نتیجه یک پژوهش علمی: دمای سطح دریا با خشکسالی مرتبط است

محققان دانشگاه «اکستر» انگلیس دریافتند نوسان شدید و مستمر در دمای سطح دریاها با الگوهای آب و هوایی شدید رابطه دارد و زمینه‌ساز خشکسالی‌های طولانی است.

پایگاه خبری محیط بان دماوند(DEWNA): به گزارش پنجشنبه گروه اخبار علمی ایرنا از نشریه علمی «ساینس»، بر اساس تحقیقات دانشگاه اکستر، زمانی که دمای سطح اقیانوس‌ها به شدت نوسان دارد، دمای سطح زمین نیز دچار نوسان شدید می‌شود.
محققان با تحلیل تغییر دمای سطح اقیانوس‌های آرام و اطلس که از سال ۱۹۵۷ تا ۲۰۰۲ میلادی ثبت شده است، ارتباط بین الگوهای نوسان دمای سطح اقیانوس‌ها و خشکسالی‌های طولانی در آمریکای شمالی و مدیترانه را شناسایی کردند.
به اعتقاد محققان حتی اگر آب و هوای منطقه‌ای به‌طور کلی خشک‌تر نشود، باز خشکسالی بلندمدت می‌تواند تاثیر نامطلوبی بر آن باقی گذارد. برای مثال ساحل کالیفرنیا پیش از بارش‌های مناسب ۲سال اخیر، یکی از شدیدترین دوره‌های خشکسالی ثبت شده در تاریخ را تجربه کرد.
بر اساس گزارش ناسا منطقه شرق مدیترانه نیز شدیدترین دوران خشکسالی را در ۹ قرن گذشته سپری می‌کند.
به اعتقاد متخصصان، آثار مخرب یک موج گرمای طولانی بر سلامت انسان در مقایسه با مجموعه‌ای از روزهای گرم، بسیار بیشتر است. همچنین خشکسالی‌های چندین ساله در مقایسه با چند سال خشک یا کم‌باران، آثار مخرب اقتصادی و کشاورزی بیشتری بر جای می‌گذارد.
بر اساس این تحقیقات سطح اقیانوس آرام همچنان شاهد نوسان شدید دمایی خواهد بود.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Scientific Reports‌ منتشر شده است.
علمی (۶)**۹۲۵۹*۱۹۶۱* مترجم: سپیده علی کاشانی** انتشار: مریم مسعود

You May Also Like

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید که ربات نیستید: *