توقف تخریب منابع طبیعی در گرو حل بحران فقر

اخبار اخبار محیط زیست ایران

«ترسیب کربن» طرحی است که در استان یزد در حال اجراست. به گفته امیرمسعود پویافر – معاون دفتر امور بیابان سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور- کارهای مشارکتی و فعالیت‌های توسعه روستایی و ایجاد معیشت پایدار و مبارزه با فقر در این پروژه دیده شده است.

پایگاه خبری محیط بان دماوند(DEWNA):به گزارش ایسنا، طی سال‌های گذشته با رویکردی که نسبت به ارتباط تخریب منابع طبیعی با فقر اقتصادی ایجاد شده و درکی که از رابطه دو سویه این دو مقوله فراهم شده است؛ آژانس‌های بین‌المللی درصدد برآمدند تا از طریق تامین معیشت پایدار مسیر احیای منابع طبیعی را نیز تحقق بخشند.

شواهد حاکی از آن است که این رابطه دو سویه بین تخریب منابع طبیعی و فقر جزو اصول راهبردی کنوانسیون تغییر اقلیم و تنوع زیستی است و این اعتقاد وجود دارد که جلوگیری از تخریب سرزمین در گرو ایجاد معیشت پایدار است و احیای وضعیت معیشت روستاییان منجر به احیای منابع طبیعی روستا خواهد شد. از همین رو کارشناسان داخلی در صدد تدوین یک سند تحت عنوان ترسیب کربن به منظور توسعه اقتصادی روستا و در نهایت احیای منابع طبیعی برآمدند.

پروژه ترسیب کربن به عنوان یک طرح اجتماعی، اقتصادی و محیط زیستی در اوایل سال ۱۳۸۳، کار خود را در منطقه سربیشه استان خراسان جنوبی آغاز کرد. هدف اصلی این پروژه احیای منابع طبیعی تخریب شده منطقه بود که از محل اعتبارات صندوق محیط زیست جهانی (GEF) با مشارکت مالی دولت جمهوری اسلامی ایران و به نمایندگی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور تامین مالی شد. آژانس اجرایی هم که پول را از «جف» دریافت و در ایران هزینه می‌کرد، دفتر عمران ملل متحد (UNDP) بود. به طورکلی ترسیب کربن پروژه‌ای است که حفظ منابع طبیعی موجود و احیای منابع طبیعی تخریب‌شده را از طریق ایجاد معیشت پایدار برای روستاییان دنبال می‌کند.

هفته گذشته بازدید از سایت پروژه ترسیب کربن در روستاهای شهرستان ابرکوه استان یزد به همت سازمان‌ جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور با حضور جمعی از خبرنگاران و متولیان اجرایی استان و ستادی پروژه ترسیب کربن انجام شد. در جریان این بازدید، امیرمسعود پویافر – معاون دفتر امور بیابان سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور-توضیحاتی کلی در مورد روند کار پروژه ارائه داد و در باره عنوان پروژه ترسیب کربن می‌گوید: صندوق محیط زیست جهانی در زمینه‌های مختلف از جمله کاهش تخریب سرزمین، تنوع زیستی، تغییر اقلیم، فقر و … کمک می‌کند. بزرگترین زمینه کاری که «جف» هزینه بیشتری برای آن پرداخت می‌کند، مقوله تغییر اقلیم است. به همین علت برای متقاعد کردن جف به منظور تامین اعتبارات، طرح با تمرکز بر ترسیب کربن به عنوان یکی از راهکارهای مهم تغییر اقلیم تدوین شد.

معاون دفتر امور بیابان سازمان جنگل‌ها با بیان اینکه امسال استان‌های خراسان شمالی و جنوبی هر یک جداگانه یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان و استان‌های گلستان و یزد هر یک ۹۰۰ میلیون تومان بودجه دولتی دارند، تاکید می‌کند: پروژه ترسیب کربن از طریق ایجاد یا احیای منابع طبیعی و پوشش گیاهی به دنبال جذب کربن اتمسفر است بنابراین پروژه حفظ پوشش گیاهی منطقه یا احیای آن را با جدیت دنبال می‌کند.

دو مؤلفه اصلی پروژه ترسیب کربن

پویافر با تاکید بر اینکه تخریب عرصه‌های منابع طبیعی با بحث معیشت ارتباط تنگاتنگی دارد، تصریح می‌کند: پروژه ترسیب کربن به دنبال آن است که دلیل تخریب منابع طبیعی را که امرار معاش روستایی است؛ کنترل کند. به همین علت این پروژه روی دو مولفه اصلی سرمایه‌گذاری کرد که یکی بحث‌های اکوسیستمی، اکولوژی و احیای منابع طبیعی و دیگری مسائل اقتصادی و اجتماعی است که با معیشت جوامع روستایی سر و کار دارد.

وی می‌افزاید: با دقت روی جزئیات طرح متوجه می‌شویم که کارهای مشارکتی و فعالیت‌های توسعه روستایی و ایجاد معیشت پایدار و مبارزه با فقر در این پروژه دیده شده است.

سه گام اصلی پروژه ترسیب کربن

معاون دفتر امور بیابان سازمان جنگل‌ها با اشاره به اینکه پروژه ترسیب کربن، سه گام اصلی دارد،می‌گوید: گام اول ایجاد یا تقویت سرمایه اجتماعی است که به اسم گروه‌های توسعه روستایی شناخته می‌شود. گام دوم ایجاد یا تقویت سرمایه اقتصادی است که عنوان صندوق‌های خرد اعتباری روی آن گذاشته شده است و گام سوم تشکیل تعاونی توسعه در منطقه است.

وی با اشاره به اینکه مهمترین فاز پروژه بخش اجتماعی است، گفت: ۷۰ درصد زمان پروژه به تشکیل گروه‌های توسعه‌ای اختصاص داده می‌شود چون صندوق اقتصادی را می‌توان در عرض یک هفته تشکیل داد اما مهمتر کار اجتماعی و ایجاد پتانسیل اجتماعی در روستاها است.

بازدید از مزرعه زعفران در روستای بداف

بعد از ورود گروه خبرنگاران به شهرستان ابرکوه،آنان در ابتدای از مزرعه زعفران یکی از کشاورزان روستای بداف به نام محمد نیکخواه بازدید کردند که در جریان اجرای پروژه ترسیب کرین در این روستا نسبت به کاشت زعفران در زمینی به مساحت ۱۰۰۰ متر اقدام کرده بود.وی در توضیح همکاری خود با پروژه ترسیب کربن به خبرنگار ایسنا می‌گوید: از دو سال پیش پروژه‌ ترسیب کربن در روستای بداف آغاز به کار کرد. اهالی  روستا در این مدت توانسته‌اند از صندوق خرد روستایی برای ایجاد معیشت در زمینه کشاورزی و دام استفاده کنند. من هم برای کاشت زعفران حدود دو میلیون تومان از صندوق روستایی وام گرفتم که سال پیش کاشته شد و همین روزها در حال برداشت محصول آن هستم که خوشبختانه محصول خوب و مرغوبی است و باعث شده بقیه اهالی روستای بداف نیز دنبال کاشت زعفران باشند.

نیکخواه که علاوه بر کاشت زعفران در زمینه نگهداری مرغ‌های خانگی در قالب پروژه ترسیب کربن فعالیت می‌کند،توضیح می‌دهد: حدود دو ماه پیش با کمک وام دو میلیون تومانی صندوق روستایی، ۱۶۰ جوجه خریداری کردم و در گوشه‌ای از حیاط خانه از آنها نگهداری می‌کنم البته بیشتر کارهای مربوط به نگهداری مرغ‌ها را همسرم انجام می‌دهد. به نظرم نگهداری از مرغ‌های خانگی می‌تواند هم برای خانم‌ها سرگرمی و هم محل کسب درآمد باشد.

وی با بیان اینکه ترسیب کربن باعث شده که بسیاری از اهالی روستا دور هم جمع شوند و درباره مسائل مختلف با هم مشورت کند،می‌گوید: امسال کاشت زعفران به طور آزمایشی انجام شد و بسیاری از روستاییان منتظر بودند که نتیجه آن را ببینند و الان بسیاری از آنها راغب هستند که در این زمینه کار کنند.

حسین طالبی از اهالی روستای بداف نیز به ایسنا می‌گوید: طی هشت سال گذشته تقریبا هیچ بارندگی نداشتیم. قنات‌هایی هم که داشتیم خشک شده‌اند و در حال حاضر آبیاری کشاورزی با آب چاه انجام می‌شود.

وی در مورد تاثیر اجرای پروژه ترسیب کربن اظهارمی‌کند: بسیاری از اهالی روستا که به شیراز یا تهران مهاجرت کرده بودند به روستا برگشته‌اند و سعی می‌کنند دوباره کار خود را در روستا شروع کنند.

به گزارش ایسنا، محمدرضا آخوندی-مدیرکل منابع طبیعی استان یزد- در جریان بازدید خبرنگاران از زمین کشاورزی یکی از اهالی روستای بداف که در قالب پروژه ترسیب کربن به کشت زعفران پرداخته است، با اشاره به اینکه در روستای بداف از شهرستان ابرکوه پروژه ترسیب کربن از سال ۱۳۹۳ آغاز شد، می‌گوید: در ۱۲ روستای ابرکوه در سطح ۷۰ هزار هکتار پروژه ترسیب کربن در حال اجرا است.

به گفته وی زعفران‌کاری از جمله مهمترین کارهای توسعه‌ای است که در روستای بداف و سایر روستاهای ابرکوه در مساخت پنج هکتار انجام شده است.

مدیرکل منابع طبیعی استان یزد با اشاره به تشکیل صندوق‌های خرد اعتباری با مشارکت روستاییان می‌گوید: تولید کمپوست، زعفران‌کاری، نانوایی، مرغداری و … از جمله مهمترین فعالیت‌های اقتصادی است که از طریق پروژه ترسیب کربن در ۱۲ روستای شهرستان ابرکوه آغاز شده است. افزون بر این پروژه ترسیب کربن در سال جاری به شهرستان خاتم که در مجاورت شهرستان ابرکوه  قرار دارد، گسترش یافته است.

آخوندی با بیان اینکه قبل از شروع هر کاری، کلاس‌های آموزشی برای بهره‌بردار برگزار می‌شود،اظهارمی‌کند: منابع طبیعی استان یزد در تمام مراحل کاشت، داشت، برداشت و بازاریابی در کنار بهره‌برداران است. این زنجیره تا رسیدن به بازار فروش مورد حمایت کامل پروژه ترسیب کربن قرار می‌گیرد.

به گزارش ایسنا، اکبر سهرابی – مشاور اشتغال‌زایی پروژه ترسیب کربن سازمان جنگل‌ها- با تاکید بر اینکه مطالعات اولین کار در اجرای پروژه ترسیب کربن است،می‌گوید: اطلاعاتی که از طریق جوامع محلی در اختیار ما قرار می‌گیرد، مبنای برنامه‌ریزی‌ها است. در مرحله بعد اطلاعات را توسط متخصصان و اساتید دانشگاه‌ها بررسی و ارزیابی می‌کنیم تا ببینیم پتانسیل‌های معرفی شده برای روستا تا چه حد امکان دستیابی به بازار را دارد. مرحله بعد وارد کردن مردم به فاز پایلوت تولید است که به صورت آزمایشی تولید حداقلی محصول صورت می‌گیرد.

وی می‌افزاید: در این پروژه بر ایجاد زنجیره ارزش کسب و کار تمرکز داریم یعنی از ابتدای کار تا انتهای آن را که یک محصول به فروش می‌رسد پیگیری می‌کنیم. بعد از بررسی‌ها در شهرستان ابرکوه متوجه شدیم؛ یکی از ظرفیت‌های مهم منطقه کاشت زعفران به عنوان یک محصول کم‌آب‌براست که با توجه به بحران آب این منطقه صرفه اقتصادی هم خواهد داشت.

مشاور اشتغال‌زایی پروژه ترسیب کربن سازمان جنگل‌ها اظهارمی‌کند: سال گذشته با مشورت کارشناسان و برگزاری کارگاه آموزشی فازهای کاشت زعفران در مساحت‌های ۲۰ متر، ۵۰ متر و حتی ۱۰۰۰ متر شروع کردیم و در تمام این مدت سعی داشتیم زعفران‌کاری با روش‌های جدید تطابق داشته باشد. برنامه‌ریزی ما این است که در هر هکتار برداشت حداقل ۲۰ کیلوگرم زعفران سرگل داشته باشیم.

به گفته سهرابی، در مرحله اول کار را با تعداد محدودی از مردم شروع کرده‌ایم و با روش اصولی آن را مدیریت می‌کنیم. بعد از مشخص شدن نتایج مثبت این اقدام، مردم روستا خود داوطلبانه وارد اجرای آن می‌شوند. در حال حاضر با اجرای طرح کاشت زعفران در ابرکوه تعداد زیادی از روستاییان، متقاضی طرح کاشت زعفران شده‌اند البته باید در زمینه بسته‌بندی، برندسازی و گسترش مشاغل ایجاد شده نیز فعالیت کنیم.

در جریان بازدید از سایت ترسیب کربن ابرکوه، از یک نانوایی در روستای رحمت‌آباد دیدن کردیم. اصغر فلاح یکی از اهالی روستای رحمت‌ آباد است که با کمک و همراهی همسرش از سال پیش با کمک صندوق خرد روستایی و دریافت وام ۷ میلیون تومانی از این صندوق توانست یک واحد نانوایی راه بیندازد. او به دلیل کیفیت خوب نان‌هایش از شهرهای مختلف سفارش می‌گیرد.

فلاح می‌گوید: علاوه بر سوپرمارکت‌های ابرکوه، از شهرهای تهران، شیراز و اصفهان مشتری داریم و با اینکه از ۴ صبح تا ۷ غروب کار می‌کنیم، جوابگوی سفارشات نیستیم. از درآمد نانوایی راضی هستیم. البته اگر بازپرداخت ۴۳۰ هزار تومانی وام به اتمام برسد، وضعیت درآمدمان بهتر خواهد شد.

به گفته مسئولان استانی بعد از الگوپذیری در روستاها، ایجاد زنجیره ارزش نان در روستای رحمت‌آباد برنامه بعدی پروژه ترسیب کربن است. افزون بر این مشاغل، پروژه در زمینه خیاطی، قالیبافی، پرورش بلدرچین، تولید دام اصلاح‌شده، درست کردن ترشی خانگی و… سرمایه‌گذاری می‌کند.

در ادامه این بازدید، در دفتر صندوق توسعه پایدارروستای اسفندآباد حسین موسوی‌نیا – رئیس پروژه ترسیب کربن در یزد- با اشاره به اینکه از بین جمعیت ۴۵۰۰ نفری در بخش بهمن از شهرستان ابرکوه، تا کنون ۱۷۰۰ نفر عضو صندوق خرد روستایی  شده‌اند،می‌گوید: طرح ترسیب کربن یک ماهیت اقتصادی-اجتماعی دارد و بر همه روشن است که حرکت‌های اجتماعی بطئی و تدریجی است اما خوشبختانه برگزاری جلسات متعدد و پیگیری مستمر طرح باعث اعتمادسازی بین روستاییان شده است.

مدل پنج سرمایه‌ای در پروژه ترسیب کربن

وی با بیان اینکه در روستاهای ابرکوه به دنبال تقویت پنج سرمایه طبیعی، اجتماعی، اقتصادی فیزیکی و مالی هستیم، تاکید می‌کند: سرمایه‌های اجتماعی و مالی در روستاهای ما بسیار ضعیف است که مهمترین و دشوارترین بخش کار ما است بنابراین ابتدا باید بر ایجاد سرمایه اجتماعی تمرکز کنیم سپس از طریق آن به دنبال فراهم آوردن سرمایه مالی باشیم.

رئیس پروژه ترسیب کربن استان یزد با اشاره به اینکه دیدگاه ما به صندوق توسعه روستایی صرفا مالی نیست،می‌گوید: این صندوق تلاش دارد حرکت‌هایی را در اشتغال و معیشت با در نظر گرفتن موقعیت مالی ضعیف افراد ایجاد کند. در صندوق‌ها فرصت برابر برای اهالی روستا و توزیع منابع صورت می‌گیرد و اکثر افراد به طور یکسان به امکانات و منابع دسترسی پیدا می‌کنند.

موسوی‌نیا با تاکید بر اینکه امتیاز پروژه ترسیب کربن این است که فعالیت‌های انجام شده توسط مردم از ابتدا تا انتها توسط متولیان پروژه پیگیری می‌شود،اظهارمی‌کند: تا زمانی که کار به نتیجه نرسیده مجریان پروژه آن را رها نمی‌کنند. افزون بر این، کسب اطلاعات و دانش قبل از آغاز هر نوع فعالیت اقتصادی به عنوان محور کار پروژه ترسیب کربن دنبال می‌شود.

تاثیر پروژه ترسیب کربن در توقف سیل مهاجرت روستاییان

به گفته رئیس پروژه ترسیب کربن استان یزد یکی از اهداف پروژه آن است که سیل مهاجرت‌ها را تا حدی متوقف و روند آن را کُند کند. ادعا نمی‌کنیم که پروژه می‌تواند روند مهاجرت روستاییان را معکوس کند اما معتقدیم این طرح قادر است در تغییر مسیرسیل مهاجرت‌ها تاثیرگذار باشد.

در این جلسه، ابراهیم کارگر – مسئول صندوق توسعه پایدار روستایی و عضو شورای روستای بداف- نیز در موررد روند شکل‌گیری صندوق توسعه روستایی می‌گوید: جلسه توجیحی صندوق خرد روستایی با حضور روستاییان برگزار شد. در ایجاد صندوق، مردم مهمترین نقش را داشتند و انتخاب مسئول صندوق، حسابدار و منشی از طریق خود مردم صورت گرفت.

وی افزود: در روستای بداف ۲۵ گروه وجود دارد که پس‌انداز خود را از مبلغ ۵۰۰۰ تومان تا ۲۵ هزار تومان به سرگروه خود تحویل می‌دهند و آخر هر ماه این سر گروه‌ها، مبالغ جمع‌آوری شده را در اختیار صندوق روستا قرار می‌دهند.

مسئول صندوق توسعه پایدار روستای بداف با اشاره به اینکه هیچ گونه اجباری در مورد مبلغ وجود ندارد، گفت: این صندوق در روستای بداف کار خود را از دی‌ماه سال ۹۴ شروع کرده و تاکنون از پس‌انداز اهالی روستا به حدود ۵۰ نفر از مبالغ ۵۰۰ هزار تومان تا سه میلیون و نیم وام داده شده است.

کارگر در ادامه اظهارکرد: از هشت ماه پیش وجوه دریافتی را در یکی از بانک‌ها سرمایه‌گذاری می‌کنیم. تاکنون با همین پس‌اندازها توانسته‌ایم دو، سه وام از صندوق قرض‌الحسنه بانک رسالت دریافت کنیم. وام دریافتی بین اهالی که درخواست تسهیلات داشتند، تقسیم شد.

۴۰ هزار هکتار بیابان‌زدایی در پروژه ترسیب کربن

اجرای طرح بیابان‌زدایی از دیگر برنامه‌هایی است که در قالب پروژه ترسیب کربن به طور مشارکتی بین منابع طبیعی استان و مردم بومی منطقه انجام می‌شود. در ابرکوه در قالب این پروژه، ۴۰ هزار هکتار بیابان‌زدایی در  حال انجام است.محمود فتاحی-رئیس اداره بیابان منابع طبیعی استان یزد – در این باره می‌گوید: از ۵۳۲ هزار هکتار کانون بحرانی فرسایش بادی در استان یزد، حدود ۷۶ هزار هکتار در منطقه ابرکوه است. از میان ۷۶ هزار هکتار ۱۲ هزار هکتار در بالادست روستای اسفندآباد، هارونی و اسدآباد است که ۴۰ هکتار بیابان زدایی در این منطقه انجام شده.

وی با بیان اینکه طرح بیابان‌زدایی به صورت مشارکتی انجام شده است، تصریح کرد: اگرچه فعالیت‌های بیابان‌زدایی اقدامات حاکمیتی محسوب می‌شود اما ۴۰ هکتار بیابان‌زدایی در روستاهای ابرکوه با مشارکت جوامع محلی و در قالب پروژه ترسیب کربن و با کمک صندوق‌های توسعه روستایی انجام شده است.

۹.۴ میلیارد تومان؛ خسارت ناشی از فرسایش باد

رئیس اداره بیابان منابع طبیعی استان یزد گفت: طبق برآوردها خسارات ناشی از بیابان‌زایی، فرسایش بادی و طوفان‌های شنی به مراکز زیستی و اقتصادی یزد سالانه ۹.۴ میلیارد تومان است. البته هنوز ارزیابی درستی در مورد هزینه‌های ناشی از فرسایش بادی و طوفان‌ها در حوزه بهداشت و درمان وجود ندارد. گیاه طاق در این مناطق کاشته شده که بعد از چهار سال آبیاری دیگر به آب نیاز ندارد.

تولید ۱۳۰۰ تن کمپوست در ابرکوه

به گزارش ایسنا یکی از فعالیت‌های انجام شده در روستاهای ابرکوه تولید کمپوست است که با حمایت پروژه ترسیب کربن امکان اجرا دارد. تاکنون در سایت پروژه ترسیب کربن ابرکوه سه واحد تولید کمپوست ایجاد شده است که یکی در روستای حسین‌آباد و دو روستای دیگر در روستای هارونی مستقر است. در سه واحد کمپوست ابرکوه تاکنون حدود ۱۳۰۰ تن کمپوست تولید و استفاده شده است. تولید کمپوست نیاز به تجهیزات خاصی ندارد و بیشتر یک فن و مهارت است.ترکیب کمپوست؛ خار و خاشاک، کود حیوانی شامل کود گوسفند، گاو، مرغ، آهک و سایر مواد است که در کمتر از ۲۰ روز کمپوست شکل می‌گیرد.

مصرف کمپوست باعث افزایش مقاومت خاک و کاهش مصرف آب می‌شود همچنین در کاهش استفاده از سموم اثرگذار است. برای این کار از صندوق توسعه روستایی وام پرداخت شد.

حسین موسوی‌نیا – رئیس پروژه ترسیب کربن در یزد– در این باره تصریح کرد: فرآیند تولید کمپوست نسبت به ورمی کمپوست راحت‌تر است و به زمان و هزینه کمتری نیاز دارد همچنین ریسک کمتری دارد. دانش تولید کمپوست از طریق پروژه ترسیب کربن در خراسان جنوبی گرفت. متقاضیان اجرای این طرح بعد از گذراندن دوره آموزشی روی این زمینه کار کرده‌اند.

وی با بیان اینکه برای تولید کمپوست از صندوق توسعه روستایی پرداخت وام صورت گرفته است،گفت: برای هر تن تولید کمپوست ۱۷۰ هزار تومان هزینه نیاز است و قیمت آن در بازار برای فروش حدود ۳۰۰ تومان است که تقریبا ۸۰ درصد آن سود است. حدود ۶۰ تن از کمپوست تولیدی در ابرکوه به شهردای ید و ابرکوه فروخته شد و مقدار بیشتر کمپوست تولیدی توسط خود تولیدکنندگان برای اراضی کشاورزی استفاده شد که از اثرگذاری آن در افزایش تولید بسیار راضی بودند و تمایلی به فروش آن نداشتند اما پروژه به منظور اجرای دقیق‌تر و تکمیل چرخه تولید و فروش بخشی از این را به دستگاه‌ها عرضه کرد. تجربه موفق کمپوست باعث شد تعدادی از روستاییان متقاضی تولید کمپوست شوند.

اجرای طرح ترسیب کربن در ۱۸ استان کشور

به گزارش ایسنا، فرهاد سرداری -مدیرکل دفتر امور بیابان سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور- با اشاره به اینکه طرح ترسیب کربن همان طرح مدیریت مشارکتی منابع طبیعی و توسعه پایدار روستایی است و در حال حاضر در ۱۸ استان کشور و در قالب ۲۳ سایت در حال اجراست، گفت: پروژه ترسیب کربن یکی از ۱۰  پروژه برتر آسیا و اقیانوسیه شناخته شده است و این امکان وجود دارد که طی سه سال آینده این پروژه درتمامی استان‌های کشور توسعه یابد.

وی افزود: ۷۰۰ روستا در محدوده این طرح قرار گرفته‌اند که ۳۰۰ روستا پایلوت هستند و ۱۲۷هزار نفر با این پروژه سروکار دارند. پروژه ترسیب کربن در یزد نیز به دلیل مشارکت‌پذیری مردم بیشترین توفیق را داشته و در حال حاضر در مساحت ۷۰ هزار هکتار و درسطح ۱۲ روستای شهرستان ابرکوه یزد در حال اجرا است.

مدیرکل دفتر امور بیابان سازمان جنگل‌ها ضمن اشاره به برخی انتقادان به پروژه ترسیب اظهار می‌کند:  برخی ادعا می‌کنند اقداماتی مانند ایجاد اشتغال و رفع فقر که در این پروژه دنبال می‌شود، ربطی به منابع طبیعی و سازمان جنگل‌ها ندارد و این سازمان باید مسائل مربوط به منابع طبیعی، حفاظت، کاشت درخت و نظایر آن را دنبال کند اما باید توجه داشته باشیم که دبیرخانه کنوانسیون مبارزه با بیابان‌زایی در سازمان جنگل‌هاست و زمینه‌های کاری ما علاوه بر این موارد، مسائلی مانند ایجاد شغل و رفع فقر را نیز در بر می‌گیرد.

سرداری تاکید می‌کند: اگر روند کار به شکل کنونی پیش رود تقریبا در سه سال آینده تمام استان‌های کشور و در حدود ۱۰ سال آینده تمام شهرستان‌های کشور دارای یک پایلوت در زمینه طرح ترسیب کربن خواهند شد.

انتقاد به موازی‌کاری در امور توسعه روستایی

امیر مسعود پویافر -معاون دفتر بیابان سازمان جنگل‌ها- نیز ضمن انتقاد از عملکرد برخی دستگاه‌ها در امور توسعه روستایی، با بیان اینکه در شرایط کنونی ۱۰ تا ۱۳ ارگان در کشور در زمینه توسعه روستایی فعالیت می‌کنند،می‌گوید: معاونت توسعه روستایی، کمیته امداد، بنیاد مستضعفان، اتاق بازرگانی، خیرین، انواع بانک‌ها و … کارهای مربوط به توسعه روستایی را انجام می‌دهند که این موضوع باعث موازی کاری و حتی گاه متضادکاری بین بخش‌های مختلف می‌شود.

توسعه روستایی بستر مانور سیاسی

وی می‌افزاید: متاسفانه ارگان‌های مختلف با عملکرد بدی که در روستاها داشته‌اند؛ باعث ایجاد نوعی بدبینی در روستاییان شده‌اند و همین موضوع کار ما را برای توسعه اجتماعی در روستاها سخت‌تر کرده است. در این میان بزرگترین مشکل آن است که همه این ارگان‌ها توسعه روستایی را در تشکیل نهاد اقتصادی می‌بینند و متاسفانه اکثر ارگان‌هایی که در زمینه توسعه روستایی فعالیت می‌کنند؛ دنبال مانور سیاسی هستند و به بلوغ فکری توجه نمی‌کنند.

مشارکت مالی روستاییان در پروژه ترسیب کربن

پویافر با تاکید بر اینکه در پروژه ترسیب کربن و در جریان تشکیل صندوق خرد اعتباری به هیچ وجه، هبه و بخشش نداریم،می‌گوید: همه تسهیلات در قالب وام پرداخت می‌شود و در تمام اقدامات انجام شده در روستا باید مردم خودیاری بیاورند. بیشترین تمرکز پروژه در ایجاد سرمایه اجتماعی است.

مدیرکل دفتر امور بیابان سازمان جنگل‌ها با بیان اینکه صندوق خرد اعتباری دو نوع وام خدماتی و تولیدی دارد، اظهار می‌کند: وام خدماتی به منظور جلب اعتماد و انجام کارهای فوری داده می‌شود. برای مثال وامی است که در زمینه درمان، خرید جهیزیه، وام کمک تحصیلی و حتی انجام سفر زیارتی در اختیار روستاییان قرار می‌گیرد. حسن بزرگ وام خدماتی به این است که باعث شکسته شدن دیوار بی‌اعتمادی می‌شود.

پویافر در پایان می‌گوید: بعد از این مرحله وارد احداث مشاغل به هدف ارتقای معیشت روستایی می‌شویم تا کار ترسیب کربن پایداری داشته باشد که با توجه به ظرفیت‌های روستا و کشش بازار، برنامه کسب و کار برای یک روستا طراحی می‌شود.

به گزارش ایسنا، سفر یک روزه خبرنگاران به استان یزد، بعد از بازدید از روستاهای بداف، رحمت‌آباد، اسفندآباد و هارونی به منظور بررسی روند اجرای پروژه ترسیب کربن  در سایت ابرکوه یزد به پایان رسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید که ربات نیستید: *