پرداخت خسارت به آسیب دیدگان ناشی از حمله پلنگ در فارس

سازمان حفاظت محیط زیست /اصلی/سازمان حفاظت محیط زیست/پرداخت خسارت به آسیب دیدگان ناشی از حمله پلنگ در فارس

شش دامدار در استان فارس که طی سال گذشته به دلیل حمله پلنگ به گله هایشان متحمل خسارات مالی و یا آسیب جسمی شده بودند با تلاش اداره کل حفاظت محیط زیست استان فارس و همکاری شرکت بیمه ما(ملت) غرامت بیمه دریافت کردند.
سازمان حفاظت محیط زیست /اصلی/سازمان حفاظت محیط زیست/پرداخت خسارت به آسیب دیدگان ناشی از حمله پلنگ در فارس

پایگاه خبری محیط بان دماوند(DEWNA):به گزارش روابط عمومی حفاظت محیط زیست استان فارس، در جلسه ای با حضور سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست استان فارس،نماینده سازمان حفاظت محیط زیست،نماینده بیمه ما(ملت) و جمعی از متخصصانن حیات وحش ۶ دامدار که سال گذشته در شهرستانهای شیراز،نور آباد،فیروز آباد و بخش ارژن ، متحمل خسارات مالی و جانی حمله پلنگ به گله هایشان شده بودند غرامت دریافت کردند.

نبی الله مرادی سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست استان فارس گفت:با توجه به پراکنش کلی پلنگ در استان فارس ، تنوع طعمه های مورد استفاده آنها ،زیستگاههای در حال تخریب ،کمبود آب و غذا ،خشکسالی و پیر شدن پلنگ و عدم توانایی در شکار طعمه، باعث شده که این حیوان از زیستگاه خود خارج شده و به محل سکونت انسانها نزدیک شود که این امر باعث تعارض بین انسانها و پلنگ شده است.

وی افزود:استان فارس یکی از زیستگاه های با اهمیت پلنگ ایرانی در کشور است که در آن مانند سایر زیستگاه های برای حفظ بقا خود با تهدیدات زیادی روبروست. تهیه و تدوین یک برنامه عمل جامع با اهداف مشخص مهمترین گام در حفاظت از این گونه ارزشمند است. شاید بتوان مهمترین رویکرد این برنامه را حفاظت از زیستگاه ها و پیشگیری از تخریب گسترده آنها در کنار مدیریت تعارضات این گونه با همکاری روستائیان دانست. در حال حاضر مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست از امن ترین زیستگاه های پلنگ ایرانی در مقایسه با مناطق آزاد به شمار می روند. این در حالی است که گونه پلنگ در برخی از زیستگاه های آزاد استان نیز حضور داشته و بیشترین تهدیدات به دلیل تعارض با دامداران در همین مناطق وجود دارد .

مرادی همچنین گفت:پس از نشستها و مذاکرات در خصوص تعارضات این گونه با دامداران سازمان حفاظت محیط زیست با بیمه ما برای بیمه پلنگ در قالب برنامه ملی عملیاتی حفاظت و مدیریت این گونه در کشور تعاملاتی در قالب یک تفاهم نامه صورت گرفته است که میتواند بخش عمده ای از تلفات این گونه ارزشمند را در کشور کاهش دهد.
مهمترین عامل تهدید گونه پلنگ ایرانی را در استان فارس باید تخریب و قطعه قطعه شدن زیستگاهها برشمرد. این عامل منشا سایر عوامل تهدید کننده گونه اعم از تعارضات،کاهش طعمه ،تصادفات جاده ای و غیره می باشد. گسترش سکونتگاه های انسانی، گسترش زمین های زیر کشت، احداث جاده ها و بزرگ راه ها، معدنکاوی، برداشت از محصولات جنگلی، کاهش جمعیت طعمه، ، قطع کریدور ها و خشکسالی از عمده ترین عوامل تهدید این گونه در استان به شمار می روند که این عوامل در تمامی زیستگاه های پلنگ در کشور کم و بیش یکسانند. کوچک شدن زیستگاهها پلنگ را در محاصره انواع این تهدیدها قرار داده است.

گفتنی است،گونه پلنگ Panthera pardus بزرگ جثه ترین گربه سان موجود از راسته گوشتخواران و خانواده گربه سانان است. در لیست سرخ IUCN به عنوان گونه در معرض تهدید (NT )شناخته شده است.
پلنگ رژیم غذایی متنوعی دارد و از بندپایان تا علفخواران را شامل می شود. تراکم این گونه با توجه به نوع زیستگاه، در دسترس بودن طعمه و درجه تهدیدات از کمتر از یک قلاده تا بیش از ۳۰ قلاده در km2 100 متغیر است.
گونه نادر پلنگ ایرانی یکی از نه زیرگونه پلنگ دنیا است که از نظر جثه بزرگترین آنها به شمار می رود. دست و پاهای کوتاه و بدن قوی ای دارد . شانه پشت و پهلوها از خال های گل مانندی پوشیده شده و لکه های سیاه بر روی سر،گلو ،سینه و شکم دارد. گونه پلنگ ایرانی در لیست سرخ IUCN در معرض انقراض و ضمیمه ۱ کنوانسیون CITESاست. مهمترین تهدید این گونه قطعه قطعه شدن زیستگاه و بوجود آمدن زیر جمعیت های کوچک است.

You May Also Like

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید که ربات نیستید: *