بازگشت زندگی به تالاب منصوره پس از ۵ سال

با آبگیری تالاب منصوره از طریق کانال آبرسانی به کانون های فوق بحرانی ریزگرد حیات دوباره پس از سالها خشکی به زمین های تشنه این تالاب بازگشت

پایگاه خبری محیط بان دماوند(DEWNA):به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان، تالاب منصوره واقع در ۴۰ کیلومتری اهواز که بخشی از حوضه تالاب بزرگ شادگان به شمار می رود پس از ۵ سال خشکی وتبدیل شدن به کانون‌های فوق بحرانی ریزگرد از طریق کانال آبرسانی آبگیری و احیا شد.
این تالاب با مساحت ۱۴ هزار هکتار در جنوب شرق اهواز واقع است و در طول سال های اخیر جزو کانون های فوق بحرانی ریزگرد بوده است.
کانال آبرسانی به این تالاب به طول ۴۷ کیلومتر به صورت ضربتی در طول ۱۰ ماه با محوریت و حمایت استانداری خوزستان توسط موسسه جهاد نصر و با همکاری بین بخشی دستگاه های اجرایی که در طول مسیر کانال دارای تاسیسات و معارض بودند اجرا شد.

تداوم حیات این تالاب در طول سال‌های آینده منوط به تامین حقابه آن از طریق این کانال آبرسانی یا بارش های با میانگین طبیعی خواهد بود و با اجرای این کانال آبرسانی علاوه بر آبگیری تالاب منصوره آب مورد نیاز طرح های نهال‌کاری در کانون های فوق بحرانی ریزگرد در جنوب شرق اهواز تامین خواهد شد.

غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان ۲۰ بهمن ماه در حاشیه بازدید از روند آبگیری تالاب منصوره گفت: تا این لحظه حدود ۴ هزار هکتار از تالاب منصوره آبگیری شده است و طی روزها و هفته های آینده به تدریج آب به سراسر این تالاب خواهد رسید.

شریعتی افزود: با توجه به وجود کانون های ریزگرد در این مناطق می شود با احداث و ادامه کانال کشی ها ضمن تامین آب امکان نهال کاری های بیشتری  در این مناطق را داشت.

استاندار خوزستان توضیح داد:  هدف ما از اجرای این پروژه توسعه نهالکاری و سپردن این مناطق به دست خود مردم می باشد .

استاندار خوزستان تصریح کرد: ۴۷ کیلومتر کانال آبرسانی ایجاد شده که با احتساب کانال های فرعی حدود ۱۰۰ کیلومتر کانال حفر شده و باید کانال ها را تا نقاط مختلف از کانون‌های ریزگرد ادامه دهیم.

شریعتی در پایان یاد آورشد: با این کانال بیش از ۱۰۰ هزار هکتار زیر کشت نهال خواهیم برد وبا رسیدن آب  به تالاب شریفیه در سال آینده  امیدآن را داریم  این تالاب را هم مانند تالاب منصوره که در سال های اخیر خشک شده بود و جزو کانون های ریزگرد بوده احیا کنیم.

You May Also Like

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید که ربات نیستید: *