شهرداری طرح جامع پارک پردیسان را اجرا می کند/ مأموریت ویژه برای حفظ گیاهان پردیسان

اخبار اخبار محیط زیست ایران

مدیرعامل سازمان بوستان‌ها و فضای سبز شهرداری تهران با تأکید بر حفظ گونه‌های ارزشمند گیاهی موجود در پردیسان گفت: آنچه برای ما اصل است اجرای طرح جامع پارک پردیسان است و هرگونه اقدامی در قالب و چارچوب این طرح با نظر متخصصان و کارشناسان محیط‌زیست عملیاتی خواهد شد با این هدف که پوشش گیاهی این پارک به‌عنوان سرمایه‌های طبیعی و فلور گیاهی شهر حفظ شود.

پایگاه خبری محیط بان دماوند(DEWNA): به گزارش سلامت نیوز،  ۱۶مهرماه امسال امضای یک تفاهمنامه، پردیسان را به مهم‌ترین خبر محافل محیط‌زیستی تبدیل کرد. براساس این تفاهمنامه که تحت عنوان «تفاهمنامه بهسازی و احیای پارک پردیسان» به امضای رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست و شهردار تهران رسید، قرار است مدیریت پارک پردیسان با حفظ مالکیت برای 15سال به شهرداری تهران واگذار شود.

واگذاری مدیریت پردیسان یک‌بار پیش از این در دولت‌دهم هم نام این پارک را بر سر زبان‌ها انداخته‌بود اما در آن زمان با مخالفت کارشناسان و فعالان محیط‌زیست و موضعگیری معصومه ابتکار که ریاست کمیته محیط‌زیست شورای شهر را برعهده داشت و نیز فشار رسانه‌ها ناکام ماند؛‌ اکنون مدیرعامل سازمان بوستان‌ها و فضای سبز شهرداری تهران در واکنش به نگرانی کارشناسان و دوستداران محیط‌زیست می‌گوید که قرار نیست هیچ اقدامی مغایر با طرح جامع پارک پردیسان صورت بگیرد.

نگرانی کارشناسان محیط‌زیست اما روز جمعه گذشته و در پی بازدید اتفاقی دکتر حسین آخانی، استاد گیاه‌شناسی دانشگاه تهران شدت گرفت. او در گزارشی که با تصاویر متعدد در فضای مجازی منتشر کرد، از پاکتراشی گونه‌های بومی در سطح وسیعی از پارک پردیسان خبر داد و با استفاده از تعبیر «گیاه‌کشی در پردیسان»‌ این رویداد را غیرمسئولانه و مغایر با روح طرح جامع پارک پردیسان اعلام کرد.

علی محمد مختاری که بیش از 30سال است مدیرعامل سازمان بوستان‌ها و فضای سبز شهرداری تهران است و خود را خادم و باغبان مردم تهران می‌خواند، در واکنش به آنچه در پردیسان رخ داده به همشهری گفت: که آنچه در پردیسان اتفاق افتاده در واقع نظافت و پاکسازی زباله‌ها بوده است و صرفا با هدف سروسامان دادن به وضعیت نامناسب پردیسان انجام شده و هیچ جای نگرانی نیست.

مختاری درباره تفاهمنامه امضا‌شده میان سازمان حفاظت محیط‌زیست و شهرداری هم گفت: هیچ واگذاری‌ای صورت نگرفته و همانطور که در متن این تفاهمنامه آمده است، این تفاهمنامه «جهت حفظ یکپارچگی مدیریت بوستان‌های فوق، مدیریت ساماندهی و بهسازی و بهره‌برداری بوستان طبیعت پردیسان به شهرداری تهران در چارچوب طرح جامع پارک، موضوع تفاهمنامه است».

مدیرعامل سازمان بوستان‌ها و فضای سبز شهرداری تهران با تأکید بر حفظ گونه‌های ارزشمند گیاهی موجود در پردیسان گفت: آنچه برای ما اصل است، طرح جامع پارک پردیسان است و هرگونه اقدامی در قالب و چارچوب این طرح با نظر متخصصان و کارشناسان محیط‌زیست عملیاتی خواهد شد با این هدف که پوشش گیاهی این پارک به‌عنوان سرمایه‌های طبیعی و فلور گیاهی شهر حفظ شود.

او با اشاره به حساسیت سازمان بوستان‌ها و فضای سبز شهری برای حفاظت از میراث طبیعی و حفظ گونه‌های گیاهی بومی یادآور شد: 4‌ماه قبل بخش قابل‌توجهی از پوشش گیاهی پردیسان به‌دلیل آتش‌سوزی نابود شد و اگر شهرداری برای خاموش‌کردن آتش اقدام نکرده بود، بخش عمده پوشش گیاهی پردیسان اکنون وجود نداشت.

مختاری گفت که کلانتری هنگام امضای تفاهمنامه گفتند که سازمان محیط‌زیست اعتبار ندارد و از شهرداری برای حفظ سرمایه‌های طبیعی شهر و مخصوصا اجرای طرح جامع پردیسان کمک خواستند شهرداری هم مصمم به حفظ این سرمایه‌های ملی و طبیعی است و بدیهی است بهره‌برداری صحیح از مواهب زیست‌محیطی و منابع طبیعی برای دستیابی به مفهوم علمی توسعه پایدار برای عموم مردم را در دستور کار خود دارد.

ضمن اینکه شهرداری به پیشنهاد سازمان محیط‌زیست با هدف حفظ این سرمایه طبیعی به این موضوع ورود کرده و گرنه شهرداری آنقدر پروژه در دست دارد که نیازی به این پروژه ندارد.

تشکل‌های مردمی نظارت کنند

زهرا صدراعظم نوری، رئیس کمیسیون سلامت و محیط‌زیست شورای شهر تهران هم در این‌باره به همشهری گفت: پردیسان به‌عنوان یک پارک ارزشمند و اکوپارک از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و به‌دلیل گونه‌های ارزشمند گیاهی و ارزش اکولوژیکی باید حفظ شود.

او با اشاره به امضای تفاهمنامه میان شهرداری و سازمان حفاظت محیط‌زیست افزود: این تفاهمنامه با هدف فراهم‌کردن سازوکارهای لازم برای احیای این پارک و تأمین نیازهای آن امضا شد زیرا سازمان حفاظت محیط‌زیست این امکان را ندارد که بتواند برای حفاظت از این پارک و تقویت آن، هزینه و سازوکارهای لازم را فراهم کند و قرار است این اقدامات توسط شهرداری انجام شود.

نوری در توضیح این مطلب گفت: هر اقدامی که در پارک پردیسان بخواهد انجام شود باید براساس طرحی صورت بگیرد که قبلا تهیه شده و تلاش شورای شهر تهران هم این است که مدیریت روی پارک پردیسان براساس طرح باشد.

همچنین هیچ‌گونه کار موردی و پیمانکاری هم نباید انجام بگیرد و هر اقدامی که به بافت پارک و گونه‌های گیاهی آن آسیب بزند ممنوع است و باید از آن جلوگیری شود. با همین رویکرد ما از سازمان بوستان‌ها و برخی اساتید دانشگاه و نیز نماینده سازمان محیط‌زیست خواسته‌ایم تا هفته آینده در جلسه‌ای که قرار است با حضور متولیان مربوطه برگزار شود حضور داشته باشند تا در یک کار چند‌جانبه، طرح عملیاتی شده و مقدمات اجرای آن ایجاد شود.

عضو شورای شهر تهران تأکید کرد: تمام تلاش ما این است که هیچ‌گونه عدولی در اجرای طرح صورت نگیرد و به‌طور دائم نظارت جدی و مستمر بر اجرای طرح وجود داشته باشد تا پارک دستخوش اقدامات غیراصولی نشود. در این میان، از سازمان‌های غیردولتی و تشکل‌های محیط‌زیستی و گروه‌های مردمی هم می‌خواهیم نقش نظارتی را بر عهده بگیرند و درصورت مشاهده کوچک‌ترین اتفاق نگران‌کننده، موضوع را گزارش دهند و ما را در این زمینه یاری کنند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید که ربات نیستید: *