جاری شدن آب رودخانه فصلی سیمینه رود بوکان درپی بارش برف

اخبار اخبار محیط زیست ایران

رئیس اداره حفاظت محیط زیست بوکان در آذربایجان غربی گفت: آب سیمینه رود این شهرستان که یکی از رودخانه های مهم فصلی منتهی به دریاچه ارومیه به شمار می رود، در پی بارش برف و باران جاری شد.

پایگاه خبری محیط بان دماوند(DEWNA):محمد احمدی روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: با توجه به بارش اخیر باران و برف که در ارتفاعات منطقه و در سرشاخه های سیمینه رود صورت گرفت، آب در این رودخانه با 2 ماه تاخیر نسبت به سال قبل دوباره جاری شد.
وی اظهار کرد: اکنون آب وارد حوضه آبریز بوکان و موجب خوشحالی مردم این شهرستان شده است به طوری که برخی شهروندان برای دیدن جریان آب در بستر رودخانه به سیل بند روستای ‘کوسه’ و ‘پارک ساحلی’ که در کنار سیمینه رود قرار دارد، می روند.
احمدی بیان کرد: با توجه به خشکسالی های متعدد از سال 1385 تاکنون رودخانه پر آب سیمینه رود از حالت دائمی خارج و به رودخانه فصلی تبدیل شده است.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست بوکان اضافه کرد: آب این رودخانه اکنون به طرف اراضی پائین دشت بوکان و میاندوآب جاری شده است.
به گزارش ایرنا، رودخانه سیمینه رود از رودهای مهم آذربایجان غربی است که از کوهستان های منطقه مهاباد، سقز، بانه و شمال عراق سرچشمه می گیرد و پس از عبور از شهر بوکان و اطراف شهر میاندوآب به دریاچه ارومیه می ریزد.
شهرستان بوکان مابین 2 رودخانه سیمینه رود و زرینه رود در جنوب آذربایجان غربی قرار دارد.
رودخانه سیمینه‌رود در آذربایجان غربی و در بخش گسترده‌ای از حوزه استحفاظی شهرستان بوکان قرار دارد.
رودخانه سیمینه‌رود از جنوب شهرستان میاندوآب گذشته، زمین‌های فراوانی را در محدوده میاندوآب آبیاری می‌کند.
طول سیمینه‌رود 200 کیلومتر و مساحت حوضه آبگیر آن در محل ‘داشبند’ 2090 کیلومتر مربع و متوسط آب سالانه آن معادل 640 میلیون متر مکعب است.
شهرستان بوکان با 251 هزار نفر در جنوب آذربایجان غربی قرار دارد.
7510/1354
خبرنگار: محمد ادیب** انتشار دهنده : پروانه امانی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید که ربات نیستید: *