کاهش ۱۱ میلیون هکتاری سطح جنگلی کشور

مدیر کل دفتر حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: ۲۵ میلیون هکتار سطح جنگل های کشور در گذشته بود که متاسفانه اکنون به ۱۴ میلیون هکتار کاهش یافته است.

پایگاه خبری محیط بان دماوند(DEWNA):به گزارش ایرنا، داریوش کریمی  در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان کرمان، گام دوم مثلث توسعه اقتصادی منطقه چهار شهرستان بافت (خَبر) افزود: فاز نخست این توافق بهمن ماه سال گذشته با حضور مقامات استانی و کشوری در منطقه خبر رقم خورد.

وی ادامه داد: رویکرد جدیدی با استفاده از ظرفیت های بخش خصوصی برای بهره برداری از ظرفیت های محیط زیستی کشور شکل گرفته است.
کریمی با اشاره به اینکه این طرح تجربه های موفقی را در دنیا داشته است، عنوان کرد: این رویکرد بستر لازم را برای بهره برداری صحیح از منابع محیط زیست کشور فراهم می کند و سرمایه های طبیعی کشور نه تنها محفوظ می ماند بلکه زمینه ای را فراهم می کند که سرمایه گذاران بتوانند به این حوزه توجه لازم را داشته باشند.
وی بیان کرد: سطح جنگل های کشور از ۴۰ سال قبل تاکنون کاهش چشمگیری داشته است و نباید اجازه داد که این کاهش ادامه یابد.
وی عنوان کرد: استاندار کرمان با رویکرد توسعه پایدار در حوزه آب، منابع طبیعی و سایر حوزه ها پیشگام بوده اند.
مشاور حقوقی رئیس سازمان حفاظت محیط زیست نیز با اشاره به اینکه نقش انسان را در مناطق حفاظت شده ندیده بودیم، گفت: دیدگاه کنونی مطرح شده به مناطق حفاظت شده تغییرات زیادی را بر اساس دانش روز و مطالعات جهانی داشته است.
غلامعلی فروغی خاطرنشان کرد: در حال حاضر بر نقش مردم در حفاظت از مناطق حفاظت شده تاکید شده است زیرا بسیاری از کشورها از این ظرفیت های خود به خوبی استفاده می کنند.
وی گفت: قرارداد طرح اکوتوریسم پارک ملی خبر و پناهگاه روچون و زون مربوطه (تفرج متمرکز) به لحاظ مدل قراردادی از به روزترین قراردادهاست که در آن به حفاظت، استفاده از منابع موجود و نظارت توجه لازم انجام شده است.
وی اظهار کرد: امیدواریم اجرای موفق این طرح در کرمان بتواند راه را برای اجرای سایر پروژه ها در کشور باز کند.
در راستای اجرای طرحهای اقتصاد مقاومتی در استان کرمان و ورود بخش خصوصی در قالب معین های (یاوران) اقتصادی به منظور سرمایه گذاری لازم منطقه گردشگری خَبر بافت که از مناطق بسیار زیبای طبیعی است به شرکت هواپیمایی به عنوان یکی از این معین ها سپرده شده که ضمن استفاده بهینه از این فضای طبیعی برای جذب گردشگران داخلی و خارجی ، در قبال مسئولیت های اجتماعی پذیرفته شده ایجاد امکانات زیرساختی در زمینه های مختلف و همچنین کمک به صیانت از منابع جنگلی و مرتعی را متقبل شده است .

You May Also Like

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید که ربات نیستید: *