بی توجهی در مدیریت پسماند محیط زیست همدان را رنج می دهد

اخبار اخبار محیط زیست ایران

مدیرکل حفاظت محیط زیست همدان اظهار کرد: بی توجهی به مساله مدیریت صحیح دفن و دفع پسماند در مدیریت شهری و لایه های مختلف اجتماعی، محیط زیست را با چالش ها و مشکلات متنوعی مواجه کرده است.

پایگاه خبری محیط بان دماوند(DEWNA):محمدرضا محمدی  در دیدار با رئیس خبرگزاری جمهوری اسلامی مرکز همدان بیان کرد: پسماندها به گروه های مختلف عادی، صنعتی، کشاورزی، ویژه ، پزشکی و عفونی تقسیم بندی می شوند که هر یک از این گروه ها باید به شکل متفاوتی مدیریت شوند.
وی اضافه کرد: بررسی ها گویای این است که در مدیریت شهری نسبت به دفن و دفع صحیح پسماندها کوتاهی هایی صورت می گیرد.
وی ادامه داد: بنابراین محیط زیست در حدود سه سال گذشته با استفاده از ابزاهای مختلف از جمله فعال کردن کارگروه های راکد و تعطیل سعی در حساس کردن جوامع نسبت به ضرورت مدیریت صحیح پسماند و برنامه ریزی در این راستا داشته است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست همدان گفت: این اداره کل در راستای جلب و مشارکت دادن دستگاه های مختلف برای کاهش معضلات زیست محیطی اقدام به انعقاد 32 تفاهم نامه با دستگاه های مختلف کرده و این تفاهم نامه ها در قالب کتاب چاپ شده است.
محمدی افزود: استفاده از ظرفیت سازمان های مردم نهاد از دیگر اولویت های محیط زیست در دولت یازدهم است که در این راستا شمار سمن های زیست محیطی سه برابر افزایش یافت با این وجود درصدد تخصصی کردن آنها هستیم.
وی اضافه کرد: در زمینه ارتقای فرهنگ زیست محیطی کار بر زمین مانده زیادی وجود دارد چون هم اینک مردم با شیوه های رشد نیافته با محیط زیست برخورد می کنند.
مدیرکل حفاظت محیط زیست همدان مثال زد: بی توجهی به آلودگی خودرو و تعمیر نکردن آن موجب تزریق آلودگی به هوا شده که این رویه موید مواجه بودن با فقر زیست محیطی است.
محمدی بیان کرد: یکی از کارکردهای اصلی رسانه ترویج فرهنگ توجه به محیط زیست با انتشار اخباری در زمینه اهمیت و ضرورت این نعمت خدادادی است.
وی معتقد است: چنانچه مدیران حوزه محیط زیست از ابزار رسانه برای پیشبرد اهداف خود استفاده نکنند، دستیابی آنها به اهداف تعیین شده با دشواری و کندی مواجه می شوند.
مدیرکل حفاظت محیط زیست همدان ادامه داد: پس از واکاوی علل و عوامل بروز هر یک از مسائل و مشکلات زیست محیطی در نهایت به فقر اطلاعاتی افراد می رسیم بنابراین رسانه می تواند شرایطی برای رسیدن به اهداف زیست محیطی فراهم آورد.
محمدی افزود: خبرگزاری ایرنا به خاطر گستردگی، کلان نگری، سرعت و تکنیک بالا در مدیریت خبر، نقش موثری در هدایت افکار عمومی به مساله محیط زیست داشته است.
رئیس خبرگزاری جمهوری اسلامی مرکز همدان نیز گفت: رویکرد این خبرگزاری از کمی به کیفی سازی اخبار تغییرکرده و سعی در رفع مشکلات با انتشار و انعکاس یاداشت ها، گزارش ها و اخبار متنوع کیفی در بخش های مختلف دارد.
سعید زارع کندجانی افزود: توجه به محیط زیست و حقوق مرتبط با آن هر چند در گذشته کمرنگ بوده ولی مساله ‌ای نوظهوری نیست چون در آموزه های دینی نیز بسیار بر آن تاکید شده است.
روزانه 900 تن پسماند در استان همدان تولید می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید که ربات نیستید: *