اثرات سوء تصمیم جدید ترامپ بر اکوسیستم‌های دریایی

اخبار اخبار محیط زیست ایران

کارشناسان محیط زیست هشدار دادند: برنامه دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا برای کاهش یادمان‌های اقیانوسی، اکوسیستم‌های حیاتی را تهدید می‌کند.

پایگاه خبری محیط بان دماوند(DEWNA):به گزارش ایسنا، برنامه دولت آمریکا برای کوچک کردن چهار یادمان ملی در مناطق خشکی منجر به اعتراض گروه‌های محیط زیستی شده است.

همچنین تغییرات همزمان در یادمان‌های حفاظت شده در اقیانوس‌ها که تا حدودی بزرگتر از معادل‌های خود در خشکی هستند کمتر مورد توجه قرار می‌گیرند و می‌تواند پیامدهای جدی بر معیشت و اکوسیستم‌های وابسته به محیط زیست دریایی داشته باشد.

گفته شده بر اساس این طرح سه یادمان دریایی که در اقیانوس‌های آرام و اطلس قرار دارند بروی صنعت ماهیگیری باز می‌شوند یا وسعت آنها کاهش پیدا می‌کند.

در سال ۲۰۰۹، جرج بوش یادمان ملی در هفت جزیره در اقیانوس آرام را ایجاد کرد که یکی از این سه منطقه مطرح شده در برنامه اخیر ترامپ است. این یادمان توسط باراک اوباما گسترش پیدا کرد و بزرگترین منطقه حفاظت شده دریایی جهان عنوان گرفت. این یادمان که بیش از یک میلیون کیلومتر مربع وسعت دارد از صخره‌های مرجانی و گونه‌های دریایی حفاظت می‌کند.

به گزارش روزنامه گاردین، همچنین دونالد ترامپ تصمیم دارد برای یکی دیگر از این یادمان‌ها که بیش از ۲۵ هزار کیلومتر مربع وسعت دارد و در جنوب اقیانوس آرام واقع شده و در سال ۲۰۰۹ در گروه مناطق حفاظت شده قرار گرفت، اقداماتی همچون کوچک کردن وسعت منطقه و صدور مجوز ماهیگیری در نظر گیرد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید که ربات نیستید: *