صنایع مستقر در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی مشمول عوارض آلایندگی می‌شوند

اخبار اخبار محیط زیست ایران

مدیرکل دفترپایش فراگیر سازمان حفاظت محیط زیست اظهار کرد: واحدهای تولیدی کالا و خدمات آلاینده مستقر در مناطق آزاد تجاری- صنعتی و ویژه اقتصادی شبیه به واحدهای آلاینده مستقر در سرزمین اصلی در صورت آلودگی مشمول عوارض می‌شوند.

پایگاه خبری محیط بان دماوند(DEWNA): شینا انصاری در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه پایش آلاینده‌ها در کلیه واحدهای فعال الزامی است،اظهارکرد: مطابق آنچه در آیین‌نامه خوداظهاری پایش تصریح شده است کلیه واحدهای مشمول پایش باید در دوره‌های زمانی سه ماهه نسبت به خوداظهاری وضعیت آلاینده‌های خود اقدام کنند.

وی افزود: پایش ادارات کل محیط زیست استان‌ها به موازات پایش خوداظهاری صنایع انجام می شود همچنین به منظور نظارت بر عملکرد آزمایشگاه‌های معتمد سازمان حفاظت محیط زیست، آزمون‌های همزمان و مطابقتی انجام می‌شود.

مدیرکل دفتر پایش فراگیر سازمان محیط زیست با اشاره به فرآیند احراز آلودگی صنایع و ضرورت وجود  مستندات آزمایشگاهی جهت درج صنعت در فهرست سالانه صنایع آلاینده، گفت: ملاک قرارگرفتن نام صنعت در فهرست صنایع آلاینده، نتایج آنالیز و مقایسه با حدود مجاز مصوب است و نتایج آنالیز می‌تواند گزارش خوداظهاری یا اندازه‌گیری توسط ادارات کل باشد.

به گفته انصاری، تا قبل از سال ۱۳۹۴ با توجه به ماده ۴ قانون تشکیل و اداره مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، واحدهای مستقر در این مناطق به رغم آلایندگی مشمول یک درصد عوارض آلایندگی نمی‌شدند ولی با تصویب قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر مصوب سال ۱۳۹۴ ( ماده ۵۶ این قانون)، واحدهای تولیدی کالا و خدمات آلاینده مستقر در مناطق آزاد تجاری- صنعتی و ویژه اقتصادی شبیه به واحدهای آلاینده مستقر در سرزمین اصلی در صورت آلودگی مشمول عوارض می‌شوند.

مدیرکل دفترپایش فراگیر سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر اهمیت تقویت نقش نظارتی و حاکمیتی سازمان حفاظت محیط زیست در مناطق آزاد و ویژه به طور عام و در حوزه پایش و کنترل آلاینده‌ها به طور خاص گفت: ایجاد واحدهای محیط زیست در هر یک از این مناطق با هدف هماهنگی و پیشبرد اقدامات زیست‌محیطی صنایع و واحدهای تحت پوشش، ایجاد آزمایشگاه‌های محیط زیست و ایستگاه‌های پایش کیفی هوا و آب می‌تواند به بهبود و ارتقای وضعیت زیست محیطی  این مناطق کمک کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید که ربات نیستید: *