محیط زیست هیچ تضادی با توسعه و صنعت ندارد

اخبار اخبار محیط زیست ایران

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کرمان گفت: محیط زیست هیچ تضادی با توسعه و صنعت ندارد به این شرط که توجیه اقتصادی داشته باشد.

پایگاه خبری محیط بان دماوند(DEWNA):به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان کرمان ، به همت اداره کل حفاظت محیط زیست استان کرمان، وبا هدف آشنایی شکارچیان با فصل و شرایط شکار،  همایش هم اندیشی و تعامل محیط زیست و دوستداران طبیعت، در سالن اجتماعات این اداره کل برگزار شد.

رضا جزینی زاده مدیرکل حفاظت محیط زیست کرمان در این همایش مشارکت مردم را در حفظ محیط زیست موثر و مهم ارزیابی و اظهار داشت: در گذشته به دلیل عدم مشارکت مردم، کسانی وارد شدند و طبیعت را به چالش بردند، این اشتباه ما بود و باید برای آینده برنامه ای متفاوت داشته باشیم.

جزینی زاده ، با بیان اینکه توانمندسازی مردم و جوامع محلی می تواند به محیط زیست کمک کند، گفت: با گسترش شهرنشینی و رفتن جامعه به سمت صنعتی شدن، تنها راه نجات محیط زیست، توانمندسازی جوامع محلی و مردم است و آنها هستند که می توانند به حفظ محیط زیست کمک کنند.

وی افزود: محیط زیست امانتی ست برای نسل های آینده اما متاسفانه شرایط طوری پیش می رود که حتی جوابگوی دوران خودمان هم نیستیم، این به جناحبندی ها و سیاسی کاری ها بر می گردد، محیط زیست را نباید جناحبندی کرد چراکه این حوزه متعلق به همه است.

جزینی سازمان محیط زیست را خارج از جناحبندی های سیاسی دانست و ابراز داشت: یازده نفر از مدیران کل دوران های ریاست جمهوری نهم و دهم، در دولت های یازدهم و دوازدهم نیز مشغول به خدمت اند.

وی گفت: ورود مردم در هر زمینه ای بسیار مهم است چراکه بدون مشارکت آنها هیچ کاری انجام نمی شود، حتی اگر پیشرفته ترین ادوات سخت افزاری را داشته باشیم.

مدیرکل حفاظت محیط زیست کرمان افزود: البته مردم از اول انقلاب تا کنون با همه چالش های نظام همراه بوده و دوران جنگ و تحریم های سخت اقتصادی را پشت سر گذاشته اند.

وی با بیان اینکه محیط زیست با توسعه و صنعت همخوانی دارد، گفت: سازمان محیط زیست هیچ تضادی با توسعه و صنعت نداشته و ندارد به شرط اینکه توجیه اقتصادی داشته باشد.

جزینی زاده عنوان داشت: آبهای تجدیدپذیر کشور ما ۸۸ میلیارد متر مکعب است و ما اکنون ۹۸ میلیارد متر مکعب برداشت کرده ایم که اگر می خواستیم با استاندارهای جهانی پیش برویم، باید ۳۵ میلیارد متر مکعب مصرف می کردیم.

مدیرکل حفاظت محیط زیست کرمان تصریح کرد: امروزه ریزگردها، خشونت های اجتماعی، طبیعت، آب، افسردگی ها و سرطان ها امنیت ما هستند و به شدت جامعه را تهدید می کنند که باید با حضور مطالبه گرانه مردم حل شود.

  دوستداران طبیعت، دفترچه مجوز شکار خود را تمدید کنند

در ادامه این نشست مجتبی نیک طبع معاون پایش اداره کل حفاظت محیط زیست استان کرمان اظهار داشت: افرادی که قبل از تاریخ ۲۰ مهرماه سال جاری دفترچه شکارچیان گرفته اند به سایت سامانه متمرکز محیط زیست و قسمت سامانه مجوز شکار و صید مراجعه کرده و اطلاعات خود را به روز کنند.

وی افزود: اطلاعاتی که شکارچیان در سایت اداره کل محیط زیست وارد می کنند مبنای اقدامات محیط زیست استان کرمان در مورد شکارچیان است؛ بنابراین از این افراد درخواست داریم اطلاعات دقیق شناسنامه ای خود را در این سامانه ثبت کنند.

معاون نظارت و پایش محیط زیست استان کرمان ادامه داد: شکارچیان بعد از ثبت اطلاعات و دریافت کد رهگیری به سازمان محیط زیست مراجعه کنند تا ثبت نام آنها تکمیل شود.

وی از شکارچیان خواست اجازه دهند حیات وحش در طبیعت چرخه خود را طی کند و بیان داشت: شکارچیانی که برای تکثیر گونه ای در حیات وحش، گونه ای را رها می کنند، خلوص ژنتیکی را بهم زده و خزانه ژنی را نابود می کنند بنابراین از همه شکارچیان می خواهم که  از رها سازی گونه های دو رگ و آسیب دیده در حیات وحش خودداری کنند.

وی با بیان اینکه شکارچیان می توانند گونه های حیات وحشی که به دست انسان آسیب دیده اند را تیمار کنند، یادآور شد: گونه های حیات وحشی که در چرخه طبیعت آسیب دیدند باید در سیر طبیعی خود تیمار شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید که ربات نیستید: *