آتش سوزی در مراتع گردنه قوچک لواسان

اخبار اخبار محیط زیست ایران

سرپرست اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان شمیرانات، از وقوع یک فقره آتش سوزی در مراتع گردنه قوچک لواسان خبر داد.

پایگاه خبری محیط بان دماوند (DEWNA): به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تهران، علی اصغر توانایی از وقوع یک فقره  آتش سوزی در بعدازظهر روز گذشته در مراتع گردنه قوچک لواسان خبرداد و افزود: پس از وقوع آتش سوزی بلافاصله نیروهای یگان حفاظت منابع طبیعی شمیرانات به همراه عوامل آتش نشانی لواسانات و رودبار قصران و همچنین نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران به منطقه اعزام شدند و به اطفای آتش پرداختند.

به گفته وی پس از چندین ساعت تلاش بی وقفه از گسترش آتش جلوگیری به عمل آمد و آتش مهار شد؛ اما  متأسفانه در پی این آتش سوزی حدود ۶ هکتار از عرصه‌های مرتعی منطقه که گونه‌های چندساله نیز در این عرصه وجود داشت از بین رفت.

این مقام مسئول، علت اصلی این قبیل آتش سوزی‌ها را عامل انسانی دانست و اظهار داشت: با توجه به بارندگی‌های خوب امسال، مراتع از پوشش مناسبی برخوردار بوده که با وجود گرمای شدید پوشش گیاهی دچار خشکی شده و حالت خشبی به خود گرفته که کوچکترین سهل انگاری و بی احتیاطی منجر به حوادثی از این دست می‌شود که در برخی مواقع خسارات وارده جبران ناپذیر خواهد بود.

توانایی وسعت اراضی جنگلی و مرتعی منطقه شمیرانات را با امکانات و تجهیزات موجود برای مقابله با آتش سوزی‌های احتمالی متناسب ندانست و تصریح کرد: از لحاظ شرایط اقلیمی و جغرافیایی عرصه‌های طبیعی این شهرستان از ویژگی‌های خاصی برخوردار است که برای حفاظت و مقابله با آتش سوزی‌های احتمالی، امکانات موجود هیچگونه تناسبی با آن ندارد که در این خصوص ضرورت ایجاب می‌کند اعتبارات ویژه‌ای برای تجهیز و تکمیل امکانات اطفای آتش اختصاص پیدا کند.

سرپرست اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان شمیرانات تأکید کرد: با توجه به شرایط جوی و گرمای شدید هوا از عموم شهروندان و گردشگران درخواست می‌کنیم در هنگام حضور در عرصه‌های جنگلی و مرتعی ضمن رعایت نکات ایمنی از روشن کردن آتش به طور جد خودداری کنند و در حفظ و حراست از این عرصه‌ها کوشا باشند تا شاهد این گونه حوادث ناگوار نباشیم.

وی از دوستداران طبیعت خواست در صورت مشاهده هرگونه آتش سوزی در مراتع و جنگل‌ها مراتب را از طریق شماره تلفن ۱۵۰۴ به یگان حفاظت منابع طبیعی اطلاع دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید که ربات نیستید: *