کیفیت هوای تهران با شاخص ۱۰۹ناسالم برای گروههای حساس است

اخبار اخبار محیط زیست ایران اخبار محیط زیست تهران

معاون نظارت و پایش محیط زیست استان تهران گفت: کیفیت هوای پایتخت با شاخص۱۰۹در شرایط ناسالم برای گروههای حساس قرار دارد.

پایگاه خبری محیط بان دماوند (DEWNA): «شاخص کیفیت هوا (Air Quality Index = AQI) معیاری برای تعیین روزانه کیفیت هوا و میزان ارتباط آن با سطوح سلامتی افراد است که به ترتیب از صفر تا ۵۰ در شرایط پاک (سبز)، ۵۱ تا ۱۰۰ در شرایط سالم (زرد) (حدمجاز استاندارد یا حد سلامت)، ۱۰۱ تا ۱۵۰ در شرایط ناسالم برای گروه حساس (نارنجی)، ۱۵۱ تا ۲۰۰ در شرایط ناسالم (قرمز)، ۲۰۱ تا ۳۰۰ در شرایط بسیار ناسالم (بنفش) و ۳۰۱ تا ۵۰۰در شرایط خطرناک (ارغوانی) تعیین شده است».
محمد رستگاری روزچهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: میانگین غلظت آلاینده ذرات معلق با قطر کمتر از ۲,۵ میکرون هوای شهر تهران در ۲۴ ساعت گذشته منتهی به ساعت هشت امروز با ۸ عددافزایش نسبت به روز گذشته بر روی عدد ۱۰۹ قرار گرفته و ناسالم برای گروههای حساس است.
وی با اشاره به افزایش آلاینده منوکسیدکربن از ۳۸به ۴۳ در ۲۴ ساعت گذشته افزود: میزان آلاینده ذرات معلق با قطر کمتر از ۱۰ میکرون نیز در این مدت از ۶۷ به۷۳افزایش یافته است.
معاون نظارت و پایش محیط زیست استان تهران گفت:ایستگاههای میدان امام خمینی (منطقه ۱۲) با شاخص ۱۵۹ ، فرمانداری شهرری (منطقه ۲۰) باشاخص ۱۵۰ و پیروزی (منطقه ۱۳) با شاخص ۱۴۳ بیشترین میزان آلودگی شهر تهران در ۲۴ساعت گذشته را داشتند.
رستگاری یادآور شد: ایستگاههای پونک ، دانشگاه تهران (منطقه ۶) و شهرداری منطقه ۱۶ به ترتیب با شاخص های ۴۰، ۴۲ و ۴۳ کمترین میزان آلودگی شهر را در ۲۴ ساعت گذشته داشتند.
معاون اداره کل محیط زیست استان تهران به عموم شهروندان به ویژه سالمندان، کودکان و افراد مبتلا به بیماری های قلبی و تنفسی توصیه کرد با توجه به شرایط کیفی هوا از فعالیت در فضای باز و تردد غیرضروری در شهر خودداری کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید که ربات نیستید: *