سرعت ساخت و ساز، شهرها را به اتاق گاز تبدیل کرده است

اخبار اخبار محیط زیست ایران

رییس هیات مدیره انجمن ترویج علم ایران گفت: سرعت ساخت و ساز ها در شهرها و توسعه کلانشهرها موجب شده تا شهرها به اتاق های گاز تبدیل شوند.

پایگاه خبری محیط بان دماوند (DEWNA): به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، اکرم قدیمی روز سه شنبه در همایش تاب آوری محیط زیستی شهرهای تهران افزود: اتاق های گاز موجب نابودی ساکنان شهرها و انتشار آن موجب تخریب مخیط زیست اطراف می شود.
وی ادامه داد: همین نابودی تدریجی و گاهی سریع محیط زیست ، تاب اوری در قبال چنین تخریبی را پیش از پیش مهم و حیاتی می کند.
وی به تاب اوری شهرها اشاره کرد و گفت: تاب اوری که از آن با عناوین مقاوم سازی و یا انعطاف پذیری نیز یاد می شود، در سیستم های پیچیده شهری و در قالب اکولوژی شهری امکان هماهنگ کردن و یکسان سازی عوامل انسانی و اکولوژیکی را با در نظر گرفتن چالش ها فراهم می کند.
قدیمی تاکید کرد: بدون شک شهرها به عنوان مجموعه ای گاهی همگن و گاهی ناهمگن باید توانایی مقاومت در بحران ها و برگشت پذیری را دارا باشند که نکته قابل توجه ابعاد مختلف تاب اوری در برابر حوادث و سوانح است.
وی افزود: زمانی که صحبت از تاب اوری می شود بیشتر مردم از مقاومت در برابر سوانح طبیعی مانند زلزله و توفان یاد می کنند در حالیکه در حال حاضر بیشتر شهرها به ویژه کلانشهرها نیازمند تاب اوری در برابر بحران هایی با منشا انسانی به ویژه تخریب محیط زیست و الودگی هوا هستند.
وی تاکید کرد: تجربه تلخ سال های اخیر نشان داده است با وجود شعارها و توجهات زیادی که در این زمینه صورت گرفته شهرها به شدت در برابر تخریب زیست محیطی ضعیف عمل کرده است و نبود اگاهی کافی و شاید تصمیم راسخ باعث شد اقدامات در این حوزه نه تنها گامی روبه جلو در حوزه تاب اوری زیست محیطی نباشد که گاهی شکل دهنده بحران های جدید زیست محیطی در شهرها نیز شده است.
وی به مقایسه تخریب محیط زیست تهران در سال های ٧٠ تا ٨٠ پرداخت وگفت: اکنون دیگر باغ های طرشت یا الهیه فقط برای ما به اسم و یادی تبدیل شده اند و این ناشی از فقدان انعطاف پذیری یا تاب اوری کلانشهر تهران در برابر فجایع زیست محیطی است .
وی اظهار کرد: بدون شک شهرهای تاب اور توانایی دارند رگ ها و شریان های حیاتی خود را حفظ کنند و در صورت تخریب و با صدمه دیدن دوباره به حالت قبل بازگردند که باید تلاش کنیم تا این تاب اوری را در کلانشهرهای خود ایجاد کنیم.
علمی **9014**1440
خبرنگار: کیمیا عبدالله پور** انتشار: گلشن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید که ربات نیستید: *