نشست گروه‌های دانشجویی حامی محیط‌ زیست و منابع طبیعی در بندرعباس برگزار شد

نشست گروه‌های دانشجویی حامی محیط‌زیست و منابع طبیعی توسط سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی استان و با همکاری اداره کل محیط‌زیست، منابع طبیعی و دانشگاه هرمزگان با حضور دانشجویان استان‌های هرمزگان، کرمان و سیستان و بلوچستان در دانشگاه هرمزگان برگزار شد.

پایگاه خبری محیط بان دماوند(DEWNA):به گزارش ایسنا، منطقه خلیج‌فارس ، در ابتدای این نشست مدیرکل حفاظت از محیط‌زیست هرمزگان با تشریح فعالیت‌های سازمان محیط‌زیست در هرمزگان بیان کرد: سازمان حفاظت از محیط‌زیست در زمینه‌های مختلفی فعالیت دارد و در زمینه حفاظت از گونه‌های زیستی، مناطق حفاظت‌شده و آموزش‌های محیط‌زیستی فعالیت‌های خوبی را صورت داده است.

مجید وفادار با بیان اینکه نشست‌های هم‌اندیشی در این حوزه می‌تواند راهگشای بسیاری از مشکلات باشد، اضافه کرد: هرمزگان استانی دریایی است که با توجه به اقلیم مشترک سه استان حاضر در این نشست می‌توانیم به نتایج مناسبی در خصوص برطرف کردن معضلات موجود و حفظ زیست‌بوم آن درست یابیم.

وی ادامه داد: مرکز تحقیقات زیست‌محیطی استان هرمزگان در بندرعباس و هرمز از فعالیت‌های دانشجویی حمایت و به‌طور حتم باید از اندیشه‌های دانشجویان در جهت بهبود فعالیت‌ها استفاده کرد.

وفادار با بیان اینکه از پایان‌نامه‌های دانشجویان در جهت محیط‌زیست و معضلات آن به‌طور حتم حمایت خواهیم کرد، عنوان کرد: آموزش و اطلاع‌رسانی برای اقشار جامعه، مشارکت جوامع محلی در حفاظت از محیط‌زیست، پژوهش و مطالعه زیست‌بوم‌ها، گونه‌ها و ژنتیکی، توسعه و ترویج اکوتوریسم، همکاری و حمایت سازمان‌های مردم‌نهاد، راه‌حل حفاظت از محیط‌زیست است.

در ادامه رئیس جهاد دانشگاهی واحد هرمزگان با بیان اینکه تشکیل باشگاه حفاظت از محیط‌زیست اقدامی ارزشمند است، اظهار کرد: استان هرمزگان با توجه به پتانسیل‌هایی که دارد به‌عنوان پایتخت اقتصادی کشور نام‌گرفته است و از صنایع بزرگی بهره‌مند است که نیاز است به مسائل زیست‌محیطی آن توجه ویژه‌ای شود.

سهیل دادخواه افزود: با توجه به مشکل کم‌آبی که در کشور وجود دارد، آب‌شیرین‌کن‌ها معضلات بزرگی را ایجاد می‌کنند که در آینده باید شاهد ضررهای جبران‌ناپذیری از سوی آن‌ها باشیم.

وی تصریح کرد: راهکارهای خاصی برای تولید آب در آینده وجود دارد که یکی از آن‌ها رطوبت هوا است که امروز جهاد دانشگاه هرمزگان توانسته به این تکنولوژی دست یابد که با حمایت مسئولان ذی‌ربط می‌تواند به‌عنوان راه‌حلی اساسی در جهت رفع بسیاری از مشکلات استفاده شود.

دادخواه خاطرنشان کرد: برای بهره‌وری بر پساب یا تلخ آب، آب‌شیرین‌کن‌ها نیز تحقیقاتی صورت گرفته است که هنوز جواب قطعی نداده است و امیدواریم به‌زودی شاهد نتایج خوبی در این زمینه نیز باشیم.

وی ابراز کرد: امروز شرکت‌های مختلف به سمت بازاریابی اجتماعی رفته‌اند و علاوه بر نیاز مشتری‌ها کلیت جامعه را نیز در نظر می‌گیرند که یکی از این کلیات مقوله حفاظت از محیط‌زیست است.

این مقام مسئول در پایان گفت: در هرمزگان نیز بازاریابی اجتماعی صورت می‌گیرد که شامل زمینه‌های محیط‌زیستی می‌شود و باید از بخش خصوصی نیز در این راستا بهره برد.

همچنین معاون فرهنگی دانشگاه هرمزگان بیان کرد: نشست‌های حامیان محیط‌زیست منجر به رفع چالش‌های کشور در حوزه‌های آب و محیط‌زیست شده تا از محیط‌زیست سالمی برخوردار شویم.

عبدالله فروزان‌فر افزود: دانشگاه‌های سطح استان هرمزگان این توانایی را دارند که خدمتی را برای محیط‌زیست ارائه کنند که سبب بهره‌وری بیشتر در این زمینه شوند.

این مقام مسئول اضافه کرد: هم‌اکنون می‌توان لیست طولانی از فاجعه‌های زیست‌محیطی تهیه کرد که تمامی آن به علت عدم توجه به این موضوع مهم است.

فروزان‌فر اظهار کرد: بنابراین نیاز است که کرسی‌های هم‌اندیشی در دانشگاه‌ها برای حفاظت از محیط‌زیست ایجاد شود.

در ادامه مدیر فعالیت‌های دانشجویی سازمان دانشجویان ایران تصریح کرد: باشگاه دانشجویی محیط‌زیست سازمان دانشجویان ایران از سال ۱۳۸۹ فعالیت‌های خود را آغاز کرد و در اولین نشست خود با حامیان محیط‌زیست کشور در تهران با شرکت ۶۰ گروه تشکیل جلسه داد و در دومین نشست خود نیز در سال ۹۰ نیز نشست سالیانه خود را با حضور ۷۳ گروه حامی محیط‌زیست از سراسر کشور برگزار کرد.

صادق بابایی اظهار کرد: با جمع‌بندی به فکر شکل‌دهی فعالیت‌های این باشگاه هستیم و پس از سال‌ها وقفه فعالیت‌های این باشگاه سال گذشته مجدداً از سر گرفته شد و با برنامه‌ریزی و هم‌افزایی به دنبال گام برداشتن در زمینه حل مشکلات محیط‌زیستی کشور هستیم.

وی اضافه کرد: در ۸ منطقه کشور این کارگروه‌ها را تشکیل داده‌ایم و امروز در منطقه ۶ نیز انتخابات این باشگاه برگزار می‌شود تا با کمک دانشجویان این مناطق در حفاظت از محیط‌زیست امور را پیش‌بریم و امیدواریم در اسفندماه نیز نشست سالانه این باشگاه را در هرمزگان برگزار کنیم.

بابایی ادامه داد: در حال حاضر برنامه‌ریزی آموزشی، پژوهشی و کارآفرینی این حوزه شامل برگزاری مناظرات تخصصی محیط‌زیست و با موضوع محیط‌زیست در حال انجام است.

وی با تأکید بر بحث آموزش گروه‌های دانشجویی حامی محیط‌زیست در جهت ارتقاء سطح کیفی فعالیت‌های این گروه‌ها به بیان مشکلات مطرح در این عرصه ازجمله عدم هماهنگی بعضی از واحدهای جهاد دانشگاهی و سازمان محیط‌زیست در هر استان پرداختند.

You May Also Like

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید که ربات نیستید: *