تشریح اقدامات طرح حفاظت از تالاب های ایران برای احیای دریاچه ارومیه

اخبار اخبار محیط زیست ایران

مدیر ملی طرح حفاظت از تالاب های ایران در خصوص اقدامات انجام شده توسط طرح حفاظت از تالاب های ایران در راستای حفظ و احیا دریاچه ارومیه گفت: تا کنون اقدامات زیادی در راستای حفظ و احیا دریاچه ارومیه توسط طرح حفاظت از تالاب های ایران  تدوین و اجرایی شده است .

پایگاه خبری محیط بان دماوند(DEWNA): به گزارش دفتر طرح حفاظت از تالاب های ایران ، از جمله این اقدامات که در مقیاس وسیع تری در 110 روستا در حوضه آبریز دریاچه ارومیه در حال اجراست، پروژه”همکاری در احیا دریاچه ارومیه از طریق مشارکت جوامع محلی در استقرار کشاورزی پایدار و حفاظت از تنوع زیستی”  است که از سال 1393 با حمایت مالی دولت ژاپن در حوضه آبریز دریاچه ارومیه کلید خورد.
مدیر ملی طرح حفاظت از تالاب های ایران افزود: طی چند دهه اخیر، توسعه ناپایدار با محوریت کشاورزی در حوضه آبریز دریاچه ارومیه با اختصاص بیش از 87 درصد از منابع آبی حوضه به این بخش، منجر به خشک شدن بخش عظیمی از این دریاچه و از بین رفتن تنوع زیستی آن شده است. این امر علاوه بر تأثیر مستقیم بر کیفیت زندگی جوامع محلی حاشیه دریاچه، تأثیر مخربی بر کیفیت و کمیت فعالیت‌های کشاورزی در منطقه نیز داشته است.
ابوالفضل آبشت تصریح کرد:  استقرار کشاورزی پایدار ذیل رویکرد زیست بومی و مشارکت دستگاههای مختلف دولتی، بخش خصوصی و جامعه محلی با هدف کاهش مصرف آب و نهاده‌های شیمیایی در بخش کشاورزی به عنوان گام مهمی در جهت احیای دریاچه ارومیه محسوب می‌شود.
وی یاد آور شد: هم اکنون طرح حفاظت از تالاب های ایران با همکاری سازمان جهاد کشاورزی و ادارات کل محیط زیست دو استان آذربایجان غربی و شرقی و بکارگیری ظرفیت های کارشناسی در بخش های خصوصی و جذب مشارکت بخش های مذکور (بیش از 200 نفر در شرکت های خصوصی) و درگیر نمودن بیش از   10000 کشاورز در حوضه آبریز دریاچه ارومیه به نهادینه سازی روش های کشاورزی پایدار در این حوضه پرداخته است.
آبشت خاطر نشان کرد: در این پروژه کوشش می‌شود تا با استفاده از تکنیک‌های کشاورزی پایدار که بر پایه آموزش و مشارکت کشاورز می‌باشد، ضمن حفظ منافع و درآمد کشاورزان، مصرف منابع آب و نهاده‌های کشاورزی در سطح مزرعه کاهش یافته و از این طریق بخشی از حق آبه دریاچه ارومیه نیز تامین گردد.
لازم به ذکر است که وجه تمایز این پروژه در رویکرد مشارکتی آن و بکارگیری مشارکت مردم در تمامی مراحل برنامه ریزی، اجرا و پایش و نظارت است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید که ربات نیستید: *