حجم بارش‌های کشور پنج درصد کاهش یافت

اخبار اخبار محیط زیست ایران

حجم بارش‌های کشور در حوضه‌های آبریز اصلی کشور از ابتدای مهرماه پارسال تا امروز (یکشنبه) به 229 میلی‌متر رسید که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 5 درصد کاهش داشته است.

پایگاه خبری محیط بان دماوند(DEWNA): به گزارش روز یکشنبه ایرنا، آخرین اطلاعات و آمار ثبت شده در شرکت مدیریت منابع آب ایران حاکی از آن است که بارش‌های پایان هفته گذشته تغییر چندانی در جدول‌های کشور نداده و از ابتدای مهرماه سال گذشته تا 19 شهریورماه جاری، درمقایسه با مدت مشابه سال گذشته، میزان بارش‌ها در حوضه‌های آبریز اصلی کشور 5 درصد کاهش ثبت کرده است.
مجموع بارندگی کشور از ابتدای سال آبی تا امروز، 229 میلی‌متر بوده که در مقایسه با مدت زمان مشابه سال آبی گذشته (240 میلی‌متر)، پنج درصد و نسبت به متوسط بلندمدت، سه درصد کاهش داشته است.
این گزارش می‌افزاید: حوضه‌های آبریز اصلی خلیج فارس و دریای عمان با 367 میلی‌متر بیشترین و مرزی شرق با 62 میلی‌متر کم‌ترین بارش‌ها را داشته‌اند.
بر همین اساس، چهار حوضه آبریز اصلی باقیمانده به ترتیب، حوضه دریای خزر 338 میلی‌متر، دریاچه ارومیه 208میلی‌متر، قره قوم 181 میلی‌متر و فلات مرکزی 159 میلی‌متر بارش داشته‌اند.
بیشترین بارش کشور در مدت زمان یاد شده مربوط به ایستگاه دینارسرا در استان مازندران با 1419 میلیمتر و کمترین بارش کشور در ایستگاه زابل در استان سیستان و بلوچستان با 20.4 میلی‌متر به ثبت رسیده است.
سال آبی در کشور از ابتدای مهرماه هر سال تا پایان شهریور ماه سال محاسبه می شود.
برای آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان با کانال اقتصادی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
IRNAeco@
اقتصام**9189**2025**خبرنگار: اسماعیل داودی*انتشار: لیلا جودی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید که ربات نیستید: *