کیفیت هوای تهران با شاخص ۱۰۱ ناسالم شد

معاون نظارت و پایش محیط زیست استان تهران گفت: کیفیت هوای پایتخت با شاخص۱۰۱در شرایط ناسالم قرار دارد.

پایگاه خبری محیط بان دماوند(DEWNA):«شاخص کیفیت هوا (Air Quality Index = AQI) معیاری برای تعیین روزانه کیفیت هوا و میزان ارتباط آن با سطوح سلامتی افراد است که به ترتیب از صفر تا ۵۰ در شرایط پاک (سبز)، ۵۱ تا ۱۰۰ در شرایط سالم (زرد) (حدمجاز استاندارد یا حد سلامت)، ۱۰۱ تا ۱۵۰ در شرایط ناسالم برای گروه حساس (نارنجی)، ۱۵۱ تا ۲۰۰ در شرایط ناسالم (قرمز)، ۲۰۱ تا ۳۰۰ در شرایط بسیار ناسالم (بنفش) و ۳۰۱ تا ۵۰۰در شرایط خطرناک (ارغوانی) تعیین شده است».
محمد رستگاری روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: میانگین غلظت آلاینده ذرات معلق با قطر کمتر از ۲,۵ میکرون هوای شهر تهران در ۲۴ ساعت گذشته منتهی به ساعت هشت امروز با ۱۵ عددافزایش نسبت به روز گذشته بر روی عدد ۱۰۱ قرار گرفته و سالم است.
وی با اشاره به افزایش آلاینده منوکسیدکربن از ۳۶به ۳۸در ۲۴ ساعت گذشته افزود: میزان آلاینده ذرات معلق با قطر کمتر از ۱۰ میکرون نیز در این مدت از ۶۶ به۶۷ افزایش یافته است.
معاون نظارت و پایش محیط زیست استان تهران گفت:ایستگاههای فرمانداری شهرری (منطقه ۲۰) باشاخص ۱۵۸ ، پارک قائم (منطقه ۱۸ ) با شاخص۱۳۹ و شهرداری منطقه ۱۵با شاخص ۱۳۳بیشترین میزان آلودگی شهر تهران در ۲۴ساعت گذشته را داشتند.
رستگاری یادآور شد: ایستگاهای دانشگاه تهران (منطقه ۶)، شهرداری منطقه ۱۱و شهرداری منطقه۱۶هر۲ به طور مشترک و اتوبان محلاتی (منطقه ۱۴)به ترتیب با شاخص های ۳۹ ،۵۰ و۵۷ کمترین میزان آلودگی شهر را در ۲۴ ساعت گذشته داشتند.
معاون اداره کل محیط زیست استان تهران به عموم شهروندان به ویژه سالمندان، کودکان و افراد مبتلا به بیماری های قلبی و تنفسی توصیه کرد با توجه به شرایط کیفی هوا از فعالیت در فضای باز و تردد غیرضروری در شهر خودداری کنند.

You May Also Like

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید که ربات نیستید: *