رسانه ایفاگر مهم‌ترین نقش در حساس‌سازی نسبت به محیط زیست

سازمان حفاظت محیط زیست /اصلی/سازمان حفاظت محیط زیست/رسانه ایفاگر مهم‌ترین نقش در حساس‌سازی نسبت به محیط زیست

میزگرد ایسنا با موضوع بررسی چالش‌های مدیریت منابع آب استان با حضور سه کارشناس آب برگزار شد.

سازمان حفاظت محیط زیست /اصلی/سازمان حفاظت محیط زیست/رسانه ایفاگر مهم‌ترین نقش در حساس‌سازی نسبت به محیط زیست

پایگاه خبری محیط بان دماوند(DEWNA): به گزارش ایسنا، میزگرد بررسی چالش‌های مدیریت منابع آب خراسان رضوی با حضور دکتر احمد قندهاری، مدیر مطالعات پایه منابع آب سازمان آب منطقه‌ای استان، دکتر هادی اعظمی، رئیس مرکز پژوهش‌های شورای چهارم شهر مشهد و دکتر حجت میان‌آبادی، استاد دانشگاه و پژوهشگر حوزه سیاست‌گذاری آب، در محل دفتر ایسنا در مشهد برگزار شد.

تکنیک با هم فکر کردن را بیاموزیم

قندهاری در این نشست گفت: ما تکنیک با هم فکر کردن را باید بیاموزیم. آموزش، ستون فقرات فرهنگ است. ما باید در ابتدا بتوانیم که دور هم جمع شده و بدون تنش، با هم فکر کنیم. در مدیریت فرانهادی که تمام حاکمیت سیاسی، از جمله سه قوه مقننه، مجریه و قضائیه را شامل می‌شود، می‌توانیم استراتژی‌ها را علاوه بر تقسیم‌بندی خارجی و داخلی، به استراتژی‌های خرد و کلان تقسیم‌بندی کنیم.

وی اظهار کرد: در زمینه مدیریت منابع آب در ابتدا باید در این نگرش فرانهادی مملکت از نظر جغرافیایی تقسیم‌بندی شود. منطقه شرق، فرصت‌ها، تهدیدها و منابع انرژی خود را دارد که باید به آن وجه داشت. این‌ها استراتژی کلان هستند.

قندهاری ادامه داد: نمونه‌ای از استراتژی‌های خرد این است که بعد از ۱۰ سال کار جدی در حوزه کشف‌رود، بالاخره ۲ نفر پیگیرانه وسط میدان ایستادند و دیگران پشت سر آن‌ها آماده شدند برای نجات کشف‌رود و در نهایت کشف‌رود آزاد شد اما پشت این مساله ۱۰ سال کار بود اما بالاخره همه به اهمیت موضوع پی بردند و به فرهنگی رسیدند که باید وضعیت کشف‌رود را بهبود ببخشند و امروز بیش از ۶۰ درصد مشکلات کشف‌رود حل شده است و فقط در مسائل آلودگی آب آن منطقه هنوز مشکلاتی وجود دارد. امروز علاوه بر کشف‌رود روی رودخانه¬های دیگر استان از جمله ارداک و کارده نیز کار انجام می‌شود و وضعیت آن‌ها رو به بهبود است.

مدیر مطالعات پایه منابع آب سازمان آب منطقه‌ای خراسان رضوی افزود: در مورد سهم‌بندی نیز معتقدم که سهم‌بندی خاصی وجود ندارد. ابتدا باید مسائل مختلف سطح بندی شود و در سطوح مختلف، معمولا زمان تعیین کننده است. بعضی از معضلات باید در اسرع وقت حل شود. بنابراین خود به خود آن‌ها در کوتاه مدت، اولویت خواهند داشت. در مسائل بلند مدت احتمالا دیپلماسی آب در اولویت اول خواهد بود.

میان‌آبادی اظهار کرد: شهر مشهد را با شهر آمستردام مقایسه کنیم. معضل اصلی آمستردام پرآبی است. این حد، گلکاری و چمن‌کاری که در مشهد است، نه در آمستردام و نه در شهرهای دیگر هلند نیست. در بستون که یکی از کلان‌شهرهای پرباران آمریکاست، به هیچ عنوان، اینقدر چمن‌کاری که در مشهد وجود دارد، دیده نمی‌شود.

وی عنوان کرد: من نمی‌دانم این‌ها را ما از کجا کپی برداری کرده‌ایم. چمن‌کاری چه ربطی به ما دارد؟ تمام عکس‌های پارک‌های گل که در هلند می‌بینید، مربوط است به یک دهکده کوچک که پارک‌های توریستی آن، فقط ۴ ماه در سال، برقرار است. ما در اینجا کارناوال گل راه می‌اندازیم و پارک گل سالانه داریم.

این پژوهشگر با بیان اینکه کالیفرنیای آمریکا ۵ سال است که با خشکسالی مواجه شده که در ۴۰۰ سال اخیر بی‌سابقه است، تصریح کرد: در خیابان‌های لس‌آنجلس شهرداری تابلو زده که « شهروندان گرامی به علت خشکسالی، از آب دادن به چمن‌ها معذوریم.»؛ چمن ها زرد شده است و شهرداری، چمن‌ها را رنگ می‌کند.

در سال ۹۳ حدود ۲۳ ملیون متر مکعب آب، صرف آبیاری فضای سبز مشهد شده است

میان‌آبادی یادآور شد: آمارنامه رسمی شهرداری مشهد نشان می‌دهد که در سال ۹۳، حدود ۲۳ ملیون متر مکعب آب صرف آبیاری فضای سبز شده است. در حالی که آب منطقه‌ای مشغول اجرای یک پروژه است که آب را از هزار مسجد به مشهد انتقال می‌دهد. در این پروژه حدود ۳۵ ملیون متر مکعب آب به مشهد منتقل می‌شود در حالی که هزینه این پروژه، بیش از ۲۰۰۰ میلیارد تومان است. حال ببینید ما چقدر آب و با چه هزینه‌هایی در این شرایط، صرف آبیاری فضای سبز مشهد می‌کنیم و بعد می‌گوییم در مشهد، بحران آب وجود دارد. مردم چگونه اهمیت این بحران را متوجه شوند؟

وی ادامه داد: دشت نیشابور نیز یکی از بحرانی‌ترین دشت‌های کشور از منظر منابع آب است اما دقیقا در همین منطقه، کارخانه فولاد داریم که این فاجعه است. حتی سه کارخانه فولاد دیگر نیز به زودی در این شهرستان افتتاح شده و به بهره‌برداری می‌رسد. اگر وضعیت دشت نیشابور به شدت بحرانی است، پس احداث چندین کارخانه فولاد در این منطقه چه سنخیتی با بدیهی‌ترین اصول سیاست‌گذاری و پیشرفت دارد؟

میان‌آبادی با بیان اینکه در بحث مدیریت منابع آب، نقش رسانه بسیار کلیدی است، اظهار کرد: متاسفانه رسانه‌ها در کشور ما مهم‌ترین کاری که در زمینه آب می‌کنند این است که بگویند آب کم است و باید درست مصرف کنیم. کار رسانه نباید در این سطح باشد. رسانه باید بر روی سیاست‌گذاری‌ها تمرکز کند؛ باید روی اهمیت منطقه ژئواستراتژیک مکران تاکید کند؛ سواحل مکران فوق‌العاده است و در دنیا کم نظیر.

وی ادامه داد: رسانه در مسائل داخلی باید روی فرصت‌های کلیدی و مهم دست بگذارد. یک مثال بسیار ساده در این زمینه این است که بیلبورد در سطح شهر نصب می‌کنیم که آب کم است. از آن طرف، میلیاردی خرج آبیاری برای گلکاری می‌کنیم و رسانه‌ها اهمیت موضوع را درک نکرده‌اند و بعضا این مسائل را به عنوان رزومه مثبت برای شهرداری و سازمان‌های مختلف تلقی می‌کنند.

مدرس دانشگاه فردوسی تاکید کرد: مهم‌ترین نقش رسانه در مباحث خارجی مربوط به آب بحث دیپلماسی است. دیپلماسی آب، ابزارهای مختلف دارد که یکی از مهم‌ترین آن‌ها دیپلماسی رسانه است. وقتی که من می‌خواهم دقیق‌ترین اخبار مربوط به وضعیت آب ایران و افغانستان را بدانم، چرا باید جراید خارجی را مطالعه کنم؟ چرا باید بعضا دقیق‌ترین تحلیل اخبار آب منطقه را در برخی روزنامه‌های خارجی مثل گاردین و واشنگتن پست جست‌و جو کنم؟ مگر حوضه هریرود و هیرمند، حوضه‌های آبریزی نیستند که ما مستقیما با آن درگیر هستیم؛ پس چرا باید تولید اخبار آن و تحلیل و واکاوی خبرهای آن نه توسط خبرنگاران کشور، بلکه توسط خبرنگاران خارجی صورت بگیرد و رسانه‌های ما تقریبا فقط زحمت ترجمه آن تحلیل‌ها و انتشارش را بکشند.

میان‌آبادی تاکید کرد: یک سوال من این است که ما چند خبرنگار متخصص رسانه آب داریم که به صورت حرفه‌ای روی آب‌های افغانستان کار می‌کنند و بی‌بی‌سی چند خبرنگار حرفه‌ای برای این کار دارد؟ وقتی سد سلما در افغانستان ساخته شد، چند خبرنگار حرفه‌ای ایرانی در آنجا حضور داشت تا بتواند به طور حرفه‌ای این مساله را پوشش رسانه‌ای کرده و آن را برای مردم دو کشور و نیز مردم جهان تحلیل کند؟ این همه هزینه در پروژه‌های مختلف آبی می‌شود، چرا حاضر نیستیم کمی هزینه در بخش‌های کلیدی‌تر بکنیم؟

در پایان این میزگرد، اعظمی خاطرنشان کرد: به صورت کلی می‌توان نقش رسانه در مباحث آب را با بیان سه هدف مهم، خلاصه کرد؛ حساس سازی، آگاه سازی و آموزش. به ویژه در بحث حساس سازی جامعه نسبت به محیط زیست که امروز مهم‌ترین مساله آن، آب است، رسانه، مهم‌ترین نقش را بازی خواهد کرد.

You May Also Like

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید که ربات نیستید: *