاری سایر کشورهای حوزه دریای خزر دارد.

این گزارش می افزاید، پروین فرشچی  پس از پایان بازدید یک روزه از خلیج گرگان و جزیره آشوراده اظهار داشت: هر چند در خصوص احیای زودتر خلیج گرگان از سوی جوامع محلی، نهادها و سمن های محیط زیست و دانشگاه ها و متخصصان تحت فشار هستیم اما با توافقی که با کارگروه استانی و ملی انجام شده است، راهکار های اجرای کوتاه مدت آن نیز با پشتوانه علمی اجرایی خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: تجربه نشان داده اقدامات غیر علمی علاوه بر اینکه مشکلی را حل نمی کنند بلکه باعث معضل و حتی بحران می شود.

وی با بیان اینکه بخش زیادی از پسروی تالاب میانکاله و خلیج گرگان متاثر از نوسانات دریای خزر است، اقدامات احیای خلیج گرگان را به دو بخش کوتاه مدت و دراز مدت تقسیم کرد و افزود: علاوه بر راهکارهای کوتاه مدت برنامه جامع مدیریت خلیج گرگان و تالاب میانکاله را بطور جدی در دستور کار داریم.

به گزارش ایرنا معاون سازمان محیط زیست همراه با خانم لنی هارت مدیر مرکز سگ های آبی کشور هلند و دکتر شیرازی نماینده مرکز هلندی در ایران با حضور در جزیره آشوراده از مرکز بازتوانی فُک خزری دیدن کردند.

فرشچی در این رابطه اظهار داشت: برای حمایت و نجات فُک خزری (گونه ای از سگ آبی) مشارکت همه کشور های حاشیه دریا را می طلبیم.

وی گفت: فرهنگ نادرست در برخی از مناطق کشورهای حوزه دریای خزر و بهره‌برداری بی‌رویه از این ‌گونه پستاندار و نوع رویکرد و نگاه آنها به مقوله تنوع زیستی از جمله دلایل اصلی کاهش جمعیت فُک خزری است.

وی ادامه داد: طی دهه های اخیر جمعیت فُک خزر از یک‌ میلیون به کمتر از صد هزار رأس کاهش یافته است.

You May Also Like

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید که ربات نیستید: *