افزایش ۲۰ منطقه قرق در ۸ استان

مدیر کل دفتر حفاظت و شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست گفت: اضافه شدن ۲۰ منطقه قرق در هشت استان در دستور کار سازمان و شورای عالی محیط زیست قرار دارد که با تصویب آنها قرق کشور به ۲۵ منطقه می رسد.

پایگاه خبری محیط بان دماوند(DEWNA):علی تیموری در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا افزود: کار مطالعه بر روی این مناطق که در هشت استان از جمله تهران، مازندران، قزوین، کرمان و سمنان واقع شده اند، تکمیل و محدوده ها مشخص شده است.
وی با تاکید بر اهمیت اجرای قرق در راستای حفظ محیط زیست و گونه های زیستی اظهار کرد: ۷۰ درصد گونه های در خطر انقراض در دنیا توسط بخش خصوصی و مردم حفاظت می شود، در ایران بیش از دو هزار محیط بان به صورت شیفتی از مناطق چهارگانه تحت پوشش سازمان محیط زیست محافظت می کنند اما با توجه به وسعت این مناطق، حفاظت از آنها کار دشواری است و از سوی دیگر نمی توانیم مامور و محیط بان نیز اضافه کنیم.
وی ادامه داد: اکنون در تمام دنیا ۳۰ تا ۴۰ درصد از مناطق طبیعی در اختیار مردم است و از آنها حفاظت می کنند در حالی که این قانون از ۴۰ سال پیش در کشور ما تصویب شده است اما د دولت یازدهم به سراغ اجرای آن رفتیم و اولین منطقه قرق نیز در سال ۹۶ در استان سمنان واگذار شد که امیدواریم ادامه یابد.
تیموری گفت: در سال ۹۶ یک قرق در استان سمنان، سه قرق در یزد و یک قرق در کرمان واگذار شد که بررسی ها نشان می دهد وضعیت این پنج منطقه قرق بسیار مناسب است به طوری که جمعیت گونه های حیات وحشی که در این مناطق هستند نسبت به سال هایی که قرق نبود بیش از ۳۰۰ تا ۴۰۰ درصد رشد را نشان می دهد.
وی اظهار کرد: سود این قرق ها به اهالی بومی و متقاضی قرق می رسد، بر این اساس در سال ۹۶ مجوز شکار حدود ۹۵ راس چهار پا که در مناطق قرق زندگی می کنند را در اختیار افرادی که حافظ قرق بودند، قرار دادیم.
مدیر کل دفتر حفاظت و شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست گفت: اکنون در نظر داریم مناطق قرق را افزایش دهیم از این رو مطالعه و وسعت ۲۰ منطقه به پایان رسیده و منتظر برگزاری جلسه شورای عالی محیط زیست برای ارائه هستیم.
وی تاکید کرد: البته اعضای شورای عالی محیط زیست درخواست کرده اند تا گزارشی از وضعیت پنج قرقی که سال ۹۴ تصویب کرده اند ارائه کنیم بر این اساس در روز برگزاری جلسه باید گزارشی از تاثیر اجرای آن بر اشتغالزایی جوامع محلی و رشد و حفاظت از گونه های زیستی موجود در این مناطق را ارائه کنیم تا بتوانیم این ۲۰ منطقه را هم تصویب و در اختیار بخش خصوصی قرار دهیم .
تیموری گفت: قرق در مناطق آزاد اجرا می شود نه در مناطق چهارگانه ، البته در آن مناطق هم وظیفه محیط زیست است که از حیات وحش حفاظت کند اما در روند قرق، این مردم هستند که از محیط زیست و حیات وحش حفاظت می کنند و سود ناشی از آن نیز متوجه خودشان می شود.
وی درباره تعریف قرق گفت: بر اساس آیین ‌نامه اجرایی قانون شکار و صید، قرق ‌های اختصاصی به محدوده ‌ای از جنگل، مراتع، آب، آب بندان، کوهستان و زمین های بایر یا دایر اطلاق می‌ شود که امتیاز شکار و صید در آن محدوده، با رعایت حقوق اشخاص و مقررات مربوط به حفظ و تکثیر و بهره برداری از حیوانات قابل شکار و صید، پس از موافقت مقامات صلاحیتدار ، از طرف سازمان حفاظت محیط زیست برای مدت معین به اشخاص حقوقی یا حقیقی واگذار می‌ شود.
تیموری اظهار کرد: قرق ‌های اختصاصی ابزاری برای توسعه برنامه ‌های حفاظتی در عرصه طبیعی کشور است به این معنا که شکل ‌گیری قرق ‌های اختصاصی در خارج از مناطق چهارگانه تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست، موجب می شود تا امکان حفاظت مستمر و هدفمند از حیات وحش در عرصه‌ های طبیعی آزاد نیز به نحو مطلوب و موثری ایجاد شود و شاهد رشد جمعیت حیات وحش و احیای آن در زیستگاه هایی که به دلیل عدم امنیت حیاتی لازم، امکان رشد جمعیت گونه‌ ها در آنها تاکنون میسر نشده است، باشیم. ‏

You May Also Like

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید که ربات نیستید: *