بیش از ۷۰ درصد چوب خام مورد نیاز در صنایع سلولزی کشور از طریق زراعت چوب تامین میشود

مشاور رییس سازمان جنگل ها و مجری طرح توسعه زراعت چوب گفت: اولویت برنامه ریزی در توسعه زراعت چوب در برنامه ششم توسعه، بکارگیری از ظرفیت های مالی و تخصصی بخش خصوصی بویژه صنایع چوب است.

پایگاه خبری محیط بان دماوند(DEWNA):طالب امین پور در گفت و گو با خبرنگار مرکز اطلاع رسانی سازمان جنگل ها افزود: با توجه به برنامه استراحت جنگل و ممنوعیت بهره برداری چوب از جنگل های شمال کشور، توجه به توسعه زراعت چوب از اولویت های ویژه ای برخوردار شده و گستردگی و ابعاد تعهد آور برنامه توسعه زراعت چوب با توجه به مبانی و تکالیف قانونی و توقعات بیرونی، لزوم تقویت ساختار و امکانات برای برنامه ریزی و پیگیری امور تا حصول نتیجه را طلب می کند.

وی آخرین آمار مصرف چوب خام در صنایع سلولزی کشور را سالانه ۶ میلیون و ۶۹۰ هزار مترمکعب اعلام کرد. از این مقدار حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار مترمکعب سهم واردات است که این رقم معادل ۱۸ درصد کل مصرف صنایع چوب می باشد.

ضمن اینکه رقمی معادل ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار مترمکعب چوب مصرفی از محل زراعت چوب، ضایعات چوبی و باغی تامین می شود (معادل ۷۰ درصد کل مصرف صنایع چوب) و میزان چوب های جنگلی مصرف شده معادل ۷۷۸ هزار مترمکعب است.

طالب امین پور یادآور شد: با توجه به احداث واحدهای جدید صنعتی و در حال احداث صنایع به تعداد ۲۶ واحد با نیاز مصرفی سالانه ۶ میلیون و پانصد هزار مترمکعب چوب، لذا تا پایان برنامه ششم توسعه نیاز مصرفی سالانه چوب صنایع سلولزی به میزان ۱۳ میلیون و یکصد و نود هزار مترمکعب خواهد رسید که بایستی برای از بین بردن خلاء نیاز مصرفی چوب در کوتاه مدت سهم واردات چوب و سهم زراعت چوب در میان مدت و بلند مدت توسعه یابد.

مجری طرح توسعه زراعت چوب سازمان جنگل ها افزایش سطح زیر کشت و افزایش عملکرد در واحد سطح، تنظیم منطقی واردات و صادرات چوب، منطقی نمودن قیمت این محصول و افزایش پتانسیل و شرایط درآمدزایی و ارزآوری محصول را ازجمله راهکارهای ارتقای ضریب موفقیت توسعه زراعت چوب برشمرد و عوامل و فرصت های تاثیرگذار در توسعه زراعت چوب را وجود مبانی و تکالیف مندرج در قوانین و مصوبات، گسترش گروه های ذینفع در ارتباط با توسعه زراعت چوب، آمادگی صنایع برای همکاری در توسعه و تولید نهال و ارائه بسته حمایتی و وجود ظرفیت های علمی و فنی در بخش های تحقیقاتی و طرح پوشش بیمه ای زراعت چوب نام برد.

امین پور سطح موجود زراعت چوب در کشور را درحال حاضر ۲۲۳ هزار هکتار اعلام کرد و گفت:  عمده منابع تولید چوب با توجه به ظرفیت های آب و خاک مربوط به استان های شمالی کشور، منطقه زاگرس مرکزی، شمالی و ارسباران است.

وی اهداف کمی توسعه زراعت چوب در برنامه ششم توسعه را ۷۵ هزار هکتار اعلام کرد و گفت: بر اساس برآورد تخمینی نتیجه اجرایی عملیات برنامه ششم در تولید چوب تا حدود ۵ میلون مترمکعب خواهد بود.

به گفته وی با توجه به ظرفیت های اعتباری در سال ۹۶ مقرر شد حدود ۷ هزار هکتار عملیات اجرایی طرح توسعه زراعت چوب انجام شود که بخشی از عملیات در قالب کمک های فنی، اعتباری و بخشی دیگر از طریق تامین نهال برای زارعان و کشتکاران و بخشی دیگر از محل منابع بودجه های عمرانی طرح های آبخوانداری و آبخیزداری با کشت گونه های صنعتی سریع الرشد محقق می گردد.

طالب امین پور همچنین اظهار داشت: در ابعاد ظرفیت برنامه توسعه زراعت چوب اقداماتی از قبیل برنامه ریزی برای استفاده از آب های غیر متعارف، برنامه ریزی برای ایجاد کارگاه های آموزشی و ترویجی زراعت چوب، پیگیری و تهیه بانک اطلاعات توسعه زراعت چوب، برنامه ریزی برای تولید نهال های سریع الرشد چوب ده، تقویت و راه اندازی تعاونی ها و تشکل های زراعت چوب، بکارگیری پتانسیل برنامه ریزی مدیریت جامع حوزه آبخیز، پرداخت حق بیمه در طرح های زراعت چوب و معرفی کلون های پرمحصول و سازگار صنوبر را از جمله برنامه هایی دانست که در قالب دستورالعمل اجرایی به استان ها ابلاغ شده است.

You May Also Like

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید که ربات نیستید: *