کاهش بارش موجب خشک شدن تالاب صالحیه البرز شده است

مدیرکل حفاظت و محیط زیست البرزاعلام کرد که کاهش بارش ها در سال جاری سبب خشک شدن تالاب صالحیه در شهرستان نظرآباد این استان شده است.

پایگاه خبری محیط بان دماوند(DEWNA):به گزارش ایرنا، فردین حکیمی روز پنجشنبه درحاشیه برگزاری نمایش عکس تالاب درالبرز افزود: این تالاب در سال های گذشته از طریق رودخانه های کردان و زیاران تغذیه می شد که امسال میزان آبدهی این رودخانه ها به کمترین سطح رسید.
وی اظهار داشت: اکنون تالاب صالحیه کارکرد خودش را به عنوان یک تالاب از دست داده وبه عنوان یکی از کانون ها انتشار ریز گرد تلقی می شود.
وی اضافه کرد: این تالاب درسنوات گذشته، پذیرای بیش از۱۲۰ گونه پرنده مهاجر و آبزی بود.
حکیمی با اشاره به نقش هنر بویژه عکاسی در حفظ محیط زیست خاطرنشان کرد: تلفیق بین هنر و محیط زیست و بیان تهدیدات، چالش ها و بحران های زیست محیطی با زبان هنر موجب افزایش مسئولیت پذیری و گسترش فرهنگ حفاظت از محیط زیست در بین مخاطبان می شود.
نمایشگاه عکس تالاب البرز، به مدت سه روز به میزبانی مجتمع هارمونیک سنتر کرج برگزارشده است.
تالاب صالحیه واقع در روستای صالحیه در نظرآباد استان البرز تنها تالاب این استان است که آب ورودی به آن از سمت رودخانه کردان سرریز می شود.
وسعت این تالاب با احتساب زمین های باتلاقی پیرامونی بیش از ۱۰ هزار هکتار بوده و قسمتی از آن نیز در استان قزوین واقع شده است.
به گفته برخی منابع محلی ازعلل خشکی این تالاب آن می توان استفاده آب رودخانه کردان برای مصارف کشاورزی در تابستان و نرسیدن آب به این تالاب اشاره کرد.
یکی دیگر از دلایل خشک شدن تالاب صالحیه، کانال کشی هایی است که در محدوده آبریز این تالاب انجام شده است.
این کانال ها پیش از تشکیل استان البرز(سال ۸۹) احداث شده و بخشی از آن در محدوده استان قزوین قرار دارد.

You May Also Like

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید که ربات نیستید: *