چهارمحال و بختیاری زیستگاه خرس قهوه‌ای

مدیرکل حفاظت محیط زیست چهارمحال و بختیاری گفت: محدوده‌های جنگلی و کوهستانی استان نظیر مناطق حفاظت شده سبزکوه، هلن، قیصری و منطقه شکار ممنوع خدا آفرید زیستگاه گونه جانوری خرس قهوه‌ای است.

پایگاه خبری محیط بان دماوند(DEWNA):شهرام احمدی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در شهرکرد، با اشاره به اینکه خرس قهوه‌ای بزرگ‌ترین گوشتخوار ایران است، اظهار کرد: ویژگی‌های ظاهری این گونه جانوری شامل طول بدن ۱۴۰ تا ۲۵۰ سانتی‌متر، طول دم ۶ تا ۱۴ سانتی‌متر، ارتفاع بدن ۹۰ تا ۱۱۰ سانتی‌متر و وزن ۱۰۰ الی ۲۵۰ کیلوگرم است.

وی با بیان اینکه نر و ماده خرس قهوه‌ای هم‌شکل‌ هستند اما نر به‌طور مشخصی بزرگ‌تر و سنگین‌تر است، افزود: سطح کل بدن این گونه جانوری را موهای انبوه و یکدستی پوشانده که معمولاً به رنگ قهو ه‌ای اما گاهی تیره‌تر و یا روشن‌تر است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست چهارمحال و بختیاری با اشاره به اینکه بچه‌ خرس‌ها قهوه‌ای تیره هستند و گاهی در ناحیه سینه قسمت روشنی مانند خرس سیاه دارند، اضافه کرد: خرس قهوه‌ای کف‌رو است و پاهای جلو و عقب هر دو پنج انگشت با ناخن‌‌های بلند و قوی دارند.

احمدی سر بزرگ، گوش‌های کوچک و گرد، چشم‌ها ریز و دم بسیار کوتاه را از دیگر ویژگی‌های ظاهری این حیوان عنوان کرد و ادامه داد: این گونه جانوری زندگی انفرادی دارد اما توله‌ها تا حداکثر سه سالگی با مادر زندگی می‌کنند.

وی گفت: خرس قهوه‌ای غالباً شبگرد است ولی در روز نیز مشاهده می‌‌شود؛ در زمستان‌ها با کاهش دمای هوا و کاهش مواد غذایی به غاری که از قبل برای خواب زمستانی آماده کرده می‌‌رود و تمام زمستان را می‌خوابد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست چهارمحال و بختیاری افزود: این حیوان برخلاف قدرت بویایی بالا، بینایی ضعیفی دارد، همه چیزخوار است اما بخش عمده رژیم غذایی را مواد گیاهی تشکیل میدهد؛ همچنین از ماهی، مهره‌‌داران بزرگ و کوچک، حشرات، لاشه، دام‌های اهلی و زباله نیز تغذیه می‌کند.

احمدی با بیان اینکه خرس قهوه‌‌ای چند همسر هستند و جفت‌گیری در اوایل تابستان صورت می‌‌گیرد، اضافه کرد: این گونه جانوری معمولاً ۱ تا ۳ و به ندرت تا ۶ توله با وزن تقریبی ۳۰۰ الی ۵۰۰ گرم در طی خواب زمستانی به دنیا می‌‌آورد، نوزادان بسیار نارس متولد می‌‌شوند و به مدت ۳ ماه از شیر مادر تغذیه می‌کنند و به وزن ۱۵ کیلوگرم می‌‌رسند.

وی ادامه داد: توله‌ها ۲ تا ۳ سال به مادر وابسته‌‌اند و در ۴ الی ۵ سالگی بالغ می‌‌شوند، بیشترین طول عمر خرس قهوه‌ای در طبیعت     ۲۵ تا ۳۰ سال اما در اسارت تا ۴۷ سال عمر می‌کنند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست چهارمحال و بختیاری گفت: خرس‌ها به دلیل استفاده از منابع غذایی مختلف، زندگی در مناطق دور از دسترس و صعب‌العبور جنگلی و کوهستانی، شبگرد بودن، نداشتن دشمنان طبیعی و خواب زمستانی از جمعیت خوبی برخوردارند و در حال حاضر خطری جدی نسل آنها را تهدید نمی‌کند.

وی افزود: در اکثر مناطق ایران، به دلیل گسترش مناطق شهری و روستایی به زیستگاه خرس قهوه‌ای، این گونه جانوری توسط مردم محلی کشته می‌شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست چهارمحال و بختیاری ادامه داد : محدوده‌های جنگلی و کوهستانی استان نظیر مناطق حفاظت شده سبزکوه، هلن، قیصری و منطقه شکار ممنوع خدا آفرید زیستگاه این گونه جانوری است.

You May Also Like

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید که ربات نیستید: *