توانمندی های منطقه حفاظت شده دیمه باید معرفی شود

اخبار اخبار محیط زیست ایران

مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان گفت: منطقه حفاظت شده دیمه از طرح‌های موفق سازمان حفاظت محیط زیست در تکثیر و احیای گونه آهوی ایرانی است و باید بیشتر معرفی شود.

پایگاه خبری محیط بان دماوند(DEWNA):به گزارش خبرنگار مهر، احمد رضا لاهیجان‌زاده صبح امروز در جریان بازدید از منطقه حفاظت شده دیمه رامهرمز، سایت احیا و تکثیر  آهوی ایرانی را یکی از موفق‌ترین طرح ها دانست و اظهار کرد: منطقه حفاظت شده دیمه از نظر فرآیند طی شده تا به نتیجه رسیدن از  مناطق موفق سازمان حفاظت محیط زیست و اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان به لحاظ احیای گونه در منطقه بوده است.

وی ادامه داد: تاکنون بیش از ۱۵۰ راس آهو  از این زیستگاه به حیات وحش بازگردانده شده و توانسته اند با محیط سازگاری داشته باشند و در سرشماری سال ۹۶ نیز تعداد آهوان این سایت به ۱۲۰ راس سرشماری شده است .

مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان گفت: در دیمه تا کنون بیش از ۱۵ هکتار نهال کاری شده که تحت سیستم آبیاری قطعی قرار گرفته است و امسال نیز ۱۰ هکتار دیگر به این مجموعه اضافه خواهد شده است.

وی، نهال های کاشته شده را از گونه های بومی  مقاوم و  سازگار با محیط اعلام کرد و گفت: از جمله این گونه ها  کنار و رملیک  است و برای اولین بار ما توانستیم گونه وحشی رملیک  را در نهالستان های استان تولید کنیم.

لاهیجان زاده ادامه داد: تاکنون بیش از ۵۰ هزار اصله نهال در پنج نهالستان استان تولید شده که می‌توان گفت با این کار نزدیک به ۱۰۰ میلیون تومان صرفه‌جویی در این بخش داشته ایم.

به گزارش خبرنگار مهر، منطقه حفاظت شده دیمه رامهرمز در مسیر جاده ارتباطی رامهرمز- رامشیر و به طور کلی در شرق استان خوزستان واقع است. منطقه دیمه منطقه ای دشتی  – تپه ماهوری است که بر خلاف اکثر مناطق تپه ماهوری کشور، منطقه دشتی آن مشرف به منطقه تپه ماهوری است و در ارتفاع بالاتری قرار گرفته است. این مهم سبب به نمایش درآمدن  جلوه زیبائی از طبیعت شده و چشم اندازی بدیع در منطقه به وجود آورده است . پس از ژئومورفولوژی خاص این منطقه، یکی از جاذبه های موجود سایت نگهداری آهو در  منطقه دیمه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید که ربات نیستید: *