هشدار ۱۵۰۰ محقق بین المللی در مورد سرنوشت انسان و زمین

بیش از هزار و ۵۰۰ محقق از سراسر جهان هشدار دادند که تخریب طبیعت به واسطه فعالیت های انسانی، به بدبختی انسان و ویرانی جبران ناپذیر زمین منجر می شود.

پایگاه خبری محیط بان دماوند (DEWNA): به گزارش روز سه شنبه گروه علمی ایرنا از روزنامه دیلی میل، در این هشدار، محققان از تداوم تهدیدهای فراروی زمین خبر می دهند و می گویند تغییر وضعیت اقلیمی زمین، جنگل زدایی، کمبود دسترسی به آب آشامیدنی، انقراض گونه ها و رشد کنترل نشده جمعیت انسانی همه آینده انسان و زمین را تهدید می کنند.
محققان در این نامه که اصل آن در سال ۱۹۹۲ نوشته و به امضای هزار و ۵۰۰ محقق رسید، استدلال می کنند که تاثیر فعالیت های انسان بر جهان طبیعی به ‘بدبختی گسترده انسان’ و سیاره ای منجر شده که به طور جبران ناپذیری ویران شده است.
حال و ۲۵ سال پس از امضای گزارش مزبور توسط محققانی که اکثر آنها برندگان جایزه نوبل بودند، دیدگاه جامعه علمی جهان درباره آینده زمین ناامیدکننده تر شده است.
در هشدار دومی که به تازگی به صورت آنلاین منتشر شده است و در واقع به روز رسانی همان هشدار اولیه است، محققان استدلال می کنند که به غیر از سوراخ لایه ازن که اکنون تثبیت شده است، سایر تهدیدهای بزرگی که در سال ۱۹۹۲ به آنها اشاره شده بود، بدتر شده اند.
به گفته این محققان، در ۲۵ سال گذشته، از سال ۱۹۹۲ تا کنون میزان آب آشامیدنی قابل دسترس برای هر نفر از جمعیت جهانی ۲۶ درصد کاهش یافته است.
-شمار ‘مناطق مرده’ اقیانوس – مناطقی که حیات دریایی اندکی به دلیل آلودگی و کمبود اکسیژن وجود دارد – به میزان ۷۵ درصد افزایش یافته است.
– حدود ۳۰۰ میلیون هکتار جنگل از بین رفته است که بیشتر آنها برای راه اندازی زمین های کشاورزی بوده است.
– انتشار کربن در جهان و متوسط دمای هوا بطور مدام افزایش های قابل توجه نشان داده اند.
-جمعیت انسانی به اندازه ۳۵ درصد افزایش یافته است
و در مجموع شمار پستانداران، خزندگان، دوزیستان، پرندگان و ماهی در جهان ۲۹ درصد کاهش یافته است.

You May Also Like

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید که ربات نیستید: *