مشکل گرد و غبار کشور 50 سال دیگر هم حل نخواهد شد

اخبار اخبار محیط زیست ایران

ضیاء الدین شعاعی، مدیر ملی مقابله با گرد و غبار کشور با حضور در نمایشگاه مطبوعات و غرفه «تابناک» در مورد اصلی ترین مشکلات پیش روی نهادهای اجرایی کشور برای مقابله با مشکل گرد و غبار کشور سخن گفت؛ سخن هایی که امیدوار کننده نبود و حکایت از تکرار داستان تلخ حبس شدن نفس ها در سینه است.

پایگاه خبری محیط بان دماوند(DEWNA):ضیاء الدین شعاعی، مدیر ملی مقابله با گرد و غبار کشور با حضور در نمایشگاه مطبوعات و غرفه «تابناک» در مورد اصلی ترین مشکلات پیش روی نهادهای اجرایی کشور برای مقابله با مشکل گرد و غبار کشور سخن گفت؛ سخن هایی که امیدوار کننده نبود و حکایت از تکرار داستان تلخ حبس شدن نفس ها در سینه است.

به گزارش «تابناک»، مدیر ملی مقابله با گرد و غبار در پاسخ به این پرسش که به نظر می رسد دولت یازدهم و دوازدهم علی رغم همه تلاش هایی که برای حل مشکل دارد، توفیق چندانی به دست نیاورده است، گفت: دولت یازدهم وقتی که بر سر کار آمد، وضعیت محیط زیست کشور در شرایط خیلی بدی بود و تلاش بر این شد تا ضمن تشکیل شورای عالی محیط زیست، همچنین اداره کل مقابله با گرد و غبار نیز تشکیل شود.

شعاعی ادامه داد: مشکل کنونی گرد و غبار کشور منشأ تاریخی دارد و شاید ریشه آن به 50 سال پیش از این بازگردد. ضمناً این مشکل هم ریشه انسانی و هم ریشه طبیعی دارد.

شعاعی ادامه داد: یک بخش مهمی از ریشه مشکل گرد و غبار کشور نیز به خارج از مرزهای کشور باز می گردد و همانطور که می دانید در حال حاضر چیزی حدود 4 میلیون مترمربع زمین در عراق به دلیل نا امنی های موجود و مشکل آب از زیر کشت خارج شده است.

وی اضافه کرد: در بعد داخلی هم شرایط بهتر از این نیست و برای مثال در استان خوزستان هم اینک 40 درصد از منابع آبی نسبت به میانگین دوره بلند مدت کاهش یافته است.

شعاعی تصریح کرد: خشکسالی های اخیر در کنار مدیریت بد آب شرایطی را در داخل کشور پیش آورده است که گرد و غبار به شکل آزار دهنده ای افزایش یابد و تلاش ها برای توقف آن نیز به این زودی ها به نتیجه نخواهد رسید.

مدیر ملی مقابله با گرد و غبار با تأکید بر این نکته که بحران گرد و غبار کشور 25 تا 50 سال دیگر هم حل نخواهد شد، در مورد فعالیت های داخلی و خارجی اداره متبوعش ادامه داد: در بعد خارجی تلاش های فراوانی برای جلب نظر و مشارکت کشورهای منطقه به عمل آمد، اما نتیجه ای در بر نداشت  و ما زمانی که دیدیم در بعد منطقه ای به توفیق نمی رسیم، تلاش کردیم مسئله گرد و غبار را در بعد جهانی و بین المللی پیگیری کنیم.

وی با تأکید بر اینکه ما در بعد بین المللی شاهکار کردیم، افزود: در بعد بین المللی 4 قطعنامه طی یک و نیم سال در مجامع جهانی از جمله سازمان ملل به تصویب رساندیم که به نوبه خود کار بسیار بزرگی است. در این قطعنامه ها نیاز به وفاق منطقه ای، نیاز به کمک به کشورهای غیر برخوردار و تنظیم سندهای جامع دارد که ما این ها را در دستور خود قرار دادیم و عملیاتی شد.

شجاعی در مورد بخش داخلی هم تأکید کرد: در بخش داخلی ما برای هر استان سند استانی گرد و غبار را تنظیم کرده ایم و تلاش ما بر این است که منشأ تولید گرد و غبار را در هر استان شناسایی و متوقف کنیم.

این مقام مسئول در سازمان محیط زیست در بخش پایانی سخن های خود و در رابطه با بحران ناشناخته شهر اهواز که هر بار جمع زیادی را راهی بیمارستان می کند، نیز گفت: روند این بحران کاهشی است و قبلاً تصور این بود که منشأ گرد و غبار دارد اما مشاهده شد که حتی در زمان های بارانی و نبود گرد و غبار نیز رخ می دهد. از این رو گمان بر روی گیاهان غیر بومی شهر اهواز رفته است و در این رابطه مطالعات در حال پیگیری است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید که ربات نیستید: *