خطر جدیِ میکروپلاستیک‌ها برای آبزیان

کارشناسان معتقدند آبزیان بزرگ جثه در اقیانوس‌ها همچون نهنگ‌ها و کوسه‌ها با تهدیدات مهمی از سوی میکروپلاستیک‌ها روبرو هستند.

پایگاه خبری محیط بان دماوند(DEWNA):به گزارش ایسنا، کارشناسان محیط زیست خواستار آن شده‌اند که مطالعات و بررسی‌های جدی‌تری در مورد تاثیرات “میکروپلاستیک‌”ها روی آبزیان بزرگ‌جثه در اقیانوس‌ها انجام شود.

برآوردها نشان می‌دهد برخی از نهنگ‌ها در طول روز صدها تکه ماده پلاستیکی می‌بلعند. همچنین مطالعات نشان می‌دهد خلیج مکزیک، دریای مدیترانه، خلیج بنگال و مثلث مرجانی در اولویت مکان‌هایی قرار دارند که باید روی آن‌ها نظارت انجام شود.

کارشناسان آمریکایی، استرالیایی و ایتالیایی در این رابطه اظهار داشتند: این تکه‌های پلاستیکی کوچک که کمتر از پنج میلی‌متر طول دارند می‌توانند برای حیات اقیانوس‌ها و آبزیان خطرناک باشند.

به گزارش شبکه خبری بی‌بی‌سی، به گفته محققان، میکروپلاستیک‌ها خطراتی را همچون کاهش جذب مواد مغذی و آسیب رساندن به سیستم گوارشی متوجه موجودات دریایی می‌کند.

علاوه بر این، قرار گرفتن در معرض مواد سمی ناشی از بلعیدن میکروپلاستیک‌ها می‌تواند بر بسیاری از فرایندهای زیست‌شناختی همچون رشد و تولید مثل موجودات عظیم الجثه دریایی تاثیر بگذارد.

You May Also Like

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید که ربات نیستید: *