هیچ خلأ قانونی برای حفاظت از تالاب‌ها وجود ندارد

اخبار اخبار محیط زیست ایران

احمدعلی کیخا با تاکید بر اینکه هیچ منع یا خلأ قانونی برای حفاظت از تالاب ها وجود ندارد تصریح کرد: هرگونه بهره برداری و اقدامی که منجر به تخریب و آلودگی غیرقابل جبران تالاب ها شود ممنوع است.

پایگاه خبری محیط بان دماوند(DEWNA):به گزارش خبرگزاری مهر احمدعلی کیخا نماینده مجلس شورای اسلامی با اشاره به پیشرو بودن ایران در حفاظت از تالاب ها و ایجاد کنوانسیون جهانی تالاب ها (رامسر)، گفت: پرسش این است که چرا شرایط تالابی ایران در حال حاضر نامناسب است و حتی ارتفاع متوسط تالاب انزلی از 9 متر به یک متر رسیده است.

کیخا ضمن انتقاد از بهره گیری نامناسب ایران از ظرفیت کنوانسیون جهانی تالاب ها (رامسر)، اظهار کرد: شهر رامسر می توانست با بهره گیری از همین عنوان و در قالب شهر تالابی از این فرصت ارزنده در راستای اشتغال زایی و رونق گردشگری استفاده کند.

وی خاطرنشان کرد: مدیریت شهری موفق در حفاظت و بهره مندی خردمندانه از تالاب، در کنار حفظ تمامی کاربری های شهری برای کنترل آلودگی ها و استفاده از ظرفیت تالاب به عنوان یک منبع الهام بخش در اموری همچون گردشگری، پژوهشی و آموزشی در سیاست های شهری خود گام بر می دارد.

نماینده مجلس دهم با تاکید بر اینکه هیچ منع یا خلاء قانونی برای حفاظت از تالاب ها وجود ندارد، تصریح کرد: قانون حفاظت، احیاء و مدیریت تالاب های کشور که در اردیبهشت ماه 1396 به تصویب مجلس دهم رسید برابر با اصل 50 قانون اساسی است و مطابق آن هرگونه بهره برداری و اقدامی که منجر به تخریب و آلودگی غیرقابل جبران تالاب ها شود، ممنوع است و مرجع تشخیص آن نیز سازمان حفاظت محیط زیست تعیین شده است.

وی ادامه داد: در ماده دوم این قانون نیز سازمان حفاظت محیط زیست مکلف شده است نیاز آبی زیست محیطی تالاب ها را تعیین کند و وزارت نیرو نیز مکلف شده ضمن تدوین و اجرای برنامه مدون نسبت به تخصیص و تامین حقابه اقدام کند.

کیخا اشاره ای هم به ضرورت ایجاد بیمه کشاورزان از سوی دولت داشت و گفت: پرداخت حق بیمه از سوی دولت و پرداخت خسارات یا ریسک کشاورزی از سوی بیمه در شرایط ناپایداری منجر به حفظ محیط زیست و تالاب ها خواهد شد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید که ربات نیستید: *