برداشت بی رویه آب برای کشاورزی علت خشک شدن تالاب لپو در مازندران

اخبار اخبار محیط زیست ایران

اداره کل محیط زیست مازندران با انتشار مطلبی برداشت بی رویه آب برای کشاورزی را مهمترین دلیل خشک شدن تالاب لپو عنوان کرد.

پایگاه خبری محیط بان دماوند(DEWNA): به گزارش خبرگزاری مهر در پی درج خبری مبنی بر خشک شدن تالاب لپو در برخی رسانه ها، اداره کل محیط زیست مازندران با انتشار مطلبی برداشت بی رویه آب برای کشاورزی را مهمترین دلیل خشک شدن این تالاب عنوان کرد و رفع این چالش مهم و احیای مجدد تالاب را نیازمند برخورد قاطع با استفاده بی رویه و ناپایدار از منابع این تالاب و انجام برنامه ریزی مشخص برای احیای تالاب دانست.

در متن روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست مازندران چنین آمده است؛  تالاب لپو واقع در منطقه زاغمرز مازندران با وسعتی بیش از ۶۰۰ هکتار اکنون به واسطه خشکسالی های پی در پی و برداشت بی رویه آب تالاب برای کشت برنج اکنون خشک شده است. این تالاب که در حاشیه جنوبی دریای خزر و غرب تالاب بین المللی میانکاله قرار دارد متشکل از سه تالاب همسایه به نام های لپو، شیرخان لپو و پلنگان است که در میان مردم محلی به نام تالاب لپو مشهور است.

تالاب لپو در بخش مرکزی شهرستان بهشهر واقع در شرق مازندران قرار دارد و بر اساس گزارش‌های رسمی اداره کل حفاظت محیط زیست مازندران به همراه تالاب میانکاله به عنوان تالابی بین‌المللی در کنوانسیون رامسر ثبت شد. تا کنون بیش از ۶۰ گونه پرنده حمایت شده که هشت گونه آن ها در معرض خطر اعلام شدند در این تالاب بین المللی شناسایی شده که در کنار زیست بیش از ۱۳۰ گونه پرنده غیر حمایت شده کنار آبزی و آبزی مهاجر، بومی و عبوری در این تالاب آن را به یکی از مهم ترین زیستگاه های پرندگان تبدیل کرده است.

لپو به لحاظ اجتماعی نیز به دلیل وابستگی معیشت ساکنان ۱۱ روستای دهستان میانکاله با جمعیتی بیش از ۲۰ هزار نفر به این تالاب، از جمله تالاب های مهم کشوری محسوب می شود. اما متاسفانه این وابستگی معیشتی به تهدیدی برای حیات تالاب نیز تبدیل شده است. زیرا شغل اصلی مردم این روستاها کشاورزی و دامداری است و تمامی این روستاها از آب آبریزهای منتهی به تالاب استفاده می‌کنند.

در واقع می توان گفت که تالاب لپو منبع تامین آب بیش از دو هزار هکتار اراضی کشاورزی و هزاران اصله درخت دست کاشت حاشیه است و  پوشش گیاهی پیرامون تالاب‌ها به طور فصلی و دائم مورد استفاده قرار می گیرد. یکی دیگر از کارکردهای تالاب لپو برای مردم محلی صید و شکار است و حدود ۴۰۰ نفر از اهلی دهستان به فعالیت شکار مشغول هستند و به همین دلیل هر ساله چند ماه شکار مطابق با ضوابط تعیین شده در میانکاله مجاز می شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید که ربات نیستید: *