نجات 4 جنگلبان در کهگیلویه و بویراحمد

اخبار اخبار محیط زیست ایران

مدیرکل حفاظت محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد گفت که چهار جنگلبان گرفتار در کوه خامی باشت در جنوب این استان که برای مهار آتش به این منطقه حفاظت شده اعزام شده بودند، صبح سه شنبه با تلاش کوهنوردان نجات یافتند.

پایگاه خبری محیط بان دماوند(DEWNA): به گزارش ایرنا، منطقه حفاظت شده کوه خامی باشت از عصر جمعه تاکنون دچار آتش سوزی شده بود که پس از چهار ساعت تلاش امدادگران و مردم، مهار شد.
سیداسدالله هاشمی در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: این افراد با بالگرد به شهرستان گچساران انتقال یافتند و حال این چهار نفر رضایت بخش اعلام شده است.
وی با تشریح جزئیات گرفتار شدن این افراد، گفت: این چهار نفر به دلیل کوهستانی و سخت گذر بودن منطقه و بیش از چهار ساعت پیاده روی و خستگی مفرط در منطقه گرفتار شده بودند.
هاشمی افزود: این افراد از یکشنبه شب تاکنون و در تاریکی و محاصره دود و آتش، مفقود شده بودند.
کوه سه هزار متری خامی بین شهرستان‌های گچساران و باشت واقع شده و آتش سوزی در منطقه مشترک رخ داده است.
به دلیل وجود درختان انبوه، برگ‌های خشک درختان، علفزارها و وزش باد و سخت گذر بودن منطقه کار اطفای حریق به‌سختی انجام شد.
وسعت و خسارت این آتش‌سوزی از سوی کارشناسان در حال بررسی است.
منطقه حفاظت شده کوه خامی با بیش از 30 هزار هکتار وسعت، زیستگاه گونه‌های کمیاب گیاهی و جانوری از جمله پلنگ، کل، بز و کبک است و پوشش غالب آن از بلوط، بنه، ارژن، ول، کیکم و زالزالک است.
هم اینک هفت منطقه حفاظت شده با وسعت 93 هزار و 660 هکتار، دنای شرقی با وسعت 28 هزار و 202 هکتار، خاییز سرخ با مساحت 33 هزار و 235 هکتار، خامی با وسعت 25 هزار و 671 هکتار، دیل با 10 هزار و 381 هکتار، سولک با 2 هزار 4287 هکتار و سیوک با 12 هزار 858 هکتار در این استان زیبای طبیعی وجود دارد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید که ربات نیستید: *