2017 رکورد دار بیشترین انتشار گازهای گلخانه ای

اخبار اخبار محیط زیست ایران اخبار محیط زیست جهان

پایگاه خبری محیط بان دماوند(DEWNA): به نقل از زیست آنلاین: انتشار گازهای گلخانه ای در سال 2017 با افزایش استفاده از ذغال سنگ در تولید برق، به بیشترین میزان خود در طول تاریخ بشر سید. تا کنون در سال 2017 میزان دی اکسید کربن تولیدی بشر به 8/36 گیگاتنرسیده است.

پیش بینی می شود  که انتشار گاز های گلخانه ای ناشی از سوخت های فسیلی در بخش صنعت 2 درصد نسبت به سال گذشته افزایش یابد. و تا انتهای سال 2017 به 41 میلیارد تن برسد. این آمار در یک گزارش در همایش تغییر اقلیم امسال در شهر بون در آلمان توسط سازمان ملل ارائه شد.در این گزارش پیش بینی شد که افزایش تولید دی اکسید کربن تا سال 2018 نیز ادامه خواهد یافت.
تولید گاز های گلخانه ای از سال 2014 تا 2016 در سطح 36 میلیارد تن ثابت باقی مانده است، در صورتی که اقتصاد جهانی رشد چشمگیری داشته است. این امر نشان می دهد که با افزایش استفاده از منابع تجدید پذیر و افزایش استانداردهای خودروها میزان انتشار ثابت باقی مانده است.
اما انتشار گاز دی اکسید کربن ناشی از سوخت های فسیلی از مرز 37 میلیارد تن عبور خواهد کرد. همین افزایش یکی از عواملی بوده است که تغییر اقلیم امسال شدیدتر از سال های گذشته احساس شده است. طوفان های مخرب امسال میلیون ها نفر را از خانه های خود رانده اند و میلیارد ها دلار به کشورها خسارت وارد کرده اند.
اما تمامی این تغییرات اقلیم ناشی از دی اکسید کربن نیست. گاز متنا نیز از منابع بشری به طور قابل توجهی در اتمسفر منتشر شده است که قدرت گلخانه ای آن 30 برابر بیشتر از دی اکسید کربن است. گاز اکسید نیتروژن نیز که به گاز خنده مشهور است اثر گلخانه ای 300 برابر بیشتر از دی اکسید کربن دارد. این گاز عمدتاٌ با استفاده از کودهای شیمیایی نیتراته وارد اتمسفر شده و صنعت کشاورزی بزرگترین تولید کننده این گاز محسوب می شود.
عمده افزایش تولید گازهای گلخانه ای از کشور چین نشأت می گیرد که پیش بینی شده است امسال 5/3 درصد به تولید گازهای گلخانه ای این کشور افزوده شود. با این حال کشور چین امسال بعنوان بزرگترین سرمایه گذار در انرژی های تجدید پذیر با سرمایه ای بالغ بر 360 میلیارد دلار، برنده جایزه شد. همچنین این کشور قصد دارد تا در 4 سال آینده 103 نیروگاه ذغال سنگی خود را از شبکه خارج کند./منبع: huffingtonpost

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید که ربات نیستید: *