۹۵ سد کشور کمتر از ۴۰ درصد آب دارند

گزارش وزارت نیرو حاکی از این است که از میان ۱۷۷ سد بزرگ در ۶ حوضه آبریز اصلی کشور، ۹۵ سد از جمله سدهای دز، بانه، سفیدرود، لار، زاینده‌رود، ساوه و ملاصدرا همچنان کمتر از ۴۰ درصد ظرفیت خود، آب ذخیره شده دارند.

پایگاه خبری محیط بان دماوند(DEWNA):به‌ گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، بر اساس ارزیابی صورت گرفته از ابتدای سال آبی (ابتدای مهرماه) تا هجدهم بهمن‌ماه حجم ذخیره آب ۱۷۷ سد بزرگ موجود در ۶ حوضه آبریز دریای خزر، خلیج فارس، دریاچه ارومیه، فلات مرکزی، هامون و سرخس ۲۰.۲۷ میلیارد مترمکعب است.
اکنون ورودی آب به این سدها ۳۴ درصد، خروجی آن‌ها ۱۱ درصد و حجم آب ذخیره شده در مخازن ۱۵ درصد نسبت به سال گذشته کاهش یافته است.
اکنون حجم ذخیره کنونی آب درسدهای پنجگانه استان تهران (لار، طالقان، امیرکبیر، لتیان و ماملو) ۵۵۸ میلیون مترمکعب بوده و ۳۰ درصد حجم این سدها نیز پر است.
بررسی این اعداد و ارقام حکایت از کاهش چهار درصدی حجم مخازن سدهای پنجگانه استان تهران نسبت مدت مشابه سال گذشته دارد.
بر اساس گزارش ایرنا از آمار شرکت مدیریت منابع آب ایران، از اول مهر تا بیستم بهمن ماه امسال، ارتفاع کل ریزش های جوی بیش از ۴۶.۵ میلیمتر است که این مقدار بارندگی نسبت به میانگین دوره‌های مشابه درازمدت که ۱۲۷ میلیمتر بود، ۶۳.۴ درصد کاهش و نسبت به دوره مشابه سال آبی گذشته که ۹۰ میلیمتر بود ۴۸.۳ درصد کاهش داشته است.

اخبار اقتصادی ایرنا در تلگرام: IRNAeco@
اقتصام**۹۱۸۹**۲۰۲۵
خبرنگار: اسماعیل داودی**انتشاردهنده: لیلا جودی

You May Also Like

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید که ربات نیستید: *