دبیرکل سازمان ملل متحد: تغییرات اقلیمی تهدیدی برای جهان است

دبیرکل سازمان ملل متحد تغییرات اقلیمی را تهدیدی برای دنیای کنونی دانست و از همه کشورها خواست تا به تعهدات خود در توافق آب و هوایی پاریس عمل کنند.

پایگاه خبری محیط بان دماوند (DEWNA): به گزارش خبرنگار ایرنا، آنتونیو گوترش روز چهارشنبه در نشست عالی رتبه تغییرات آب و هوایی که در بن آلمان برگزار شد، با بیان این که سیل، آتش سوزی، طوفان های شدید و خشکسالی با شدت و فراوانی زیاد در حال افزایش است، افزود: سطوح اتمسفری دی اکسید کربن از ۸۰۰ هزار سال گذشته فراتر رفته است.
گوترش تاکید کرد: تغییرات اقلیمی تهدیدی برای زمان ما است. وظیفه ما – به یکدیگر و نسل های آینده – کوشش و جدیت بیشتر در حفاظت از آب و هوا است.
وی بر لزوم فعالیت در پنج حوزه انتشار، سازگاری، مالی، مشارکت و رهبری یادآور شد و افزود: ما تا سال ۲۰۲۰ حداقل به کاهش ۲۵ درصد انتشار گازهای گلخانه ای نیاز داریم. امروزه این تعصب مرده است که ما برای رشد اقتصادی خود، گازهای گلخانه ای منتشر کنیم. اقتصادهای بزرگی همچون چین و هند در مسیر پیشرفت قرار گرفته اند.
دبیرکل سازمان ملل متحد با تاکید بر این که همه کشورها باید از تعهدات خود در توافق پاریس پیروی کنند، بر عزم بیشتر در انطباق و سازگاری تاکید کرد و گفت: کاهش انتشار گازهای گلخانه ای ضروری است، تغییرات آب و هوایی بالای سر ما است و در مدت کوتاه، بدتر می شود. ضروری است که ما سازگار شویم و انعطاف پذیری را تقویت کنیم.
گوترش ادامه داد: صندوق اقلیم سبز می تواند نقش مهمتری در این زمینه ایفا کند و من از کشورهای اهدا کننده می خواهم این مکانیسم و فرایند را کاملا زنده نگهدارند. من همچنین از نهادهای سازمان ملل متحد می خواهم که تلاش های سازگاری و انعطاف پذیری را در سطح کشورها ترویج دهند.
وی با اشاره به تعهدات کشورهای عضو گروه ۷ در تحت پوشش بیمه قراردادن ۴۰۰ میلیون انسان در برابر حوادث شدید آب و هوایی، اظهار کرد: صنعت بیمه خود، زنگ خطر تغییرات آب و هوایی را به صدا درآورده است. این صنعت تمایل دارد تا پوشش افرادی که در معرض خطر قرار دارند را گسترش دهد و به طور یکسان به بنگاه ها و دولت ها فشار می آورد تا صدمات اقلیمی را در برنامه ریزی، سیاست گذاری و اجرا لحاظ کنند.
دبیرکل سازمان ملل متحد، عزم و همت بزرگ در مورد کاهش انتشار، سازگاری و انعطاف پذیری را به طور جدی به منابع مالی مرتبط دانست و گفت: ما باید سالانه ۱۰۰ میلیارد دلار برای کشورهای در حال توسعه گسیل کنیم. رشد اقتصادی برای مقابله با موانع ناشی از شرایط آب و هوایی به ویژه در کشورهای آسیب پذیر، بسیار مهم است.
گوترش یادآور شد: در سال ۲۰۱۶، تخمین زده شد که حدود ۸۲۵ میلیارد دلار در زمینه سوخت های فسیلی و بخش های منتشرکننده گازهای گلخانه ای سرمایه گذاری شده است. ما باید شرایطی که آینده را تحمل ناپذیر می سازد، متوقف کنیم که ذخایر و جوامع را در معرض خطر قرار می دهند.
وی اضافه کرد: اگر ما سودهای ناشی از جلوگیری از صدمات ویرانگر تغییرات آب و هوایی را اضافه کنیم، تولید ناخالص داخلی در سال ۲۰۵۰،۵ درصد افزایش خواهد یافت.
دبیرکل سازمان ملل متحد همچنین با تاکید بر مشارکت فراگیر در این زمینه اظهار کرد: قدم های چشمگیر ما نیازمند ائتلاف های عملی در همه بخش های کلیدی توسط همه بازیگران است. به طور خاص، تنها راه نگه داشتن در کمتر از ۲ درجه و نزدیک شدن به هدف حداکثر تا ۱.۵ درجه، بسیج کردن بخش خصوصی است تا بتواند در یک دگرسازی انرژی حرکت کند.
گوترش ادامه داد: ما باید غول های تکنولوژی جهانی بخش نفت، گاز و صنعت خودرو را درگیر کنیم تا طرح های تجاری آنها با اهداف توافق پاریس سازگار باشد. ما باید همه بازیگران ملی، منطقه ای و محلی، بشردوستانه ها و سرمایه گذاران و مصرف کنندگان را در چرخش به سمت اقتصاد کم مصرف، درگیر کنیم.
وی درباره پنجمین حوزه فعالیت یعنی ارتقای رهبری سیاسی هم توضیح داد: راه حل های تغییر آب و هوا ما را قادرمی سازد تا به بسیاری از اهداف برنامه توسعه پایدار سند ۲۰۳۰ دست یابیم.
دبیرکل سازمان ملل متحد از رهبران جهان خواست تا شجاعت در تفوق بر منافع زودگذر، خردورزی در سرمایه گذاری در فرصت های آتی و دلسوزی در مراقبت از جهانی که برای فرزندانمان می سازیم را به نمایش درآوردند.
گوترش یادآور شد: ساختن یک جهان امن همراه با صلح، رفاه، عزت و فرصت برای همه مردم در یک سیاره سالم تنها یک راه جدی دارد و آن توسعه همه جانبه و پایدار است.
۱۴۲۹/ ۳۴۰۴**انتشار: محسن اسماعیلی

You May Also Like

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید که ربات نیستید: *