پایان بهره برداری ازجنگل های شمال تا آخر سالجاری

اخبار اخبار محیط زیست ایران

رئیس سازمان جنگل ها مراتع و ابخیزداری گفت: تا پایان سال هرگونه بهره برداری صنعتی و تجاری از جنگل های شمال کشور متوقف می شود.

پایگاه خبری محیط بان دماوند(DEWNA): به گزارش خبرنگارعلمی ایرنا، خداکرم جلالی عصر روز دوشنبه در مراسم روز جنگلبان افزود: وزیر جهاد کشاورزی در سال ٩۵ توقف بهره برداری از جنگل های شمال کشور را صادر کرد.
وی اظهار کرد: بر این اساس به گونه ای برنامه ریزی شد تا تمام قراردادهای بهره برداری از جنگل های شمال کشور متوقف شود.
وی ادامه داد: از انجا که این قراردادها یکی از راه های درامد برای حفاظت از جنگل ها بود، دولت پذیرفت تا هزینه نگهداری را تقبل کند تا به تعادل بخشی مناسب بین جنگل و بهره برداری کمک کند.
جلالی تاکید کرد: امروزه بشر به پیشرفت های خوبی دست یافته اما همزمان چالش هایی را هم برای خود و طبیعت رقم زده است.
وی با بیان اینکه مهمترین این چالش ها جنگل زدایی است گفت: بر اساس امارهای اعلام شده در قرن بیستم جمعیت جهان چهار برابر شد اما مصرف آب ٩ برابر، انرژی ١۵ برابر، تولید گازهای گلخانه ای ١٧ شد و یک میلیون هکتار از سطح جنگل های دنیا کاهش یافت.
وی افزود: همچنین فائو اعلام کرد در قرن ٢١ سالانه ٢٣٠ میلیون هکتار از سطح جنگل های دنیا کاهش یافت که این مساله باعث شد تا انتشار گازهای گلخانه ای، پدیده گرم شدن زمین و تغیبر اقلیم را داشته باشیم.
وی تاکید کرد: کاهش سطح جنگل های جهان مهمترین عامل در تخریب زندگی و منابع اساسی و پایه ای حیات بشر و سایر موجودات مانند اب، خاک و هوا شد.
وی به نقش جنگلبان در حفاظت از جنگل ها اشاره کرد و گفت: جنگلبانان در واقع نگهبانان سرسبزی، شادابی ، نشاط ، سلامت ، پیشرفت و حیات هستند. پایداری زندگی و جنگل به هم گره خورده است و جنگلبانان با تمام مشکلاتی که دارند توانستند از این میراث طبیعی حراست کنند.
وی افزود: اقداماتی مانند حضور دام در مراتع، طرح های عمرانی، معدنی و گردشگری، اتش سوزی، افات، توسعه شهرها و روستاها، فاچاق چوب و زغال، سوخت بوته ای، فرسایش خاک و سیل برخی عوامل تهدیدکننده جنگل ها هستند که برای هر کدام برنامه جداگانه ای تعریف کرده ایم.
رییس سازمان جنکل ها مراتع و ابخیزداری گفت: بدون مشارکت مردم و جوامع محلی قادر به حفاظت از عرصه ١٣۵ میلیون هکتاری بعنی ١۴.۵ درصد جنگل از خاک کشور در پنج رویشگاه نخواهیم بود.
وی افزود: بحث جامع نگری در حوضه ابخیزداری باید مورد توجه قرار گیرد و دستگاه های اجرایی انرا در قالب یک برنامه اساسی و هدفگرا قرار دهند.
جلالی گفت: از سال ١٣٨٠ تا ١٣٩۵ حدود یک میلیون هکتار از تالاب های کشور خشک شد که اگر در مدیریت سرزمین جامع نگری داشته باشیم و هر دستگاهی انتزاعی کار نکند می توانیم در حفظ اکوسیستم طبیعی کشور موفق باشیم.
در پایان مراسم از خانواده جنگلبانان شهید ، جنگلبانان جانباز و نمونه تقدیر شد.
علمی ٩٠١۴** 1440
خبرنگار: کیمیا عبدالله پور** انتشار: گلشن

انتهای پیام /*

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید که ربات نیستید: *