دریاچه ارومیه قابل احیاست

اخبار اخبار محیط زیست ایران

معاون آموزش و پژوهش سازمان محیط زیست کشور گفت : هر چند به سال ها زمان نیاز است اما با برنامه ریزی درست و رفتار اصولی دریاچه ارومیه 100 درصد قابل احیاست.

پایگاه خبری محیط بان دماوند(DEWNA):به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، کاوه مدنی در حاشیه همایش مدیریت پیوند آب ، انرژی ، غذا و پساب در دریاچه ارومیه به میزبانی دانشگاه تبریز گفت : زمان فاکتور مهمی در احیای این دریاچه به شمار می رود چرا که احیای آن به سال ها زمان نیاز دارد.

وی افزود : ارائه راه حل روی کاغذ ساده است در حالیکه ورودی دریاچه باید زیاد شود تا احیا شود.

مدنی با بیان اینکه بخشی از نیاز آبی دریاچه ارومیه ، باید از طریق بارندگی ها تامین شود گفت :این میزان در سال گذشته آبی بسیار ناچیز بود، هر چند بخش اعظمی از وضع فعلی دریاچه به رفتار انسانی باز می گردد.

به گفته معاون آموزش و پژوهش سازمان محیط زیست کشور بر این اساس باید کشاورزی را در حاشیه دریاچه ارومیه محدود کرد و مصارف آبی را در این بخش به حداقل رساند.

مدنی در تشریح نقش مردم، مدیریت و شرایط اقلیمی در وضع فعلی دریاچه ارومیه گفت: هر چند شرایط اقلیمی در این وضع بی تاثیر نیست اما عامل اصلی این وضع حاصل رفتار انسانی و تصمیمات نادرستی است که در دراز مدت اثر منفی بر روی آن گذاشته است.

به گفته وی با تمام این احوال بدون همراهی مردم نمی توان دریاچه ارومیه را نجات داد از این رو باید تفکر خود را عوض کرده و باور کنیم که با برنامه ریزی بهتر می توان هم امنیت آبی و هم امنیت غذایی مردم را حفظ و تامین کرد.

مدنی با بیان اینکه برای احیای دریاچه ارومیه همه باید هم پیمان شوند ، گفت: برای این هم پیمان و هم قسم شدن مستلزم همکاری نهاد ها و گروه های مختلفی است و این موضوع کار ما رو سخت تر می کند .

معاون سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه بسیج گروه ها و نهاد های مسئول برای احیای دریاچه ارومیه در کشور کم سابقه است، گفت: نباید سختی های کار فراموش کرد، در احیای این دریاچه خطا داشتیم و جای پیشرفت هم داریم.

وی تصریح کرد :دریاچه ارومیه به طور صد در صدی احیا می شود اما زمان فاکتور مهمی است و اگر روند کندی داشته باشد ممکن است سال های سال احیاء دریاچه ارومیه زمان ببرد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید که ربات نیستید: *