کارگروه غارشناسی استان مرکزی در غار نخجیر دلیجان

کارگروه غارشناسی استان مرکزی به ریاست معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری در محل اثر طبیعی ملی غار نخجیر برگزار شدو اعضاء کارگروه ضمن بازدید از غار نخجیر و تونل خروجی آن از نزدیک در جریان مسائل و مشکلات زیست محیطی غار قرار گرفتند.

پایگاه خبری محیط بان دماوند(DEWNA): به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی در این جلسه معاون فنی و رئیس اداره محیط طبیعی اداره کل گزارش کاملی از مسائل و مشکلات زیست محیطی غار نخجیر و به ویژه اثرات تونل خروجی بر اکوسیستم غار ارائه کرد.
رییس اداره محیط زیست طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی  گفت: در این جلسه معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری نیز بر رعایت ضوابط و مقررات زیست محیطی در بهره برداری از غار تاکید کرد.
مهرداد حاجی حسینی افزود: از مهمترین مصوبات جلسه می توان به دعوت از کارگروه غارشناسی کشور به منظور بازدید از غار و ارائه راهکارهای لازم در خصوص تونل خروجی، تشکیل هیئت کارشناسی غار با حضور نمایندگان دستگاه های ذیربط و تاکید بر حفاظت و مدیریت منابع آبی منطقه به منظور تثبیت منابع آبی داخل غار اشاره داشت.
غار نخجیر دلیجان به عنوان تنها اثر طبیعی ملی استان دارای قدمت ۲۰ میلیون ساله بوده و در حد فاصل شهر های دلیجان و نراق در دامنه کوهی به نام ”کوه تخت” در جوار پناهگاه حیات وحش جاسب قرار دارد که در زمره جاذبه های طبیعی و منحصر به فرد استان و کشور می باشد.
این غار دارای یک شاخه اصلی به طول ۱۷۰۰ متر که تاکنون ۱۰۰۰ متر آن کف سازی و چند شاخه فرعی است. ارتفاع غار بین ۱ تا۴۰ متر و عرض ۲تا ۱۵ متر می باشد. این غار هرساله پذیرای خیل زیادی از گردشگران می باشد.

You May Also Like

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید که ربات نیستید: *