زادآوری غیر منتظره پلنگ ماده در پارک ملی تندوره درگز

اخبار اخبار محیط زیست ایران

رئیس پارک ملی تندوره از زاد آوری غیر منتظره یک قلاده پلنگ ماده در این پارک خبر داد .

پایگاه خبری محیط بان دماوند(DEWNA): به گزارش روابط عمومی ادره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی،حسین اصلاحی گفت: در رخدادی کم نظیر دوربین های تحقیقاتی حفاظت از پلنگ ایرانی تصویر یک پلنگ مادر را به همراه ۲ توله اش در پارک ملی تندوره ثبت کرده اند.

وی ادامه داد: بررسی الگوی خال های پلنگ توسط کارشناسان خبر از آن دارد که دوربین های تحقیقاتی در بهار سال گذشته این پلنگ ماده را در حالی که تنها بوده است ثبت کرده اند، ولی امسال ثبت مجدد این پلنگ خبر های خوبی به همراه دارد.

اصلاحی همچنین گفت: محققین حیات وحش سن توله ها را حدود ۲ ماه تخمین می زنند که به نظر می رسد تولد آنها در اواسط تابستان امسال رخ داده باشد. این در حالی است که مشاهدات کارشناسان این نتیجه گیری را تائید می کند که در مناطقی با فصول متمایز مانند تندوره، پلنگ ها ممکن است خارج از فصل تولد، زایمان داشته باشند.

رئیس حفاظت محیط زیست درگز ادامه داد:از سال گذشته، دوربین های حساس حرارتی در نقاط مختلف پارک نصب شده تا بتواند در کنار کنترل فعالیت های غیرمجاز، ما را در شناسایی جمعیت جانوران بخصوص پلنگ یاری دهد.

وی افزود: در نخستین هفته های مرحله دوم پروژه پایش جمعیت پلنگ ایرانی که توسط اداره کل حفاظت محیط زیست استان خراسان رضوی  و اداره حفاظت محیط زیست درگز در پارک ملی تندوره به اجرا رسیده است، دوربین های تحقیقاتی از ۴ خانواده پلنگ ایرانی تصویربرداری کرده اند که با توجه به ادامه روند شناسایی تصاویر به دست آمده، این آمار ممکن است متغیر باشد.

پارک ملی تندوره در شهرستان درگز در استان خراسان رضوی قرار داشته و میزبان بزرگترین جمعیت پلنگ ایرانی در خاورمیانه است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید که ربات نیستید: *