آیت الله علوی گرگانی:انسان تکلیف سنگینی در برابر محیط زیست برعهده دارد / سلامت مردم و جامعه در گرو محیط زیست سالم است

اخبار اخبار محیط زیست ایران

یکی از مراجع عظام تقلید در قم گفت: انسان تکلیف سنگینی در برابر محیط زیست برعهده داشته و جمادات، نباتات و حیوانات حقوق بسیاری بر انسان دارند.

پایگاه خبری محیط بان دماوند(DEWNA):به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان قم، حضرت آیت الله سید محمدعلی علوی گرگانی در دیدار مدیرکل و معاونان این اداره کل در سخنانی اظهار داشت: امروزه با مشکلات و چالش های زیست محیطی بسیاری در کشور و در استان قم مواجه هستیم و مردم و مسؤولان باید به شدت نسبت به حفظ و حراست از محیط زیست مراقبت و توجه داشته باشند.

وی با اشاره به اهمیت و جایگاه محیط زیست در آموزه های دینی و توجه اهل بیت عصمت و طهارت(ع) نسبت به این مسأله خطیر و حساس، خاطرنشان کرد: انسان تکلیف سنگینی در برابر محیط زیست برعهده داشته و جمادات، نباتات و حیوانات حقوق بسیاری بر انسان دارند و برای حفظ حقوق آنها باید اهتمام داشته و ائمه اطهار(ع) را الگو و اسوه خویش قرار دهیم.

این مرجع تقلید با بیان اینکه متأسفانه در کشورمان نسبت به مسأله محیط زیست و ضرورت حفاظت از طبیعت و محیط زیست آنچنان که باید و شاید توجه نمی شود، تصریح کرد: سلامتی مردم و جامعه در گرو محیط زیست سالم است و امروزه ریشه بسیاری از بیماری ها به دلیل آلودگی های زیست محیطی است، به ویژه در کلانشهرها که بیماری های سخت بسیار افزایش پیدا کرده است.

وی در پایان با اشاره به اهمیت خدمت به مردم در دین مبین اسلام، بهترین راهکار حفظ محیط زیست را توجه به حقوق انسان ها و جانوران دانست و گفت: حفظ محیط زیست به معنای فراهم آوردن محیطی بهتر و سالم تر برای زندگی تمامی جانداران است.

روحانیون مبانی زیست محیطی را از میان آموزه های دینی استخراج و برای مردم بیان کنند

این گزارش می افزاید، تورج همتی در دیدار حضرت آیت الله علوی گرگانی با اشاره به فرارسیدن هفته هوای پاک، در سخنانی اظهار داشت: گرد و غبار، صنایع آلاینده و خودروها از مهمترین عوامل آلاینده هوای استان است.

وی با بیان اینکه برخورداری از هوای پاک از حقوق مسلم شهروندی است، خاطرنشان کرد: امروز عزم و اراده جدی در میان همه دستگاههای اجرایی استان قم برای مقابله با آلودگی های زیست محیطی وجود داشته و اقدامات بسیاری در این عرصه به انجام رسیده است و تلاش داریم تا از ظرفیت قوانین برنامه ششم، هوای پاک و مقابله با گرد و غبار به نحو احسن در این جهت بهره مند شویم.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قم اهمیت حفظ و حراست از محیط زیست در آیات و روایات را نیز مورد توجه قرار داد و گفت: امروز روحانیت و حوزه های علمیه باید مبانی و بایدها و نبایدهای زیست محیطی را از میان آموزه های دینی و آیات و روایات استخراج کرده و در جهت فرهنگسازی مؤثر و کارآمد در جامعه برای مردم بیان کنند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید که ربات نیستید: *