از سرنوشت پلنگ گلستان تا علت صورتی شدن دریاچه مهارلو

اخبار اخبار محیط زیست ایران

مهم‌ترین اخبار سازمان حفاظت محیط زیست در هفته گذشته را با یک کلیک مشاهده کنید.

از سرنوشت پلنگ گلستان تا علت صورتی شدن دریاچه مهارلوپایگاه خبری محیط بان دماوند(DEWNA): به گزارش خبرنگار حوزه محیط زیست گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان؛ محیط زیست در هفته‌ای که گذشت شاهد رویدادهایی بود که در ادامه به آن می پردازیم.

رهاسازی ورکان در هاله‌ای از ابهام / سرنوشت پلنگ گلستان چه می‌شود؟

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان گلستان گفت: راجع به چگونگی رهاسازی ورکان (پلنگ نر) درطبیعت تصمیم نهایی در کمیته‌ای تحت عنوان کمیته رهاسازی حیات وحش گرفته می‌شود.

جزای نقدی و شلاق برای جاعل امضای ابتکار

 پیرو شکایت سازمان حفاظت محیط زیست از جمشید آرین اصل به اتهام جعل امضای معاون رئیس جمهور و استفاده از اوراق مجعول، رای شعبه ۱۱۷۰ دادگاه کیفری دو مجتمع قضایی قدس تهران در این زمینه صادر شد که بنا به رای صادر شده، جمشید آرین محکوم به پرداخت ۳۶ میلیون ریال جزای نقدی و تحمل ۳۰ ضربه شلاق شده است.

دریاچه مهارلو در آستانه خشک شدن/ علت صورتی شدن دریاچه مهارلو

پدیده کشنده سرخ (شکوفایی جلبکی) یکی از موارد رایج در زیست بوم‌های دریایی است که موجب شدت رشد یکی از گونه‌های آبزیان می‌شود و حیات آبزیان را با خطر نابودی مواجه می‌کند. ایـن تغییر ممکن است در جلبک‌ها، عروس‌های دریایی یا دیگر آبزیان نیز دیده شود. معمولا کشنده سرخ که مربوط به یک نوع جلبک خاص است در دریای خلیج فارس و عمان به چشم می‌خورد و با تولید سم مهلکی باعث نابودی آبزیان می‌شود که در حال حاضر این پدیده در دریاچه مهارلو اتفاق افتاده است.

جولایی با اشاره به ساخت سد تنگ سرخ در بالا دست رودخانه مهارلو گفت: سد تنگ سرخ در حالی در بالادست دریاچه مهارلو در حال احداث است که سازمان محیط زیست هیچ مجوزی برای ساخت این سد نداده و آن را تایید نمی‌کند.

آب شرب تهران در حال حاضر آلودگی ندارد

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران با تاکید بر اینکه وضعیت حوزه‌های آبریز آب شرب تهران از طریق ایستگاه‌های سنجش و همچنین نمونه برداری مداوم در حال رصد، آزمایش و پایش است، افزود: در کنار این طرح، پایش ویژه حدود ۴ هزار واحد صنعتی استان در سه بخش خروجی هوا، پساب و فاضلاب و پسماند در حال اجرا بوده و طرح پایش ادواری رودخانه‌های استان با همکاری سایر دستگاه‌های متولی از جمله شرکت آب منطقه‌ای و آب و فاضلاب استان در دستور کار قرار دارد.

زابل هشتمین شهر آلوده دنیا؟!

مدیرملی مقابله با پدیده گردوغبار گفت: در تعیین آلودگی شهر‌ها استاندارد‌های رده بندی جهانی قابل قبول نیست، چرا که به صورت نقطه‌ای و با استفاده از یک نقطه موضوع را برآورد می‌کنند.

‍ موافقت ابتکار با استعفای مدیرکل محیط زیست گلستان / کریمی سرپرست شد

پس از موافقت معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با استعفای اسماعیل مهاجر مدیرکل حفاظت محیط زیست گلستان، طی حکمی غلامرضا کریمی معاون محیط زیست انسانی وی به عنوان سرپرست اداره کل استان منصوب شد.

گفتنی استغ مهاجر بنابه دلایل شخصی زمستان سال گذشته، متن استعفای خود را به رئیس سازمان حفاظت محیط زیست تقدیم کرده بود.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید که ربات نیستید: *