تجریشی: اقتصاد، معیشت و عدم آگاهی از جمله دلایل تخریب محیط زیست است

اخبار اخبار محیط زیست ایران

مسعود تجریشی در مراسم معارفه خود به معاون محیط انسانی سازمان محیط زیست گفت: اقتصاد، معیشت و عدم آگاهی از جمله دلایل تخریب محیط زیست است.

پایگاه خبری محیط بان دماوند(DEWNA):به گزارش خبرگزاری مهر مسعود تجریشی معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست در مراسم معارفه خود با بیان اینکه انسان به عنوان اشرف مخلوقات هم باید زندگی کند و هم حریم داری کند، گفت: البته این کار بسیار دشواری است که میان زندگی و محیط زیست بهتر توازن ایجاد شود.

تجریشی ادامه داد: برای رسیدن به این توازن باید تصمیم ها به نحوی اتخاذ شود که منافع حداکثری و خسارات حداقلی به دنبال داشته باشد و البته این نوع تصمیم گیری منطق و ادله بسیار قوی می خواهد.

معاون سازمان حفاظت محیط زیست اشاره ای هم به نقش و وظیفه عمومی مردم در حفظ محیط زیست بر اساس متن صریح قانون اساسی داشت و افزود: انسان ها به دلایل مختلف همچون اقتصاد، معیشت و عدم آگاهی به سمت تخریب محیط زیست گام بر می دارند.

وی با ذکر مثال قبض برق در آلمان، اظهار کرد: در آلمان به رغم آنکه هزینه استفاده از انرژی های تجدیدپذیر بسیار بالاتر از هزینه سوخت های فسیلی است اما مردم برای حفظ محیط زیست به عنوان حقوق نسل های آتی خود، استفاده از انرژی های تجدیدپذیر را انتخاب می کنند.  یعنی انتخاب بر اساس آگاهی ولی این آگاهی برای حفظ محیط زیست در تمام دنیا در یک سطح نیست.

تجریشی اظهار کرد: به طور معمول هر چه توان اقتصادی مردم بالاتر باشد، آگاهی و تلاش آن ها برای حفظ محیط زیست هم بیشتر می شود.

معاون سازمان حفاظت محیط زیست اشاره ای هم به گزارش های مکتوب معاونت محیط زیست انسانی در خصوص اقدامات صورت گرفته و برنامه های آتی داشت و خاطرنشان کرد: به طور قطع برنامه های این معاونت ادامه پیدا خواهد کرد و کار متوقف نمی شود.

این مقام مسئول تاکید کرد: مسائل محیط زیستی مسائل بدقلقی هستند و در طی زمان شکل گرفته اند از این رو برای بر طرف کردن آن ها تنها تصمیم گیری کافی نیست.

تجریشی گفت: به لحاظ حاکمیتی و در زمره حکمرانی مطلوب ما موظف به ایجاد راهکارهای زندگی خوب و محیط زیست سالم برای مردم هستیم.

وی با بیان اینکه حل مسئله یک هنر است، افزود: سازمان محیط زیست باید بتواند با راهکارهای خود، بازه ای میان صفر و صد پیدا کند که هم حفظ محیط زیست را به همراه داشته باشد و هم توسعه و اشتغال کشور را رقم بزند. این همان راهی است که بسیاری از کشورها طی کرده اند و اکنون به تفکری دست پیدا کرده اند با به حداقل رساندن هزینه های محیط زیستی، مسائل مردم را نیز حل می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید که ربات نیستید: *