پلنگ رهاسازی شده در پارک ملی پابند توسط دامدارن کشته شد

پایگاه خبری محیط بان دماوند(DEWNA):گردنبند ردیاب ماهواره‌ای پلنگ نری که اردیبهشت ماه در حاشیه پارک ملی پابند در تله سیمی گرفتار شده و پس از زنده‌گیری، درمان و نصب ردیاب ماهواره‌ای در همان منطقه رهاسازی شده بود، (لینک مرتبط) بعد از گذشت حدود هفت ماه، در منطقه  پت کیله با سی کیلومتر فاصله از محل رهاسازی توسط یکی از اهالی منطقه، کشف و تحویل اداره کل حفاظت محیط زیست مازندران شده است.

رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست مازندران با اعلام خبر کشف جمجمه و لاشه پوسیده این پلنگ به تسنیم می‌گوید: یکی از اهالی نهالستان های منطقه پت کیله که از همیاران محیط زیست و منابع طبیعی است لاشه پوسیده و اسکلت جدا شده پلنگ سنه‌کوه را کشف و قلاده را تحوبل محیط زیست داد.

کورس ربیعی ادامه می‌دهد: بنا بر تحقیقاتی که صورت گرفته این پلنگ با حدود سی کیلومتر جابه‌جایی از نقطه رهاسازی به عرصه‌ای جنگلی در حدفاصل کیاسر و نکا در اراضی جنگلی زراعی روستای سیکا وارد شده است. در این منطقه چند واحد دامداری فعال هستند و میرشکارانی برای دفع گراز در اختیار دارند که متاسفانه با توجه به سابقه تعارض پلنگ و گرگ با دام و انسان در این منطقه، به منظور جلوگیری از خسارات وارده به دام‌هایشان توسط گرگ و پلنگ در صدد از بین بردن این گونه‌ها بر می‌آیند.

متاسفانه مشکل باتری این ردیاب سبب شد از همان لحظه رهاسازی نتوانیم سیگنالی دریافت کنیم. به همین دلیل هیچ‌گونه اطلاعاتی از مسافت طی‌شده، مسیر تردد، فعالیت زیستی و زمان مرگ حیوان در دست نداشتیم. اما با پیدا شدن ردیاب، تلاش برای تحقیقات بیشتر و خواندن اطلاعات رمز شده در برنامه گردنبند ادامه دارد.

بر اساس تحقیقات به عمل‌آمده از برخی افراد محلی، مظنون اصلی شناسایی شده و تلاش برای شناسایی دقیق و جزئیات کامل این اتفاق در دست بررسی است.

ربیعی گفت: دامداری سنتی در جنگل و حاشیه زمین‌های زراعی بلای جان گوشتخواران است و دامداران در این مناطق به دلیل دور بودن از چشم محیط‌بانان مرتکب تخلفات بسیار و بعضا نامکشوف می‌شوند.

متاسفانه باید بگویم تراز تولید مثل نسبت به مرگ و میر پلنگ منفی است و با ادامه این روند به تدریج با کاهش جمعیت و نابودی این گونه مواجه خواهیم شد.

You May Also Like

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید که ربات نیستید: *